Kadınlara girişim desteği

Kadınlara girişim desteği

Gerek kamu kuruluşları gerekse bankalar, kadın girişimciliğini desteklemek hedefiyle, uzun vadeli ve uygun faizli kredi olanakları sunuyor. Beş yıla varan vadelerle kullandırılan krediler sayesinde bugüne kadar binlerce kadın girişimci işlerini büyütmeyi başardı.

BURCU TUVAY
btuvay@ekonomist.com.tr

Bankalar, KOSGEB ve KGF bu yıl ve önümüzdeki yılda da binlerce kadına uygun faizli kredi kullandırmayı hedefliyor.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
916Kapak haberimizde kadın girişimcilere sunulan kredi paketlerini kamu kuruluşlarının sağladığı destekleri ve bu desteklere nasıl ulaşılabileceğini araştırdık

Türkiye’de toplam kadın girişimci sayısı hala 110 bin civarında. Ülkemizde toplam 1,2 milyon girişimci olduğu düşünüldüğünde, bu oldukça düşük bir rakam olarak ifade edilebilir. Zira dünyadaki işgücünün yüzde 40’ı kadınlardan oluşuyor. Türkiye’de ise bu oran yüzde 30,8’de kalıyor.

Dünya Ekonomik Forumu’nun hesaplarına göre, tüm dünyada, kadının işgücüne katılımında kaydedilecek yüzde 1’lik yükselme, küresel gayrisafi hasılada 80 milyar dolarlık artış anlamına geliyor. Türkiye’nin de benimsediği bu hedef gerçekleşirse, yaklaşık 3 milyon kadın daha işgücüne kazandırılacak. Kadın girişimci sayısının da öncelikle 150 bine çıkması amaçlanıyor.

917

Bu kapsamda Türkiye’de de kadın işgücünün önemi her geçen gün daha fazla fark edilirken, kadınların iş dünyasındaki varlığını güçlendirmek amacıyla kamu ve özel sektör tarafından sunulan destekler sürekli artıyor. Özellikle bankalar sundukları kredi paketleriyle kadın girişimcilere uzun vadeli ve uygun faizli destekler sağlıyor. Bu paketlerin içerisinde ücretsiz ilk çek karnesi, çek tahsilatı, tüm vergi ve SGK ödemelerinde bir gün opsi-yon, internet şubesinden ücretsiz havale, EFT gibi hizmetler de yer alıyor.

Bankaların yanı sıra kamu kuruluşları da verdikleri hibe ve kredilerle kadın girişimcilere önemli destekler sunuyor. Örneğin KOSGEB, Yeni Girişimci Desteği kapsamında 50 bin TL hibe, 100 bin TL geri ödemeli olmak üzere toplamda 150 bin TL destek veriyor. Kadın girişimcilere pozitif ayrımcılık yapılarak, destekleme oranı Türkiye’deki birinci ve ikinci bölgeler için yüzde 80 (normalde yüzde 60), üç, dört, beş ve altıncı bölgelerde yüzde 90 (normalde yüzde 70) olarak uygulanıyor.

Aynı şekilde Kredi Garanti Fonu da (KGF) bir iş fikrine dayalı olarak faaliyet gösteren ve faaliyet süresi en fazla iki yıl olan kadın girişimcilerkullanacakları kredilerin yüzde 85’ine kadar 85 bin TL üst limit ile kefalet sağlıyor.

Kapak haberimizde kadın girişimcilere sunulan kredi paketlerini, kamu kuruluşlarının sağladığı destekleri ve bu desteklere nasıl ulaşılabileceğini araştırdık.

918

GARANTİ BANKASI
60 AYA VARAN VADE
Garanti Bankası, Kadın Girişimci Destek Paketi kapsamında sunduğu özel faiz oranları içeren ihtiyaç ve yatırım kredileriyle, kadın girişimcilere tahsilat ve ödemelerini kolayca düzenleme olanağı yaratıyor. Kadın Girişimci Destek Kredisi’yle girişimci kadınlara yatırım ve işletme sermayesi ihtiyaçları için 60 aya varan vadelerle taksitli kredi sağlanıyor.

Paket kapsamında kadınlara Hazır Hesap ile çek ve faturaları ödemenin yanında, nakit akışını düzenli ve kolayca takip etmelerine yarayan POS ürünü ve düzenli ödemelerinde kullanmaları için şirket ya da şahıs adına hazırlanmış çek karnesi de veriliyor.

Garanti Bankası Genel Müdür Yardımcısı Nafiz Karadere, bugüne kadar kadın girişimcilere 3,2 milyar TL’lik kredi kullandırdıklarını söylüyor. Kadın girişimcilere desteklerinin fınansal enstrümanlarla sınırlı kalmadığına da dikkat çeken Karadere, 2007’de kadın girişimcileri cesaretlendirmek, rol modellerini kamuoyuyla paylaşıp hemcinslerinin bu işi başarabildiğini göstermek amacıyla, Ekonomist Dergisi ve KAGİDER işbirliğiyle Türkiye’nin Kadın Girişimcisi Yarışması’nı hayata geçirdiklerini belirtiyor. Bu yıl 10’uncusu gerçekleştirilecek yarışmaya her geçen yıl ilginin arttığını dile getiren Karadere, önümüzdeki dönemde kadın girişimcilerin yeni pazarlara açılması konusunda da çalışmalarını artıracaklarını söylüyor.

Sayfa: 1 2 3İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap