Paranın yeni rotası

Paranın yeni rotası

ALTINDA GRAM YUKARI
Referandum sonrası TL varlıklarının yükselişine bağlı olarak gram/TL tarafında düşüşler ön plana çıksa da, artan jeopolitik riskler ons altın tarafını güçlü tutuyor. Bu nedenle uluslararası belirsizlikler piyasalarda güvenli varlık talebini belli seviyede bırakabilir.

Dolarda uzun vadeli yükseliş beklentisinden kaynaklı gram/TL’nin düşüşleri sınırlı kalabilir. Jeopolitik gelişmelerle birlikte küresel risk algısındaki artış altın fiyatını kısa vadede destekleme potansiyeline sahip. Ancak dolar/TL’deki yükseliş beklentisi bu hareketi sınırlayabilir.

Gerek Ortadoğu’daki gerekse de Uzakdoğu’daki belirsizlikler kısa dönemde çözülebilecek gibi değil. Avrupa’daki seçim belirsizliklerine İngiltere de eklendi, reel getiriler düşüyor.

Özellikle ABD 10 yıllık tahvil faizleriyle ters korelasyona sahip bir şekilde altının yükselişini görebiliriz. Güvenli limanların revaçta kalmaya devam etmesi de bekleniyor.

155 TL ÜSTÜ BEKLENİYOR
Uzmanlardan aldığımız tahminlere göre ons bazında altında 1.300 dolar seviyesi ön plana çıkarken, gram altın fiyatlarında da 145 TL ve 155 TL üzeri rakamlar telaffuz ediliyor.

Altının savunma aracı olarak her zaman portföylerde kalması gerektiğini ifade eden uzmanlar, gram altında dalgalanmanın da sürebileceğini belirtiyor. Dolayısıyla TL’deki güçlenme ons tarafında bir yükseliş olmadıkça gram altını savunmasız bırakabilir.

Bu koşullarda ons altının 1.320 doların üzerinde hareket etmesi, gram altındaki güçlü seyrin devamı açısından oldukça önemli olarak belirtiliyor. İntegral Yatırım Genel Müdürü Kıvanç Memişoğlu, “Dolardaki gevşeklik ons altında güçlü seyirlere neden olabilir.

Kurun mevcut seviyelerini koruması dikkate alındığında gram altın içeride 155 TL ve üstünü görebilir” diyor. Uzmanlar, yılın geri kalanında kurda ve ons altında geri çekilmelerin gerçekleşeceği dönemlerde 145147 TL aralığının önemli bir destek seviyesi olarak yeni alımlarda değerlendirileceğini düşünüyor.

Sayfa: 1 2 3İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap