Paranın yeni hesabı

Paranın yeni hesabı

Düşüşlerde şu an için 2.80’in önemli destek olmaya devam ettiğini söyleyen Venbey Yatırım Genel Müdürü Ozan Şıklaroğlu, “MB’nin gelecek dönemde faiz indirimlerini sürdürmesi, yıl ortasında FED’in faiz artırımınıntekrar gündeme gelmesi, 2,80 üzeri kalıcılıkta 200 günlük hareketli ortalama seviyesi olan 2,9050 seviyesini gündeme getirir” diyor. Şıklaroğlu’na göre, tansiyonun artması durumunda yıl içinde 3,00 seviyesi de test edilebilir.

FAİZDE MERKEZ ETKİSİ
Enflasyonda şubat ve mart aylarında düşüş yaşandı. Nisan ayında hem çekirdekteki gerileme hem debaz etkisinden dolayı TÜFE’de yıllık bazda yüzde 6,5 seviyelerine gerileme görülebileceği tahmin ediliyor. Diğer yandan enflasyon beklentileri aşağı yönlü revize ediliyor. Bunlara bağlı olarak TCMB’nin faiz indirim sürecine girmesi ise piyasa faizlerindeki gerilemeyi destekliyor.

Integral Menkul Genel Müdürü Kıvanç Memişoğlu, yabancı girişlerinin de faizlerdeki gerilemede etkisinin büyük olduğunu, 1-2 puanlık reel faiz dikkate alındığında, nominal faizde yüzde 9’un altının mümkün olduğunu söylüyor.

TCMB’nin faiz koridorunun üst bandında ve gecelik borç verme faizlerinde indirimlerinin, nisan ve mayıs aylarında hem manşet hem de çekirdek enflasyonda baz etkisiyle yaşanacak gerilemeyle birlikte sürmesi bekleniyor. Yine FED’in faiz artırım sürecinde nisan ayını pas geçmesi beklentisi ve mayıs ayında toplantı olmaması da piyasalar açısından önemli bir başlık.

Turkish Yatırım Genel Müdürü Berra Doğaner, bu beklentilerle birlikte gösterge faizde yüzde 9 seviyesinin altını öngören isimler arasında yer alıyor. Doğaner, düşen faiz ortamında tahvil bono tercihi de yapılabileceği görüşünde.

PORTFÖY NASIL OLMALI?
Peki bu dönemde portföy dağılımı nasıl olmalı? Portföy oluştururken nelere dikkat etmeli? Bu konuda görüş bildiren 16 CEO’nun 15’i, portföyde hisse olmasını tavsiye ediyor. En çok önerilen yatırım aracının oran olarak yüzde 28,4 ile hisse olduğunu görüyoruz. Gösterge faizdeki düşüş eğilimine rağmen, mevduat yaşanan rekabet nedeniyle tercihlerde yüzde 19,1 payla öne çıkmaya devam ediyor.

Faizdeki düşüş eğilimiyle birlikte tahvil-bono (yüzde 12,2), özel sektör tahvillerine göre (yüzde 6,9) daha fazla tercih edilmeye başladı. Dövizdeki beklentilere bakıldığında özellikle dolar tarafında yukarı yönü bekleyenlerin alım önerileri dikkat çekiyor. Doların portföyden aldığı pay yüzde 15,6 iken, Euro’nun aldığı pay sadece yüzde 4,4 seviyesinde. Koruma amaçlı ise altın (yüzde 9,7) portföylerde bulundurulabilir.

HİSSE TERCİHİ
Portföy önerisinde ağırlıklı olarak TL varlıklara yer veren IKON Menkul’ün önerisine bakıldığında, yüzde 40 hisse, yüzde 15 tahvil var. Global piyasalarda altın fiyatlarının düşük faiz ortamında yeniden yükseleceğini söyleyen Engin Kuru, bu beklentiyle koruma amaçlı altın tavsiyesinde
de bulunuyor.

Hisse oranını düşük tutan kuramlara bakıldığında, Gedik Yatırım’ın bunlardan biri olduğu görülüyor.
Endeksin 85.000 ve üzerindeki seviyelerine dikkat çeken Gedik Yatırım Genel Müdürü Metin Ayışık, gelinen seviyeler itibariyle endeks ile korelasyonu düşük, özel hikayesi olan hisselerde seçici olmak kaydıyla maksimum yüzde 20 civarında bir tutarın hissede tutulabileceğini söylüyor.

Sayfa: 1 2 3İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap