Paranın yeni hesabı

Paranın yeni hesabı

Divanlıoğlu, “MB faizleri düşürme tarafında çok radikal değişiklikler yapmazsa ve piyasa beklentisi dahilinde sonbahara kadar maksimum 100 baz puanlık indirim uygularsa, önümüzdeki birkaç ay bir miktar daha faizlerin düştüğü, banka değerlemelerinin arttığı, TL’ye bir miktar daha paranın girdiği bir dönem görebiliriz” diyor. Bu durumda

93.000 üzerinde enflasyon düzeltmesini de dikkate alarak 97.000’e kadar çıkış bekliyor. Divanloğlu, sonrasında ise FED’in olası şahin tutumu gibi risklerin gündeme gelmesiyle 80.000’in altına hareketin olabileceği kanaatinde.

91.000 AŞILABİLİR Mİ?
Deniz Portföy Genel Müdürü Fatih Arabacıoğlu, 87.000’e kadar gelişen yukarı trendin, çoğu fiyat hedefinin aşılmasına sebep olduğunu söylüyor. Kredi büyümesinin olmadığı koşullarda büyümede bir sürprizin ve dolayısıyla hedef fiyatları yukarı çekme ihtimalinin düşük olduğu kanaatinde olan Arabacıoğlu, “Faiz düşüşüne paralel, bankalarda yukarı hareketin zemini daha sağlam. Burada yüzde 5-10 arası bir prim için yer var. Ancak 90.000-91.000’in aşılmamasını bekliyoruz” diyor.

95.000 DİYEN VAR
Piyasada yukarı hareketin sürmesini ve 95.000 seviyelerinin üzerinin görülmesini bekleyen HSBC Portföy Genel Müdürü Namık Aksel, borsa için olumlu görüşünü koruyor. 2016’nın beş yıl aradan sonra gelişmekte olan piyasaların stabilize olup gelişmiş piyasalardan daha iyi bir performans gerçekleştireceği bir yıl olmasını bekleyen Aksel, “Türkiye, büyüme performansı, emtia ithalatçısı olması ve şirketlerin fiyatlarının ucuz olması nedeniyle ilgi çeken ülkeler arasında” diyor.

Piyasada FED politikalarına ve düşen faiz ortamına özellikle dikkat çekiliyor. Çünkü bunlar yukarı hareketin ana faktörleri. Son dönemde yaşanan yükselişe sanayi hisseleri öncülük etmişti. Faizlerdeki düşüş eğilimiyle bankalardaki beklentiler de artıyor. IKON Menkul Genel Müdürü Engin Kuru, özellikle bankacılık endeksinin yükselişe iştirak etmesiyle birlikte 95.000100.000 aralığının görülebileceğini anlatıyor. Bu etapta 90.000 seviyesi güçlü direnç olarak ortaya çıkıyor.

HİSSE POZİSYONU ARTMALI MI?
Borsanın geldiği seviyeler itibariyle hisse pozisyonu ile ilgili farklı görüşler var. Yukarı hareketin devam edeceği beklentisiyle hisse pozisyonlarının korunmasını tavsiye edenler bulunuyor. Yeni alım için kâr satışlarının beklenmesini önerenler de var. Ancak genel olarak şunu söyleyebiliriz, hisse alımında acele edilmeli. Çünkü gelinen seviyelerde 80.000 altında 76.000’lere kadar düzeltmeler olabilir. 80.000 altında da prim potansiyeli açısından fırsatlar artacaktır.

DOLAR BEKLENTİLERİ
FED’in mart ayı toplantısında piyasalara verdiği son derece yumuşak tonlu mesajı sonrasında, dünya piyasalarında giderek gevşeyen dolara uyum sağlarcasına, dolar/TL’de de aşağı yönde hareket gelişti. Bir süreliğine 2,802,87 TL aralığında dolaşabilecek gibi duran dolarda aşağı yönde 2,76’ya doğru sarkmalar yaşanabilir.

Yukarıda ise 2,90 TL önemli bir seviye. Buranın yurtdışı gelişmelere bağlı olarak kırılması durumunda eski tarihi zirve olan 3,07’lerin denenmesi mümkün. Ancak yılbaşında konuşulan 3,30’lu seviyelerin bu ortamda gündemden kalktığını görüyoruz. Bu nedenle döviz pozisyonu konusunda yatırımcıların daha dikkatli olması gerekiyor.

Destek Menkul Genel Müdürü Tuna Yılmaz, bu tarz geri çekilmelerde MB’nin fırsat bu fırsattır diyerek yapacağı faiz indirimleriyle dolar kurunun yeniden 2,80 TL ve üstüne çıkabileceğini söylüyor.

FED’den büyük bir hamle gelmedikçe de dolar/TL kurunda yukarı hareketleri sınırlı bulan Yılmaz, “Do-lar/TL’nin önümüzdeki haftalarda destekçisi, yastık görevi görebilecek MB faiz indirimleri olabilir” diyor.

Sayfa: 1 2 3İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap