Girişimci hibeleri

Girişimci hibeleri

İş kurmak ya da işletmenize yeni sermaye desteği bulmak artık hiç de zor değil. TÜBİTAK, KOSGEB, Avrupa Birliği, Türkiye Teknolojiyi Geliştirme Vakfı, kalkınma ajansları gibi birçok kurum ve kuruluş girişimcilere ve girişimci adaylarına yüzbinlerce TL’lik geri ödemesiz destek veriyor.

AYŞEGÜL SAKARYA
asakarya@ekonomist.com.tr

BURCU TUVAY
btuvay@ekonomist.com.tr

Hemen hemen her sektörü kapsayan hibeler, yeni dönem destekleriyle binlerce girişimciye sermaye sağlayacak. Sermaye bulamamak tüm girişimcilerin ortak problemi. Pek çok girişimci nitelikli projesinin olduğunu söylüyor ancak bu proje için sermaye bulamadığından yakınıyor.

Tabloları görmek için görsellere tıklayın.

hb29 hb30 hb31 hb32

 

 

 

 

 

Projenize güveniyorsanız rafa kaldırmanıza gerek yok. Türkiye’de, Avrupa Birliği uyum süreci ile birlikte kullanıma sunulan hibeler girişimcilere ve girişimci adaylarına milyonlarca dolarlık destek sağlıyor.

Dünyanın pek çok ülkesinde girişimciler, projeler oluşturarak devletten geri ödemesiz ya da başka bir deyişle hibe şeklinde destekler alabiliyorlar. Bu hibeler sayesinde yeni iş kuruyor ya da işletmelerine sermaye oluşturabiliyorlar. Türkiye’de de geri ödemesiz destekler sayesinde genç girişimciler projelerini iş modeline çevirebiliyor.

Hibe almak için yatırımınızın maliyetinin büyük ya da küçük olması önemli değil. Hemen hemen her sektöre yönelik olarak hibe bulmak mümkün. Çiftçiden girişimciye, KOBÎ’lerden üniversitelere, belediyelerden sivil toplum kuruluşlarına kadar her kesim bu hibelerden yararlanabiliyor.

TÜBİTAK, KOSGEB, Avrupa Birliği, Türkiye Teknolojiyi Geliştirme Vakfı, kalkınma ajansları gibi birçok kurum ve kuruluş, girişimciyi desteklemek adına geri ödemesiz yüzbinlerce TL’lik hibe veriyor. Kapak haberimizde hibe veren kuruluşların verdikleri destekleri, bu desteklerden nasıl yararlanabileceğinizi, yeni dönem hibelerini araştırdık.

700 MİLYONTL AYIRDI
KOSGEB, yeni dönemde işletmelere, girişimcilere, KOBİ’lere yönelik projeleri olan meslek kuruluşlarına ve işletici kuruluşlara, KOBİ Proje Destek Programı, KOBİGEL – KOBİ Gelişim Destek Programı, Tematik Proje Destek Programı, Girişimcilik Destek Programı, AR-GE, İnovasyon ve Endüstriyel Uygulama Destek Programı, İşbirliği – Güçbirliği Destek Programı ve Gelişen İşletmeler Piyasası KOBİ Destek Programı, Uluslararası Kuluçka Merkezi ve Hızlandırıcı Destek Programı başlıkları altında destekler sağlıyor.

KOSGEB’in verdiği desteklerden 250 kişiden az yıllık çalışan istihdam eden ve yıllık net satış hasılatı veya mali bilançosundan herhangi biri 40 milyon TL’yi aşmayan işletmeler yararlanabiliyor. İmalat sanayi, hizmet ve ticaret sektörlerindeki KOBİ’lere hibe desteklerinde öncelik tanınıyor.

İlk adım olarak işletmelerin KOSGEB’in kurumsal internet sitesinden başvuru yaparak veri tabanına kayıt yaptırmaları gerekiyor. Daha sonraki işlemler ise 81 ilin tamamında yer alan KOSGEB müdürlükleri tarafından yürütülüyor. Bu merkezlerde her işletmeyle ilgili işlemleri yürüten ve birebir hizmet veren KOBİ uzmanları bulunuyor.

KOSGEB Başkanı Recep Biçer, KOSGEB Veri Tabanı’na kaydedilen işletme sayısının 800 bini aştığını söylüyor. 89 bin işletmeye 2010 yılından bugüne kadar 1,4 milyar TL’si hibe olmak üzere yaklaşık 1,5 milyar TL destek ödemesi yapıldığının altını çizen Biçer, sözlerini şöyle sürdürüyor: “Ayrıca, 2003 yılından bugüne kadar KOSGEB KOBİ Finansman Destek Kredileri kapsamında 216 bine yakın işletmeye yaklaşık 11,9 milyar TL hacminde kredi kullandınldı.

Sayfa: 1 2 3 4 5 6İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap