FinTech devrimi!

FinTech devrimi!

TELEKOM DA PAZARA GİRDİ
Online ve mobil ödeme şirketlerinin kurulup bu alanda faaliyet göstermesinin yanı sıra telekom şirketleri tarafında da bu alanda girişimler oluyor. Geçen yıl Vodafone Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri Anonim Şirketi’ni kuran Vodafone Türkiye, bu şirket aracılığıyla ödeme hizmetleri, para havalesi, elektronik para ihracı ve fatura ödemeleri ile Vodafone Mobil Ödeme, Vodafone Cep Cüzdan ve Cep Nakit Kart ürünleriyle hizmet veriyor.

Şirket ayrıca mobil ödeme ürünüyle satın alınan hizmetin ödeme tutarının tahsilatına aracılık edebiliyor. Örneğin, Vodafone faturasız hat aboneleri, alışverişlerini anında Vodafone hatlarının TL bakiyesinden düşerek yapabiliyor. Faturalı hat aboneleri ise yaptıkları alışverişleri telefon faturalarına yansıtabiliyor.

Vodafone Bireysel Servisler Direktörü Emre Kanaat, önümüzdeki döneme ilişkin planları konusunda şunları söylüyor: “Önümüzdeki dönemde mobil ödeme üzerinden penetrasyonu artırmak ve yeni servisler açmak birinci önceliğimiz olacak. Bu alanda iş ortaklarımızla birlikte yeni lansmanlarla ürün ve hizmet portföyümüzü genişletmeye devam edeceğiz.”

FARKLI ALANLAR GELECEK
Türk Telekom da TT Ödeme Hizmetleri A.Ş. adına Ödeme Hizmeti Faaliyet Lisans başvurusunu Haziran 2015’te gerçekleştirdi. TürkTelekom Mobil Ödeme, Türk Telekom Netten Ödeme ve Türk Telekom Evden Ödeme ürünlerini sunan şirket, bu ürünlerle anlaşmalı olan üye işyerlerinden satın alınan ürün ve hizmet bedellerini mobil, internet veya ev telefonu faturalarına yansıtma veya TL bakiyelerinden düşme olanağı sağlıyor.

Türk Telekom Dijital Ödeme Hizmetleri Direktörü Zeynep Bosna, verdikleri hizmetler konusunda şöyle konuşuyor: “Dijital Ödeme Hizmetleri anlamında müşterilere sunduğumuz mevcut ödeme çözümleri ağırlıklı olarak e-ticaret harcamalarında kullanılıyor.

Bu çözümlerin 2015 yılında lansmanını yaptığımız projeler ile birlikte uygulama dükkanlarında, fiziksel restoranlarda ve mobil uygulamalar gibi alışılmışın dışındaki farklı alanlarda da kullanılmaya başlandığını söyleyebiliriz. Portföyümüzü farklılaştırmak adına yeni ürün çalışmalarımıza devam ediyoruz. Mobil cihazlar ile temassız ödeme, fatura ödemeleri, ulaşım ödemeleri, para transferi gibi işlemler gibi uçtan uca ödeme hizmetleri sunmayı hedefliyoruz.”

BANKALARLA İŞBİRLİĞİ
Telekom şirketleri dışında bankalar da bu alanda hem kendi çözümlerini yaratıyor hem de fintech şirketleriyle anlaşmalar yapıyor. Örneğin Yapı Kredi, fintech şirketleri ve finans alanına odaklanan start up’larla işbirlikleri gerçekleştiriyor. Yapı Kredi’nin bu alanda, bugüne kadar incelediği fintech ve start up şirket sayısı binin üzerine çıktı.

Yapı Kredi Alternatif Dağıtım Kanalları Genel Müdür Yardımcısı Ya-kup Doğan, “Bu yeni girişimleri bir fırsat olarak görüyor, hem bu firmalarla ortak çalışma alanlarını değerlendiriyor hem de bu firmalara yatırım yapılabileceği stratejisini benimsiyoruz. Londra, Milano, Kopenhag, Viyana ve San Francisco gibi birçok şehirde bu girişimlerle görüşmeler yaptık ve yapmaya da devam ediyoruz. İncelediğimiz yeni teknolojileri kısa bir süre içinde müşterilerimizin hizmetine sunacağız” diyor.

PLATFORM KURULDU
Fintech ekosistemine bir platform girişimi de eklendi. Kurumları, eğitimcileri, girişimcileri ve yatırımcıları bir araya toplayan platform olan FinTech İstanbul geçen şubat ayında kuruldu. FinTech İstanbul Kurucu Ortağı İhsan Elgin, bugüne kadar yaptıklarına ve hedeflerine ilişkin olarak şunları söylüyor: “Dört ay gibi kısa bir zamanda oldukça iyi bir yol kat ettik.

İki adet meet-up ve düzenlediğimiz Fintech 101 eğitimleriyle girişimciler, yatırımcılar, finansçılar, kanun belirleyiciler gibi her kesimden temsilciyi bir araya getirdik ve getirmeye de devam edeceğiz. Uluslararası yeni bağlantılar yakaladık. Önümüzde fintech’in farklı alanlarında yapacağımız yeni meet-up’lar var. Bu kez sigorta ve ilgili alanlardaki kişileri de platformun içine dahil edeceğimiz bir etkinlik olacak.”

ABD’YE TEKNOLOJİ İHRACATI!
Farklı alanlardan girişimler de bu alanda faaliyet göstermeye başlıyor. Örneğin Garanti Bankası’nın büyük ortağı BBVA’nın Global Ödeme Sistemlerinden Sorumlu Başkanlığı’ndan ayrılan Mehmet Sezgin, bu alanda yeni bir girişime imza attı. Mehmet Sezgin, SezginPay isimli bir şirket kurdu.

Öncelikle ABD pazarında faaliyet gösterecek olan SezginPay, Amerika’daki kart çıkaran yüzlerce bankaya ödeme sistemlerinde plastikten mobil ödemeye geçecek altyapıyı sunacak. Kart sahiplerine kartlarını uzaktan kontrol edecek mobil çözümler sunacak olan şirket, işyerlerinin ise en doğru müşteriye indirim ve
özel avantajlar sunmasına yardımcı olacak.

Mehmet Sezgin, bu yatırım konusunda şunları söylüyor: “Yazılım aşamasına kısa sürede geçmeyi ve önümüzdeki dokuz ay içinde faal olmayı umuyoruz. Yazacağımız sistem, ödeme sistemlerinde 25 yıllık birikimin sonucu ortaya çıkıyor. BBVA Wallet ve bonus uygulamalarının çok daha ileri götürülmesini hedefliyor. Türkiye’den sürekli know-how transferi yapacağız ve yazılım alacağız ama Türkiye pazarında bir planımız yok.”

YENİ FIRSATLAR VAR
Her ne kadar daha çok ödeme sistemleri alanında girişimler görülse de, fintech sadece ödeme sistemlerini değil bankacılığın her alanını kapsıyor. Örneğin risk skorlaması, KOBİ’lere kredi sunulma kararları, blockchain teknolojileri, 24 saatte EFT’nin saat ve telefon numaraları ile yapılabilmesi gibi birçok alanda önemli fırsatlar olduğu ifade ediliyor. Bu alanda yapılacak yatırımlarda önümüzdeki dönemde öne çıkmanın daha mümkün olabileceği de söyleniyor.

Sayfa: 1 2 3 4 5İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap