Dolar nereye?

Dolar nereye?

Son haftaların en kritik sorusu, ‘Dolar nereye kadar yükselir, nereden döner?’Bu soruya yanıt vermek çok güç. Çünkü çok bilinmeyenli bir denklem söz konusu. Ancak teknik göstergeler 3,45e işaret ediyor.

TALİP YILMAZ
tyilmaz@ekonomist. com. tr

Bazı uzmanlar bu yıl içinde 3,60’ların da görülebileceğini söylüyor. Ancak Ekonomik Koordinasyon Kurulu toplantısında alınan kararlar, FED’den gelebilecek yeni açıklamalar, dolar kurunun bu yılın sonunda 3,203,30 bandına oturmasını sağlayabilir.

FED’in aralık ayı toplantısında faiz artırımı kesin gibi. Asıl konu, yeni ABD Başkanı Trump’ın ekonomiyi büyütmeye yönelik politikalarıyla FED’in 2017’de atacağı faiz adımları olacak.ABD doları el yakmaya devam ediyor. Global piyasalarda dolar güçlenmeyi sürdürüyor.

Tabloları görmek için görsellere tıklayın.
3094 3095 3096 3097

 

 

 

 

 

Dolar endeksi 100,50 puanı görmesiyle son 13 yılın en yüksek seviyesini test etmiş oldu. Dolar endeksindeki yükseliş, gelişmekte olan ülke piyasaları üzerinde baskı yaratmaya devam ediyor. Hemen hemen tüm gelişmekte olan ülke para birimleri, dolar karşısında değer kaybediyor.

Özellikle TL, Rus Rublesi ve Güney Afrika Randı’nın daha fazla değer kaybettiğini izliyoruz. Gelişmekte olan ülke piyasalarındaki görünüm ve güçlenen doların yanında içerde siyasi faktörler, Türkiye için güçlü bir argüman olan AB’ye üyelik konusunda yaşanan tartışmalar, dolar/TL’de yeni rekorları beraberinde getiriyor.

KURUL TOPLANDI
Merkez Bankası’nın faizde artırıma gitmeyeceğine yönelik beklentiler de buna eklenince 3,10, 3,20 3,30, 3,40 derken, yeni rekorların gündeme gelip gelmeyeceği tartışılıyor. Dolar kuru cuma gününü 3,38’den kapattı.

Cuma günü Ekonomi Koordinasyon Kurulu (EKK) toplantısında alınan kararların kur üzerindeki etkisini bu hafta daha net göreceğiz. Dört saat süren EKK toplantısı sonrasında “Ekonomimizin direncini artıracak reformlar hızlandırılacak.

Reel sektörün desteklenmesine yönelik adımlar devam edecek. Merkez Bankası fiyat istikrarı için tedbirler alacak” denildi. Ancak global piyasalarda doların güçlenme eğilimi sürüyor. Bu nedenle TL’deki toparlanma uzun soluklu olmayabilir. Bu durumda belli destek noktalarından tepki alımları da gündeme gelebilir.

Sonuçta aracımıza koyacağımız benzinden kiramıza, çocuk bakıcılarına ödediğimiz ücretlerden üretim maliyetlerine kadar hayatın her alanında ekonomiyi etkileyen dolardaki artış günlük hayatta en çok konuşulan başlık haline geldi.

Peki, neler oluyor? Bu yükseliş daha ne kadar devam edecek? Yatırımcı ne yapmalı? Paranın uzmanları ile bu sorulara yanıt aradık. Bunun yanında son 10 yılda dolardaki tarihi yükselişleri analiz ettik.

Sayfa: 1 2 3 4İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap