Girişimin kadın yıldızları

Girişimin kadın yıldızları

Forum Mühendislik, TSK envanterindeki M113 araçlarını modernize etmek üzere araçların alt sistemleri için açılan ihalelere katıldı. Firma, kurulmasından üçaysonra1 milyon dolar değerinde kontratlar üstlendi. Taşeron firmalara ürettirilen malzemelerin test ve montajı için bir de atölye kuran Forum Mühendislik, zamanla zırhlı araç ve tankların alt sistemlerini tamamıyla yerli olarak üretir duruma geldi. Rüstemoğlu, bazı silah sistemlerini geliştirerek üretimlerini de gerçekleştirdi.

2000 yılında Kara Kuvvetleri Komutanlığı Birinci Ana Bakım Merkezi Komutanlığı’na Türkiye’nin ilk yüksek vakumlu optik kaplama ünitesi, Forum Mühendislik tarafından kuruldu. Aynı yıl içerisinde İstanbul merkezli İltek İleri Teknoloji şirketini bünyesine katarak TÜBİTAK-MAM tesislerinde bu zamana kadar dünyada sadece iki ülkede bulunan yüksek hassasiyetli hedef tespit cihazının araştırma ve geliştirmesini tamamladı ve800 adedini TSK’ya teslim etti. Yarışmanın ardından geçen beş yıllık sürede büyüme oranını ve istihdamını yaklaşık yüzde 50 artırdı. Şirket, beş yıl önce 8 milyon TL’lik cirosunu bugün 40 milyon TL’ye ulaştırdı.

Bu beş yıllık süre zarfında Tuzla Serbest Bölgesi’nde ihracata yönelik yeni bir üretim tesisi kuran Zeynep Rüstemoğlu, “Suudi Arabistan ve Abu Dabi’ye de üretim tesisleri kurduk. Bu yıl Birleşik Arap Emir-likleri’nde bir joint-venture anlaşması gerçekleştiriyoruz. Kendi sektörümüzde dünya pazarında üçüncü durumdayız. Yeni yatırımlarla bu yıl ikinci sıraya yükselerek ciromuzu 50-60 milyon TL’ye ulaştırmayı hedefliyoruz” diye konuşuyor.

5102012 EPSA YALITIM- NURCAN ÖZDEMİR 
YURTDIŞI PAZARLARI ARAŞTIRIYOR
Ardahan’ın elektriği ve suyu olmayan 50 haneli köyü Ardıçköy’de doğan Nurcan Özdemir, pek çokgirişimciye örnek olacak bir başarı öyküsüne imza attı. Bu başarısı ona 2012 yılında Türkiye’nin Kadın Girişimcisi ödülünü getirdi. 1973 yılında Ardahan’ın Ardıçdere Kö-yü’nde yedi çocuklu bir ailenin üçüncü çocuğu olarak dünyaya gelen Nurcan Özdemir, 1989’da ailesiyle Bursa’ya taşındığında eğitimini bırakmakzorunda kaldı ve küçükyaşta iş hayatına atıldı.

Önce tekstil fabrikasında işçi olarak çalışan Özdemir, daha sonra sekreter olarak girdiği yalıtım şirketinde pazarlama ve satış müdürü oldu. Bu süreçte çalıştığı şirketteki hızlı büyümeyi gözleyen Özdemir, “Bu işi neden ben tek başıma yapmayayım?” diye düşünerek kendi işini kurmaya karar verdi. Eşini de ikna ederek 1999yılından Bursa’da bir çıkmaz sokakta

Sayfa: 1 2 3 4 5 6İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap