Ortadoğu fırsatları

Ortadoğu fırsatları

IRAK
TÜRK ŞİRKETLERİ İÇİN CAZİBESİNİ KORUYOR
Bir dönem Almanya’dan sonra ikinci büyük ihracat pazarı olan Irak ile siyasi ve güvenlik sorunlarının gölgesinde ticaret devam ediyor 2009 yılında dünyayı etkisine alan ekonomik kriz ve petrol fiyatlarındaki düşüşle mali sıkıntı yaşayan Irak Hükümeti’nin ödeme yapmakta zorlanması ve bölgedeki güvenlik problemleri nedeniyle taşımacılıkta aksamalar olması Türkiye ile olan ticaretine negatif yansıyor.

Türkiye’nin ihracat yaptığı Ortadoğu ülkeleri içinde hala ilk sıradaki yerini koruyan Irak, tüm sıkıntılara rağmen ihracatta önemli bir pazar olmayı sürdürüyor Geçen yıl 7 milyar 640 milyon dolarlık ihracatın yapıldığı Irak pazarına büyük ölçüde hayvansal ve bitkisel yağlar, demir çelik, plastik malzemeler, elektrikli makine ve cihazların satışı yapıldı. 2018 yılında yüzde 4,4 büyümesi öngörülen ve Türkiye ihracatçıları için bölgede en büyük potansiyele sahip olan Irak, yatırımlar açısından da önemli bir kapı. Irak Kürdistan Bölgesel Yönetimi

ile imzalanan anlaşmalar doğrultusunda Türkiye, 2018 sonuna kadar petrol ihtiyacının üçte birini Irak’tan karşılamayı hedefliyor. 13 sahada petrol ve gaz arama çalışması planlanırken, Şırnak üzerinden doğalgaz hattı projesi hızlandırılıyor.

Bölgeden gelecek doğalgazın Türkiye’nin 50 yıllık ihtiyacını karşılaması bekleniyor. Bu noktada ülkenin öne çıkan yatırım fırsatları açısından enerji başı çekiyor Bunlar içinde en dikkat çeken, General Electric’in Irak Elektrik Bakanlığı’nın 1,4 milyar dolar değerindeki enerji santrali geliştirme projesi. General Electric, Samawa ve DhiQar enerji santrallerinin yapım, mühendislik ve alım işlerini yürütmek üzere çalışmalarını sürdürüyor Dikkat çeken bir diğer alan ise altyapı projeleri. Bu noktada şunu söylemek gerekiyor ki, İngiliz Hükümeti Irak’taki altyapı projelerinde kullanılmak üzere hükümete 10 milyar İngiliz Sterlini kredi verecek.

SURİYE
2020’DEN SONRA BÜYÜMEYE BAŞLAYACAK
Son beş yılını ağır bir iç savaşın pençesinde geçiren Suriye, savaş öncesinde Türkiye’nin en önemli ihracat pazarlarından biriydi. Şimdi ise Suriye ile ticari ilişkilerin yeniden eski günlerine dönmeye başlaması bekleniyor. Türkiye’nin Suriye’ye ihracatı 2011’de 1,6 milyar dolar civarındaydı. Bu rakam 2016 sonunda 1,4 milyar dolar olarak gerçekleşti. Yani ihracatta neredeyse savaş öncesi dönemin rakamlarına ulaşılmış oldu. Suriye’ye gıdadan makineye, tekstilden mobilyaya her türlü ürün kalemi satılabiliyor. Son dönemde ise özellikle hayvansal yağlar, demir-çelik, tuz, çimento, plastik malzemeler ve kuru yemiş öne çıkıyor.

Ülkede Rusya-ABD etkisiyle kalıcı ateşkesin sağlanmasıyla birlikte, Türkiye’nin ihracatının hızla tırmanışa geçmesi bekleniyor. Ülkede ekonominin yeniden inşası için büyük ölçüde dış güçlerin finansmanı belirleyici olacak. IMF verilerine göre, Suriye’deki iç savaşın yarattığı yıkımın savaş öncesi GSYH’ye etkisi yüzde 230’u aşmış durumda. Ülke ekonomisinde 2021’den önce büyüme beklenmese de, üretim imkanlarının yok olması nedeniyle hayatın her alanında ürün ve hizmet ihtiyacı var.

İSRAİL
10 MİLYAR DOLARLIK TİCARET GÜNDEMDE
İsrail’e ihracatta çok sayıda sanayi ürünü ön plana çıkıyor. Bu ürünlerden başlıcalarını ise otomotiv, makine, demir-çelik oluşturuyor. Mevcut ihracat kalemleri genellikle orta düzey teknoloji içeren ürünler kategorisinde yer alıyor. İsrail ile işbirliği çerçevesinde yüksek teknoloji ve özellikle ileri analitik konularda potansiyel yatırımlar cazip.

Yakın zamanda TİM liderliğinde 120 Türk iş adamının Tel Aviv’e çıkarma yapması, ikili ticaretin artırılması için itici güç oldu. Geçen yıl İsrail’e ihracat yüzde 10 artışla 3 milyar dolara ulaştı. Bu yıl ilk çeyrekteki ihracat artışı yüzde 20’ler düzeyinde. Hedef beş yıl içinde dış ticareti 10 milyar dolar seviyesine çıkarmak. İhracatta öne çıkan sektörler otomotiv, demir-çelik,

fiber optik kablolar, değerli metaller, çocuk ve kadın giyim, buzdolabı, dondurucu ve soğutucular. Öte yandan İsrail’e ihraç edilecek gıda ürünlerinde Musevi dinine uygunluğu belgeleyen ‘Koşer Sertifikaları’ aranıyor. Söz konusu sertifikaların temininde karşılaşılan sorunların çözümü için çalışmalar sürüyor. Ayrıca, enerji sektörü İsrail’de son yıllarda en hızlı gelişen sektörlerden biri.

Enerji sektöründe Türkiye’ye ve Türkiye üzerinden Avrupa’ya doğal-gaz satışı konusunda projeler üzerinde çalışılıyor. Bunun dışında büyük ölçekli yabancı yatırımcılar, gayrimenkul sektöründeki yatırımlar için teşvik ediliyor. Akdeniz’e kıyısı olan Türkiye ve İsrail’in ikili ticaret hacmi çok daha fazla geliştirilebilecek potansiyele sahip. Türkiye’de üretilen ürünler deniz yolu ile günlük olarak İsrail’e ulaştırılabiliyor. Türkiye ve İsrail’in üçüncü ülkelere mal ve hizmet temini konusunda işbirliği yapması da gündemde.

Sayfa: 1 2 3 4 5 6İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap