Girişimci yetiştiren 25 program

Girişimci yetiştiren 25 program

Başarılı ekipler İTÜ Çekirdek Kuluçka Merkezi’ne dahil edilerek bir yıl boyunca ücretsiz olarak Kuluçka Mekezi’nin sunduğu olanaklardan yararlanabiliyor. İTÜ ARI Teknokent İş Geliştirme Direktörü Arzu Eryılmaz, “Geçen yıl 250 proje ön kuluçkaya kabul edildi. 70 tanesi yarı finale çıktı. 20 tanesi Big Bang sahnesinde jüri karşısına çıktı. Bu yıl hedefimiz 2015’te aldığımız başvuru sayısını ileriye taşımak olacak” diye konuşuyor.

ABD’DE PROGRAM
İTÜ ARI Teknokent’in bir diğer hızlandırma programı olan İTÜ GATE Uluslararası Girişimcilik Hızlandırma Programı geçen yıl hayata geçirildi. Program kapsamında firmalara ABD’den gelen eğitmenler tarafından iki aylık eğitimler veriliyor. Eğitim ve hazırlık kampı sonrası firmalar öncelikle İstanbul’da yapılan Demo Day kapsamında firmalarını tanıttıkları sunumları yapıyor.

Ardından seçilen şirketler San Francisco ve Chicago’da programa devam ediyor. İTÜ ARI Teknokent Genel Müdür Yardımcısı Yrd. Doç. Dr. Deniz Tunçalp, İTÜ ARI Teknokent ekosisteminden gerek Türkiye’den ihtiyacı olan herkesin kontak ofis olarak kullanmaları, danışmanlık almaları amacıyla Chicago 1871 ve San Francisco Galvanize’da İTÜ ARI Teknokent ofislerini açtıklarına dikkat çekiyor.

9 MİLYON TL’LİK KATMADEĞER
Özyeğin Üniversitesi çatısı altında faaliyet gösteren Girişim Fabrikası, Türkiye’nin ilk tekno-iş hızlandırma programı. Girişim Fabrikası, teknoloji alanında yüksek potansiyelli, sürdürülebilir işler kurmak isteyen tekno-girişimcileri, fikir aşamasından ürün lansmanı aşamasına kadar destekliyor. Girişim Fabrikası Kurucu Direktörü İhsan Elgin, bugüne kadar programa katılan firmalardan 230 kişilik istihdam ve 9 milyon TL’lik ekonomik değer yaratıldığını belirtiyor.

Bir fikri olup bunun üzerine çalışmış kişilerin, 5 haftalık süreçte bu fikirleri şekillendirmeleri ve iş modeline çevirmeleri hedefleniyor. Program mentorluk eğitimleri ile destekleniyor. Girişimcilerin müşterilerle görüşmesi sağlanıyor. Ardından seçilen girişimlere üç ay süren bir inkü-basyon imkanı da veriliyor. Elgin, “Programlarımızda girişimcilere en kısa sürede ve en az maliyetle iş fikirlerini test etmenin metotlarını öğretiyoruz” diyor.

ANADOLU’DAN DESTEK
İstanbul’daki üniversitelerin yanı sıra atık Anadolu’da yer alan üniversiteler de girişimciliğe büyük ölçüde önem vermeye başladı. Örneğin Erciyes Teknopark’ta yürütülen Sera adlı kuluçka programı, girişimci adaylarının teknoloji tabanlı, yenilikçi iş fikirleri üretmelerini ve bu iş fikirlerini ürüne dönüştürmelerini sağlıyor.

Girişimci adayları kendilerine tahsis edilen ofis alanlarında çalışabiliyor ve eğitim, mentorluk gibi hizmetlerden faydalanabiliyor. Program 12 ay sürüyor. Yılda 300 bin TL’nin altında cirosu olan, en fazla 10 personel istihdam eden, bitmiş prototipi olan tüm şirketlere açık.

Erciyes Teknopark A.Ş. Genel Müdürü Bilgin Yazlık sundukları desteklere ilişkin olarak, “Teknoparkta ofis kiralarında indirim sağlıyoruz. Teknopark bünyesinde kurulan Er-ban (Erciyes Business Angel Network) melek yatırımcı ağı ve diğer yatırımcı ağları ile tanıştırıyoruz. Avrupa İşletmeler Ağı’na şirketlerin profilini yüklüyoruz” diye konuşuyor.

75 BİN TL DESTEK
Özel sektörde de girişimci hızlandırma programları için örnek sayılabilecek uygulamalar bulunuyor. Bunlardan biri de Türk Telekom’un 2013’te hayata geçirdiği PİLOT… Her dönem 12 hafta sürüyor. Ekipler, program boyunca mentorlardan ve müşterilerden geribildirimler alıyor ve buna göre iş fikirlerini doğrulamak için çalışıyorlar. Ekiplerden, program sonunda doğrulanmış bir iş modelini esas alan bir ‘Ana Fonksiyonlara Sahip Ürün (MVP)’ ortaya çıkarmaları bekleniyor. Programı başarı ile tamamlayan ekipler geliştirdikleri MVP ve iş modelini yatırımcıların katıldığı ‘Demo Günü’nde sunuyorlar.

Bu yıl programı yenilediklerini ifade eden Türk Telekom İş Planlama Genel Müdür Yardımcısı Fırat Yaman Er, şu bilgileri veriyor:“PİLOT’a seçilen her girişime 75 bin TL nakit sermaye desteği ve Türk Telekom ile iş ortağı olma fırsatı sunuyoruz. Programa seçilen ekipler İstanbul’da ofis alanı imkânından100 bin dolar değerinde bulut hizmetleri ve ayrıca mobil iletişim paketlerinden faydalanabiliyor. Yeni dönem için başvuruları değerlendiriyoruz, sonrasında 10 ekibi belirleyeceğiz.”

MENTORLARLA BULUŞMA İMKANI
Hızlandırma programlarının bir diğer paydaşı ise melek yatırım ağları… Örneğin BIC Angels tarafından başlatılan hızlandırma programı BIC101, ilk ürünlerini geliştirmeye başlamış olmalarına rağmen pazarlanabi-lir bir ürünü olmayan veya henüz iş modeli test edilmemiş girişimleri hedef alıyor. Ancak bunun yanı sıra projelerinde diledikleri büyümeyi elde edememiş erken aşama girişimler de bu programa başvurabiliyor.

BIC101 programı sayesinde girişimciler sermaye desteğine ulaşabilecek, ek destekler ve altyapı hizmetlerinden faydalanabilecekler. BIC An-gels’ın iş ve finans alanında sahip olduğu ağlara direkt erişim sağlayabilecekler. BIC Angels Kurucusu Dr. Joachim Behrendt, “Start up’lar program boyunca BIC Angels’ın sağladığı çalışma alanlarında diğer start up’lar ile birlikte çalışma imkanı bulmakla kalmayıp, BIC melekleri, mentorleri ve uzmanları ile yakından çalışabilecekler” diyor.

Sayfa: 1 2 3 4İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap