FinTech devrimi!

FinTech devrimi!

Fintech şirketlerinin burada edindikleri bilgi ve deneyim ile yurtdışına teknoloji ihracatı yapma potansiyelleri yüksek hatta şimdiden başladığını söylemek bile mümkün. Ayrıca beklentilere göre bankacılık gelecekte giderek açık bir platforma haline gelecek ve pek çok hizmeti için üçüncü parti şirketlere hizmet sunacak. Burada da en önemli oyuncular fintech şirketleri olacak.

Mobil penetrasyonun yüksek olması, şubesiz bankacılık ve e-ticaret uygulamalarının artması bu alandaki fırsatların önünü açan faktörler arasında yer alıyor. Pazarda bu yönlü fırsatlar varken yeni girişimler ve yatırım yapmak isteyen şirketler için de potansiyel barındıran bir alan açıldı. Burada başarılı olmuş şirketler yenilerine örnek olabilir.

11 FINTECH ŞİRKETİNİN BAŞARI ÖYKÜSÜ
hb189BİRLEŞİK ÖDEME
Birleşik Ödeme, 2010 yılında kuruldu. Elektronik para, ön ödemeli kart, para transferi, mobil ödeme ve self-servis kiosk alanlarında faaliyet gösteriyor. Ekim 2015’te elektronik para lisansı alan şirket, self-servis kiosk faaliyetlerinin yanı sıra diğer faaliyet alanları ile ilgili proje çalışmalarına başladı. Şirket Avrupa’da özellikle İngiltere’de lisans başvuru sürecini de yıl sonu itibariyle sonlandırarak, sektörde global bir oyuncu olmayı hedefliyor.

Birleşik Ödeme CEO’su İlker Sözdinler, şunları söylüyor:”Self-servis kiosk faaliyet alanında pazar lideri konumundayız. Aynı başarıyı ön ödemeli kart ve mobil ödeme alanında da göstererek sektörde önemli bir oyuncu

olmayı hedefliyoruz. Yıl sonu itibariyle hizmet alanımızı genişletmek ve Türkiye genelinde en az15 ile ulaşarakl milyar TL ödeme hacmi hedefliyoruz. Bunun yanı sıra, akıllı ödeme teknolojileri alanındaki faaliyetlerimizi hayata geçirerek, ürün portföyümüze mobil ödeme, ön ödemeli kart ve para transferi çözümlerimizi eklemek için çalışmalarımızı sürdürüyoruz”

hb190CEMETE
2009 yılında Kapalıçarşı’da kurulan şirketin ilk faaliyet alanı uluslararası para transferi olarak başladı. Faaliyet alanını geçen yıl aldığı “Elektronik Para ve Ödeme Hizmetleri Kuruluşu” lisansı ile ulusal para transferi, tahsilat ve ödemelere aracılık, elektronik para, kartlı sistemler ve sanal POS hizmetleriyle genişletti.

Uluslararası hızlı para transferinde geçen yılki rakamlara oranla, pazar payının Türkiye’de faaliyet gösteren tüm şirketler arasında yüzde 15’e ulaştığını söyleyen CEMETE Genel Müdürü Onur Baran Çağlar, “Öncelikle CMT HAN (Hesaplı ve Akıllı Nokta) franchise’larımızı ve CMT Banco’larımızı (acente ve korner) yaygınlaştırmayı hedefliyoruz. Yıl sonuna kadar bin 500 noktada CMT HAN ve CMT Banco’larımız ile tüm hizmetlerimizi sahada ve çoklu kanalda faaliyete almayı hedefliyoruz. Anadolu’da yaygınlaşmayı, markalaşmayı ve yerel ağlara öncülük yapmayı ön planda tutuyoruz” diyor. Şirket hizmetlerini bölge ülkelere de götürmeyi hedefliyor.
hb191HEPSİPAY
Geçen yıl kurulan Hepsipay de lisans alan şirketlerden. Pazara henüz yeni giren şirket, Hepsiburada’nın 15 yıllık elektronik ticaret ve pazaryeri tecrübesini de alarak yenilikçi ürünlerle kısa süre içerisinde pazarın öncü şirketlerinden biri haline gelmeyi hedefliyor. Hepsipay Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kuloğlu, “Hepsipay olarak Doğan Online’ın Türkiye’nin dijitalleşmesine öncülük etme, kolay ve güvenli e-ticareti yaygınlaştırarak sektörü büyütme vizyonu çerçevesinde KOBİ ve girişimcilere işlerini geliştirme konusunda destek olmaya odaklanıyoruz.

Sektöre girmek isteyen elektronik ticaret firmalarını hızlı ve güvenli bir şekilde e-ticarete taşırken aynı zamanda sahtecilik önleme, tek tıkla ödeme, tekrarlayan ödeme gibi katma değerli hizmetlerimizle işlerini büyütmelerine katkı sağlıyoruz” diyor. Elektronik ticaret ve ödemenin olduğu her alanda çözümler sunmak şirketin öncelikli planları arasında yer alıyor.

hb192İPARA
2012’de Gittigidiyor’un kurucu ortakları tarafından Türkiye’nin ilk online ödeme sistemi olarak kurulan iPara, sanal POS altyapısı ve dijital cüzdan hizmetleri ilefaali-yet göstermeye başladı. 2013’te iPara, Multinet tarafından satın alındı ve geçen yıl Aypara Ödeme Kuruluşu A.Ş. adı ile yine hisseleri Multinet’e ait olan
yeni bir şirket altında BDDK ile lisans başvuru süreci tamamlandı.

iPara Satış ve Operasyon Direktörü Avşar Dirgin, “iPara kart saklama, tek tıkla ödeme, tekrarlayan ödeme benzeri katma değerli hizmetleri ile de e-ticaret şirketlerine online tahsilat alanında anahtar teslim çözümler sunuyor. Hem mobil tarafta hem de fiziksel mecrada da kullanıcılarımız iPara üyelikleri sayesinde alışveriş yapabilecek. Ayrıca mevcut platformumuzu lokal ve global pazarda kullanıma açacağız” diye konuşuyor. Şirket ayrıca 5 milyon TL’lik elektronik para lisansına başvurup hem B2B hem de B2C sektöründe çok önemli bir oyuncu olmayı hedefliyor.
hb193LYZICO
2013 yılında kurulan İyzico, farklı alanlarda hizmet veren çeşitli büyüklüklerdeki e-ticaret şirketlerine ödeme platformu sunuyor. Türkiye’de 14 farklı banka ve ödeme yöntemiyle entegre olan şirket geçtiğimiz yıl ürünlerine 27 farklı yeni özellik ekledi. lyzico CEO’su Barbaros Özbugutu, “IFC, 212, Speed Invest ve Endeavor Catalyst’ten aldığımız 16 milyon TL’lik yatırım ve 2016 başındaki İran açılımıyla yeni döneme çok daha büyük hedefler koyarak giriyoruz.

İyzico olarak İran’da yaptığımız işbirliği ile İran’daki Shetab sistemine bağlı kartları uluslararası ödeme sistemlerine entegre hale getirdik. Türkiye’de ödeme sistemleri alanında konumumuzu koruyarak, bölgemizde de ödeme sistemi şampiyonu olma yolunda ilerlemeyi sürdüreceğiz” diyor. Şirket, ülkeler arası ödemelerin daha kolay yapılmasını sağlayacakve Türkiye’deki şirketlerin yurtdışına satış yapabilmelerini kolaylaştıracak çözümler üzerine odaklanacak.

Sayfa: 1 2 3 4 5İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap