Paranın yeni hesabı

Paranın yeni hesabı

Türkiye, son dönemdeki gelişen piyasalara para akışından en çok faydalanan ülkelerden biri. Yaşanan bu süreçte dolar/TL 2,80’nin altını test ederken, faiz oranı tek hanelere indi. Borsa endeksi 93.000 zirvesine yöneldi.

TALİP YILMAZ
tilmaz@ekonomist.com. tr

FED’in faiz artırımında aceleci olmamasının yanında, Merkez Bankası’nın piyasa beklentilerine paralel olarak faiz koridorunun üst bandında indirim yapması da yakından izleniyor.

Tabloları görmek için görsellere tıklayın.
hb14 hb15 hb16 hb17

 

 

 

 

 

Ancak gelinen seviyeler itibariyle yatırım kararları güçleşti. Çünkü borsada ciddi prim var. Faiz artık tek hanede. Kur, buradan yeniden yukarı döner mi beklentileri var. Biz de yeni dönemde paranın yönünü finansçı CEO’lara sorduk. CEO’lar hisse senedi önerilerini sürdürürken geri çekilmelerin yeni fırsat yaratabileceğini söylüyor. Yine döviz ve TL faiz de yatırımcıların merceğinde olacak.

Gelişen piyasalara para akışından en olumlu etkilenen borsalardan biri olan Borsa İstanbul, 86.500 endeks seviyelerini test etti. Şubat ayı ortasından bu yana yaşanan yükselişte, 1,5 milyar doları geçen net yabancı girişlerinin önemli bir etkisi oldu. Borsanın yılbaşından bugüne olan getirisi yüzde 19,5 seviyesine geldi. Şubat ayı ortasından bu yana 70.000 seviyesinden 86.500 seviyesine kadar soluksuz bir yükseliş oldu.
Dolar kuru 3,07 TL’den aşağı inip 2,80 TL’nin altını test etti. Gösterge faiz yüzde 12’leri test ederken bugün gelinen noktada tek haneli seviyeler söz konusu. Merkez Bankası’nın piyasa dengelerini gözeterek yaptığı faiz indirimleriyle birlikte tek haneli seviyelerin de devamı bekleniyor.

Bundan sonra borsada yükselişin daha nereye kadar devam edeceği ve kâr satışlarının gelip gelmeyeceği veya nerede geleceği merak konusu. Olası kâr satışlarında ise endeks hangi güçlü destek noktalarında tutunacak? Döviz ve faizde beklentiler nedir? Portföyler yeni dinamiklerde nasıl oluşturulmalı? Tüm bu sorulara kapak haberimizde 18 aracı kuruluş ve portföy şirketinin CEO’suyla konuşarak yanıt aradık.

BORSADA DÜZELTME OLUR MU?
Konuştuğumuz piyasa uzmanları, olası düzeltme hareketlerinde 80.000seviyesi de kırılırsa 76.000-75.000 seviyelerini hedef olarak gösteriyor. Bu seviyelerin altı ise gelişen piyasalar lehine olan parasal genişleme süreci ve FED’in güvercin tutumu devam ettikçe çok fazla öngörülmüyor. Merkez Bankası’nın döviz kurunu ve enflasyonu dikkate alarak politika faizini sabit tutup üst bantta 50 baz puan indirim yapması da piyasaların moralini yükseltiyor.

Kısa dönemde TL varlıkların bir miktar daha değer kazanabileceğini söyleyen Saxo Capital CEO’su Savaş Divanlıoğlu, FED’in son aydaki güvercin duruşuna ve Türkiye’deki reel faizlerin seviyesine dikkat çekiyor. Bunun TL varlıkları cazip hale getirdiğini ifade ediyor.

Sayfa: 1 2 3İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap