Sonbahar yatırım stratejileri

Sonbahar yatırım stratejileri

Piyasalar bu yıl yaz rehavetini yaşayamadı. 15 Temmuzdaki darbe girişimiyle yükselen tansiyon alınan tedbirler ve teşvik çalışmalarıyla düşürülse de son günlerde bu defa jeopolitik riskler fiyatlanmaya başladı. Böyle bir ortamda sonbahara giriyoruz.

TALİP YILMAZ                                         GÖZDE YENİOVA
tyilmaz@ekonomist.com.tr                 gyeniova@ekonomist.com.tr

Bu dönemde kredi derecelendirme kuruluşlarından gelecek açıklamalar, FED’in faiz artırım süreci, siyasi ve jeopolitik riskler izlenecek. Bu ortamda 18 finansçı CEO’dan portföy önerilerini aldık. Yapılan önerilerde hisse senedi, mevduat ve dolar öne çıktı. Altın ve ÖST fona olan ilgi ise düştü.

15 Temmuz’daki darbe girişiminin ardından yaralanın saran, kayıplarını büyük ölçüde telafi eden para ve sermaye piyasaları, yılın son dönemine girdi. Piyasaların odağında bundan sonraki dönemde, başta FED’in faiz politikası olmak üzere dış faktörler ve bölgesel riskler daha fazla gündemde olacak.

Tabloları görmek için görsellere tıklayın.

1046 1047 1048 1049 1050

 

 

 

 

 

İç gündemde ise yapısal reformlar ve bunların etkileri, Merkez Bankası’nın faiz hamleleri ve tabii Türkiye’nin kredi notu ile ilgili gelişmeler izlenecek.

Piyasaların gündemini ve bu gündem sonrası yılın sonuna kadar olan süreçte piyasa beklentilerini aracı kuruluş ve portföy yönetim şirketlerinin üst düzey yetkilileri ile yaptığımız çalışma ile analiz ettik.

PORTFÖY NASIL OLMALI?
Yaptığımız çalışmada öncelikle piyasalar sonbahar aylarına girerken, beklentilere bağlı olarak yatırım portföyünün nasıl olması gerektiğini araştırdık. Bundan bir ay önce darbe girişiminin hemen ardından yaptığımız anket çalışmasında borsa, TL mevduat ve altın öne çıkarken, yılın geri kalan dönemi için yaptığımız bu anketimizde ise hisse, döviz ve mevduatın ağırlığının arttığını görüyoruz.

Özel sektör tahvilleri daha yüksek getiri potansiyeli sunmasına rağmen, risk unsurları dikkate alınarak bir miktar geri plana itilmiş duruyor. Bunun yanında uzmanlar portföylerin çeşitlenmesi anlamında uluslararası yatırım araçlarını da önerilerinde öne çıkarıyor. Haberimizin tablolarında varlık dağılımlarının nasıl şekillendiğini görebilirsiniz. Yine son yaptığımız anketimize katılan 18 aracı kuruluş ve portföy yönetim şirketinin üst düzey yöneticisinin portföy önerilerini ayrıca tablo haline getirdik.

DENGELİ PORTFÖY
Yılbaşından bu yana portföyde hisse senedi oranını yüzde 20 seviyesinde tuttuklarını söyleyen Ekspres Yatırım Genel Müdürü Murat Ergin, “Dönemsel getiriler mümkünken, portföyde ağırlığı artıracak kadar getiri beklentimiz yok. 70.000’e yakın bölgede hisse senedi alımını, 80.000’e yakın bölgede satım tavsiye ediyoruz” diyor.

Risklere karşı sigorta görevi görecek şekilde yüzde 20 oranında dolar alımı tavsiye eden Murat Ergin, dönem içinde ucuz kalmış yatırım alternatiflerini değerlendirmek için yüzde 20 kısa vadeli mevduat öneriyor. Ergin, yine yüksek getiri için ÖST’ye, küresel koşulların riskten kaçışa işaret ettiği veya negatif faizin yayıldığı dönemler için altına dikkat çekiyor.

HANGİ HİSSELER?
Şu anki seviyeler değil ama 70.000-72.000 bandına olası geri çekilmelerde hisse senedi aliminin yapılabileceğini anlatan TEB Portföy Genel Müdürü Selim Yazıcı, “Önerdiğimiz portföyün dengeli bir risk/getiri profiline sahip olduğuna, bu nedenle de fazla risk almak istemeyen yatırımcılar için mevduatı çeşitlendiren alternatif bir dağılım olduğuna inanıyoruz” diyor. Yazıcı, hisse, döviz, altın, TL faizden oluşan bir portföy dağılımı yapıyor.

Portföy oluştururken döviz açığı olmayan hatta döviz fazlası olan hisse senetlerine dikkat çeken IKON Menkul Genel Müdürü Engin Kuru, “Yıl sonuna doğru dolar/TL kurunda yaşanmasını beklediğimiz hareket döviz pozisyonu olan şirketlerin yıl sonu bilançolarını önemli ölçüde etkileyecektir.

Endekste şu anki seviyelerden 85.000 bölgesine yaklaşık olarak yüzde 10’luk bir getiri potansiyeli mevcut. Altı aylık bilançosu iyi gelen ve döviz açığı olmayan hisselerden yaklaşık yüzde 40 oranında bulundurulabilir” diyor.

IKON Menkul’e göre dolar/TL kurunda yıl sonuna kadar yüzde 7’lik bir yükseliş potansiyeli mevcut. Portföyün yüzde 35’lik kısmı dolarda bulunabilir. Kalan yüzde 25’lik kısım ise çıkabilecek fırsatlara karşı nakit olarak tutulabilir.

ENDEKS TAHMİNLERİ
Borsa dolar bazında en düşük seviyelerinde. Temmuz ortasında 72.000’e gerileyip dolar/TL’nin de 3’ün üstüne çıktığı durumda, dolar bazında endeks 2,4’e gelmişti. Bu da çok düşük bir seviyeydi.

Sonrasında endeks toparlanma sürecine girdi ve 80.000 seviyelerini test etti. Daha sonra ise Suriye sınırındaki gelişmelerin de etkisiyle birlikte endeksin 75-000 seviyelerine gevşediğini gördük.

Yeni süreçte yıl sonuna kadar olan bölüm için 18 CEO’nun değerlendirmesini aldık. Yapılan tahminlere bakıldığında pozitif tarafta olan da var, negatif tarafta olanlar da… Ancak verilen endeks tahminlerine bakıldığında 70.000 altı seviyeler öngörülmezken, yukarıda ise yıl sonu için 85.00090.000 hedefini veren CEO’lar da var.

Gelinen seviyelere bakıldığında endeksin 70.000’in altına inmesi ihtimalini düşük bulan Saxo Capital Genel Müdürü Savaş Divanlıoğlu, yukarı hareketlerin de riskler nedeniyle sınırlı olacağı kanaatinde. Turizm gelirlerindeki düşüşün cari dengeye etkisi gibi makro risklere dikkat çeken Divanlıoğlu, darbe girişimi sonrası ekonomide yavaşlama eğiliminin kaçınılmaz olduğunu söylüyor.

Sayfa: 1 2 3İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap