FinTech devrimi!

FinTech devrimi!

hb194MOKA
Moka, 2014 yılında kurulmuş ve lisans almış, bünyesinde fatura tahsilatı, sanal pos ve mobil ödeme hizmetlerini barındıran bir ödeme hizmeti sağlayıcısı. Ödeme çözümleri dışında sanal POS hizmetleri ve fatura tahsilat hizmeti veriyor. Fatura tahsilatı alanında mobil uygulaması olan Moka, akıllı telefonlar üzerinde yer, saat gibi kısıtlamaları ortadan kaldıran, fatura ödemelerinin yanında harcama kontrolü de sağlayan mobil bir uygulamayı da yakın zamanda kullanıma sunacak. Moka Genel Müdürü Selim Güsar, “Fatura ödeme alanında büyümeyi planlıyoruz.

Bunu yanı sıra özellikle perakende sektörüne yönelik geliştirdiğimiz mobil ödeme ve interaktif CRM altyapısı ile sektör lideri oyuncular ile pilot çalışmalarımızı tamamlayıp en az üç şirket ile çalışmaya başlayacağız. Önümüzdeki beş yıl içerisinde Türkiye’de gerçekleştirdiğimiz ürün ve servislerimizi yakın coğrafyada yaygınlaştırmak ve sunmak adına çalışmalarımızı hayata geçireceğiz” diyor.

hb195ÖDEAL
Cep telefonlarıyla banka kartı ve kredi kartıyla tahsilat yapılmasını sağlamak amacıyla geliştirilen Ödeal İşyerim uygulaması, Eylül 2014’ten bu yana hizmet veriyor. Özellikle sabit maliyetleri, ciro hedefleri, aylık kotalar gibi kriterler nedeniyle POS cihazı alamayan ya da almak istemeyen günlük işlem hacmi küçük işletmeler ve bireysel girişimlere kredi kartı ve banka kartıyla tahsilat olanağı sunuyor.

72 ilde 60’dan fazla sektörde hizmet veren şirket, 8 bin kullanıcıya ulaştı. Ödeal CEO’su Fevzi Güngör, “Ödeal İşyerim olarak öncelikli hedefimiz küçük sermayeli işyeri sahiplerine ve bireysel girişimcilere kredi kartı ve banka kartı ile ödeme alamadıkları için müşteri kaybetmelerinin önüne geçerek, müşterilerine ödeme alternatifi sunabilmelerini sağlamak. Ödeal İşyerim olarak orta vadede finansal teknolojiler alanında bölgesel bir şirket haline gelmek için çalışmalarımızı hızla sürdürüyoruz. Bu doğrultuda ürün ve hizmet çeşitliliğimizi artırmak adına çalışmalar da yürütüyoruz” diye konuşuyor.

hb196PAYGURU
Mobil katma değerli servisler alanında hizmet vererek telekom ve medya sektörüne odaklanan şirket, 2003 yılında kuruldu. 2006 yılında TURKVEN’den yatırım aldı. 2009 yılında mobil ödeme alanına odaklanan şirket, payguru Click & Collect 2011 yılında İtalyan NEOMOBILE grubuna satıldı. Takip eden beş yıl boyunca NEOMOBILE grubu içerisinde birçok uluslararası mobil Ödeme projesine imza atan Trend ödeme, 2015 Haziran ayı içerisinde Mustafa Işık Uman, Serkan Akkaya ve Sezer Özen yönetim kadrosu tarafından satın alındı ve Payguru adını aldı.

2015 Haziran’ında BDKK ödeme izni başvurusunu tamamlayan şirket bugün itibariyle 12 ülkede 27 operatörle mobil ödeme hizmeti veriyor. Payguru Kurucusu Mustafa Işık Uman, “Şu an itibariyle kurumlara mobil ödeme hizmeti veren dört şirketten biriyiz. Son bir yılda hedefler çerçevesinde oluşturduğumuz stratejik planın en önemli maddesi büyümek ve pazarı büyütmek” diyor.

hb197PAYTREK
1994’te kurulan Tatil.com, Otel.com, Hotelspro.com gibi markaların sahibi Metglobal, geçen yıl grup şirketlerinin ödeme işlemlerini yürüten ödeme altyapısını Paytrek adı altında markalaştırarak tüm girişimlere hizmet vermeye başladı. Paytrek üzerinden son 12 ayda 180 farklı ülkeden ve 52 para biriminden 1 milyona yakın satış işlemi tamamlandı. Bu işlemlerin Türkiye içindeki hacmi 220 milyon TL’ye ulaştı.

Paytrek Genel Müdürü Cemal Hamitoğulları, “Sahtekarlık önleme, iş zekası, finansal mutabakat ve raporlama gibi ek hizmetleri geliştirerek hem sektörde farklılaşmayı hem de farklı gelir kaynakları yaratmayı planlıyoruz. Özellikle big data konusundaki yatırımlarımızla çalışmalarımıza devam ediyoruz. Küresel pazarda güçlü bir oyuncu olmayı hedefliyoruz” diye konuşuyor. Şirketin Türkiye’de yeni aldığı BDDK lisansına ek olarak Avrupa için de bir ödeme kuruluşu lisansı alma hedefi var. 2017’de toplam gelirinin yüzde 50’sini yurtdışı satışlarından oluşturmayı hedefliyor.

hb198PayU
PayU, global düzeyde birçok farklı ülkede faaliyet gösteren Naspers grubunun fintech iştiraki. Türkiye’de 2011 yılından bu yana faaliyet gösteriyor.
İşletmelere sanal POS hizmetleri sağlamanın yanı sıra fraud, kart saklama, mobil ödeme gibi katma değerli çözümler sunarak faaliyet alanını genişletiyor.

PayU CEO’su Emre Güzer, “Geldiğimiz noktada 5 binden fazla aktif işyerine hizmet veriyoruz ve Türkiye’de e-ticaret cirosunun yüzde 10’undan fazlasına dokunuyoruz. Türkiye’ye beş yıla yakın bir sürede 20 milyon dolardan yüksek bir yatırım yaptık. Türkiye’de faaliyet gösteren ve yurtdı-şından ödeme sistemleri kullanan global oyuncuları Avrupa’nın en iyi ödeme sistemleriyle tanıştırıp Türkiye’ye getirmeye başlayacağız”diyor. Şirketin amacı, yeni ödeme yöntemleriyle hem insanları bankacılık sistemleri ile tanıştırmak hem de yaklaşık 4 milyon olan yüksek frekansta alışveriş yapan online kullanıcı sayısını hızlı bir şekilde 10 milyona çıkarmak.

Sayfa: 1 2 3 4 5İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap