Ortadoğu fırsatları

Ortadoğu fırsatları

YEMEN
YENİDEN İNŞA SÜRECİ BAŞLIYOR
Yemen ekonomisi Mart 2015’te Suudi Arabistan’ın askeri müdahalesi ile parçalandı ve ülkenin altyapısı büyük zarara uğradı. En az gelişmiş ülkeler sınıfında yer alan Yemen’de yeni dönemde yol, şehir altyapısı, köprü-tünel, kamu binaları ve konutlar en önemli müteahhitlik projeleri olarak öne çıkıyor. Ülke ekonomisinin gelişmesinde katalizör görevi görecek olan sektör inşaat olacak. İhracatta ise son bir yıldır önemli artış var.

2016’da önceki yıla göre yüzde 36 artışla 535 milyon dolara ulaşan ihracatta en büyük fırsatlar, demir çelik, otomotiv, un, nişasta ve süt ürünleri, kakao, ayakkabı, hazır giyim ve makine teçhizat olarak sıralanabilir. Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonun Yemen’deki limanlara uyguladığı ambargo nedeniyle ülke uluslararası ticaretten izole edildi. Bu nedenle Yemen Merkez Bankası’nın rezervleri bitmek üzere.

Öte yandan Dünya Bankası’nı Yemen’de 1,1 milyar dolarlık destek projesi yürürlükte. Yemen’in ithalatında petrol yağları önemli bir yer tutuyor. Buğday, pirinç, otomobil, şeker, palm yağı, süt ve krema, ilaç, altın, mısır, tavuk eti, römork, bisküvi, demir-çelik çubuk ve buğday unu ithal edilen diğer başlıca ürünler. Yemen Haziran 2014’te Dünya Ticaret Örgütü’ne (DTÖ) katıldı. Yemen’in DTÖ’ye katılması yabancı yatırımcıları ülkeye çekmek için atılmış önemli bir adım olarak kabul ediliyor. Merkez Bankası verilerine göre, 2015 yılı itibarıyla, Türkiye’nin Yemen’de, Yemen’in de Türkiye’de doğrudan yatırımı bulunmuyor.

Sayfa: 1 2 3 4 5 6İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap