En zengin 100

En zengin 100

LİSTEDEKİ DEĞİŞİKLİKLER
Sonuçta 2016 yılı çalışmamızda da listeden düşen, yükselen aileler olduğu gibi liste dışı kalan ve listeye yeni giren aileler de oldu.

Özellikle yurtdışında işlerini daha da büyüterek hem kur düşüşlerinden daha az etkilenen hem de döviz bazlı gelirlerini artıran şirketlerin sahipleri listede daha üst seviyelere çıktılar.

Listeye bakıldığında Yıldız Holding’in patronları Murat Ülker ve Ahsen Özokur kardeşler üst sıralardaki yerlerini daha da kuvvetlendirirken, liman işletmeciliğinde dünyada ilk 10’u zorlayan Yıldırım Holding’in son yıllardaki yükselişi de devam ediyor. Bu yıl Yıldırım Ailesi en hızlı çıkışı yapanların başında geliyor.

Bunun yanında turizm, otelcilik, tekstil gibi işlerle uğraşan, Necati Kurmel, M. Nazif Günal, Fettah Tamince gibi isimler ve ortaklar arasında çıkan sorunlarla birlikte Dinçkök Kardeşler, Cevahir Ailesi aşağı sıralara geriledi.

Bu yıl listenin yeni yüzleri ise Hüseyin Aslan, Yusuf Öz-türk, Gülay Ailesi ve Koloğlu Ailesi oldu. Listeden Boydak Ailesi, Nakipoğlu Ailesi, Çoban Ailesi, Toksöz Ailesi çıktı.

20078

GLOBAL OLMA YOLUNDALAR
Yukarıda da ifade ettiğimiz üzere, Türk şirketlerinin gelişimine bakıldığında iç pazarda belirli hacme gelenlerin ihracat yoluyla tanıştıkları bölge ülkelerde iş hacimlerini genişletmeye başladıklarını, fabrikalar kurduklarını, hatta şirket satın almaları yapmaya başladıklarını gördük.

Bölgesel oyuncu olma adımlarıyla başlayan bu süreçte, artık hedefler daha da büyük. Murat Ülker ile Ahsen Özokur kardeşlerin Yıldız Holding’i bu anlamda en çok dikkat çeken grup oldu.

2008 yılında dünyaca ünlü Godiva çikolata şirketini satın alarak global arenada büyük bir adım atan Ülker Ailesi, ikinci büyük adımını dünyanın en büyük altıncı atıştırmalık, bisküvi markalarından İngiliz United Biscuits’i Kasım 2014’te yaklaşık 3 milyar dolara satın alarak attı. Bunun ardından da global işlerin yönetilmesi adına Pladis adlı şirket İngiltere merkezli olarak kuruldu.

Sonuçta 2015 yılı itibariyle Yıldız Holding’in konsolide 12 milyar dolar olan cirosunun 5,2 milyar dolarını 120’nin üzerindeki satışlarıyla Pladis şirketi yapıyor. Bu anlamda dikkat çekmemiz gereken bir diğer grup 100 bine varan çalışanıyla Türkiye ekonomisinin en büyük oyuncusu olan Koç Holding.

Grubun en önemli şirketlerinden biri olan Arçelik’in yurtdışı faaliyetlerini yöneten iştiraki Ardutch, 2015 itibarıyla 2,6 milyar dolarlık bir iş hacmine sahip ve satın almalarla yoluna devam ediyor. Ardutch, son olarak Pakistan’da Dawlance markasıyla dayanıklı tüketim mallarının üretim ve satışını yapan şirketleri 243,2 milyon dolar bedelle satın aldı.

Arçelik’in İngiltere‘deki şirketi Beko PLC ise 504 milyon dolarlık ciroya sahip. Arçelik’in Grundig, Beko France, Deffy, Beko Deutschland gibi şirketleri de bulunuyor. Sonuçta 2015 yılı sonu itibariyle Arçelik’in iş hacminin yüzde 60’ı yurtdışı işlerinden geliyor.

20079

RUSYA KRİZİ ETKİLEDİ
Yazıcı ve Özilhan ailelerinin sahibi olduğu Anadolu Grubu’nun işlerinin yüzde 23’ü yurtdışından geliyor. Anadolu Efes’in özellikle Rusya ile yaşanan uçak kriziyle birlikte yurtdışın-daki işlerinde düşüş yaşansa da meşrubat tarafında işlerini yöneten CCI International 1,2 milyar dolar ciro sağlıyor. Anadolu Grubu’nun bira işlerini yöneten Efes Breweıres Int. şirketinin cirosu ise 725 milyon dolar.

Sayfa: 1 2 3 4 5İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap