Girişimin kadın yıldızları

Girişimin kadın yıldızları

Bu yıl gerek Türkiye içinde gerekse yurtdışında büyümeyi planladıklarını söyleyen Ebur Çerezci, franchise sistemi üzerinde de çalıştıklarını ekliyor. Yarışmanın getirdiği birincilikle hızlı bir büyüme yakaladıklarını belirten Çerezci, şunları söylüyor:”Hikayemizin yetkin kişilerce takdir edilmesi, alkışlanması ve ödüllendirilmesi elbette bizi çok mutlu etti.

Girişimciliğin çok büyük zorluklarına rağmen alınan bu takdir inanılmaz bir motivasyon yarattı. Yarışma dönemlerinde ancak marka bilinirliğimizi oturtmuş ve perakendede büyümeyi hedefliyorduk. Şu anda ise yurtiçi ve yurtdışında önemli satış noktalarında varız. Ayrıca kurumsal satışlar ve proje satışları için de ayrı departmanlarımız oluştu”

5082010 BIG CHEFS- GAMZE CIZRELİ
YÜZDE 900 BÜYÜDÜ
BigChefs restoranlarının kurucusu Gamze Cizreli, 2010 yılında Ekonomist, Garanti Bankası ve KAGİDER işbirliği ile düzenlenen Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması’nda ‘birincilik kazandı. Ekonomist’in düzenlediği ‘Yılın İş İnsanları’ yarışmasında da hem 2011’de hem de 2013’te ‘Yılın Kadın Girişimcisi’seçildi.

Yarışmaya katıldığı 2010 yılında toplam yedi şubeyle faaliyet gösteren ve 350 kişiye istihdam sağlayan Gamze Cizreli, bugün şirketini 36 şubeli ve 2 bin çalışanlı bir zincire dönüştürdü. Cizreli ve ortağı Saruhan Tan, bu yılı 200 milyon TL ciro ve 44 şubeyle tamamlamayı hedefliyor. Dubai, Suudi Arabistan’da açtığı restoranların ardından Kuveyt ve İran ile de imzalarının atıldığını söyleyen Cizreli, Dubai’deki üçüncü Big Chefs’i de kasım ayında açacaklarını ifade ediyor.

Bir yandan da Dorom.co adında yeni bir dürüm markası yaratan kadın girişimci, ilk şubesini Maslak’ta açtı. Dorom.co’nun da bu yıl hızlı bir şekilde büyümesi hedefleniyor. Aldığı ödüllerin kendisi için gurur ve motivasyon kaynağı olduğuna dikkat çeken Cizreli, geçtiğimiz yıla göre yüzde 50, ödülü aldığı 2010 yılından bu yana ise yüzde 900 büyüme kaydettiklerini söylüyor.

İş dünyasında kadınların önünün açılması için birçok platformda bulunan Gamze Cizreli, özel çalışmalar yürütüyor. Gerek katıldığı konferanslar, gerek medyada verdiği mesajlar, gerekse üyesi olduğu KAGİDER ve Uluslararası Girişimciler Derneği kanalıyla kadın girişimciliğinin gelişmesi için faaliyetler yürüten Cizreli, “Kadın girişimcilerimizin finans kaynaklarına erişimlerini sağlamaları, işlerini daha nitelikli hale getirmelerini, kendi donanımlarını artırmalarını ve işlerini geliştirebilmeleri için çalışmalar yapıyorum. Üniversitelerde ve çeşitli panellerde konuşmalara katılıyorum” diyor.

5092011 FORUM MÜHENDİSLİK – ZEYNEP RÜSTEMOĞLU
DÜNYA İKİNCİLİĞİNİ HEDEFLİYOR
2011 yılında‘Türkiye’nin Kadın Girişimcisi’ Ankara’dan Forum Mühendislik’in sahibi Zeynep Rüstemoğlu seçildi. Rüstemoğlu, ağırlıklı olarakerkeklerin çalıştığı savunma sanayiinde yaptığı başarılı faaliyetler sayesinde bugün şirketini kendi alanında dünya üçüncüsü konumuna ulaştırdı.

Hacettepe Üniversitesi İngiliz Filolojisi bölümünden mezun olun Zeynep Rüstemoğlu, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne (TSK) zırhlı araç üretmek üzere kurulan FNSS Savunma Sistemleri’nde teknoloji transfer departmanında çalışmaya başladı. Rüstemoğlu, firmanın küçülmeye gitmesiyle işten çıkarıldı. Bu sektörde bir girişim yapmaya karar veren kadın girişimci, 1995’te yıllarca beraber çalıştığı bir arkadaşıyla beraber Forum Mühendislik’i kurdu.

Sayfa: 1 2 3 4 5 6İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap