Ortadoğu fırsatları

Ortadoğu fırsatları

BAHREYN
25 BİN KONUT YAPILACAK
Basra Körfezi’nde yer alan Bahreyn, irili ufaklı yaklaşık 30 adadan oluşan bir ada ülkesi. 2006’da ABD ile Serbest Ticaret Anlaşması yapan ilk Körfez Ülkesi olan Bahreyn, ihracatının yüzde 60’ını, devlet gelirlerinin yüzde 70’ini petrol ürünleri üzerinden sağlıyor.

Ekonomik faaliyetlerin en önemlilerinden biri de petrolden sonra ikinci büyük ihraç kalemi olan güçlü alüminyum üretimi. Türkiye ile dış ticaret hacmi ise oldukça sınırlı. Geçen yıl iki ülke arasındaki ticaret 350 milyon dolar civarında olurken, Türkiye’den taşıt parçaları, demir çelik, tütün ürünleri, elektrikli makine ekipmanları ihraç ediliyor.

İki ülke arasındaki ticari ilişkiler her ne kadar düşük seviyelerde ilerlese de, önümüzdeki süreçte planlanan projeler Türk iş dünyasına önemli fırsatlar sunuyor. Enerji, konut ve sağlık sektörlerinde önemli projeleri hayata geçirmeye hazırlanan Bahreyn’de 1 milyar dolar değerindeki Kral Abdullah Tıp Şehri Projesi, Konut Bakanlığı’nın 25 bin konutun yapımı için sözleşme imzalamaya başlaması, doğalgaz ithalat santrali yatırımı ve güneş enerjisine dönük panel üretimi öne çıkan işlerden birkaçı.

KATAR
İHRACATTA ÜRÜN ÇEŞİTLEMESİ GEREKİYOR
Son dönemde Türkiye’de yaptığı satın almalarla dikkat çeken Katar, Ekonomi Bakanlığı tarafından yatırım ve ticarette öncelikli ülkelerinden biri olarak belirlendi. GSYH’nin yüzde 56’sını, ihracat gelirlerinin ise yüzde 89’unu petrol ve doğalgaz sektöründen elde eden Katar, dünyanın en büyük üçüncü doğalgaz rezervine sahip. Ülkede kişi başına düşen milli gelir 100 bin doları aşmış durumda. Petrol gelirlerinin devlet gelirlerindeki ağırlığı nedeniyle devlet harcamaları petrol fiyatlarındaki dalgalanmalardan direkt olarak etkileniyor.

Bu durumun Türkiye ihracatına etkisi de yakından hissedildi. Ülkede yabancı yatırımcı için potansiyeli olan en önemli sektör müteahhitlik. Bu noktada da ihracatta inşaat demiriyle öne çıkan Katar’a olan ihracatımız 2009 yılında yüzde 73 azaldı. Burada Katar’ın inşaat demirine getirdiği ithalat yasağı da etkili oldu. Hala etkisi hissedilen daralmayla iki ülke arasındaki ticaret 2016 yılında 700 milyon dolarla sınırlı kalmış durumda. Türkiye’nin ihracat ürünlerinde çeşitlemeye gitmesi gerekiyor. Katar’da son yıllarda küresel kriz etkisiyle yavaşlayan bazı büyük projelerin hızlandırılması gündemde.

Katar’da önümüzdeki yıllar için planlanan 200 kadar yatırım projesinin toplam tutarı yaklaşık 200 milyar dolar olarak ifade ediliyor. Bunun yüzde 43’ü altyapıya giderken, kalanının sağlık ve eğitim sektörleri için kullanılması bekleniyor. Bu noktada özellikle sağlık ürünleri ve eğitim alanlarında ihracat için önemli fırsatlar olabilir. Ayrıca ev tekstili ve gıda ürünlerinde de fırsatlar bulunuyor. Yatırım açısından ise ülkede Türk firmalarının en önemli rakipleri olarak İtalya, Almanya, İngiltere ve Çin firmaları bulunuyor. Katar’ın 2022 Dünya Kupası’na ev sahipliği yapacak olması da önemli fırsatlar sunuyor. Şampiyona için yapılacak orta ve büyük ölçekli dokuz yeni stadyumun yanı sıra, Katar 2030 vizyonu kapsamında gerçekleştirilecek olan ihaleler yeni pencere açabilir.

FİLİSTİN
GIDA ÜRÜNLERİ ÖNE ÇIKIYOR
İsrail ile yaşanan gerilimler, siyasi açmaz ve güvenlik problemleriyle ticaretin çok kolay olmadığı Filistin’e geçen yıl Türkiye’den 100 milyon dolara yakın bir ihracat yapıldı. Filistin ihracatta zorlu bir kapı. Filistin’e ihracatta İsrail gümrükleri kullanılıyor. İsrail, II. İntifada’nın çıktığı süreçten bu yana güvenlik gerekçesiyle limanlara gelen malları kontrol amacıyla günlerce bekletebiliyor.

Bu nedenle firmalar ekstra demuraj ücreti ödemek zorunda kalabiliyor. Öte yandan ihracat ürünlerinin gümrükten çekilmesini takiben İsrail plakalı kamyona yüklenmesi zorunluluğu bulunuyor. Bu da ihracatta maliyeti artırıyor. İsrail standartları ve teknik düzenlemeler Filistin için de uygulanıyor. Ayrıca, ihracat kargolarını götüren gemilerin İsrail ülke limanlarında yavaş tahliye ediliyor olmasını, Filistinli alıcıların kargolarına sadece Supalan İzni veriliyor olmasını ve Koşer Sertifikası’nın fiyatlar üzerinde önemli artışa neden olduğunu da söylemek gerekiyor. Türkiye’den özellikle ayva, elma, patates, kuru soğan gibi ürünlerin gittiği Filistin’e ihracatta öncelikle engellerin aşılması bekleniyor.

Sayfa: 1 2 3 4 5 6İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap