Yatırım çağrısı

Yatırım çağrısı

Son dönemde ekonomide işler pek iyi gitmiyor. Hükümet, Türkiye genelinde açılacak yeni OSB’lerle ekonomide çarkları yeniden hızlandırmayı planlıyor. Önümüzdeki üç yıl içinde kurulacak 20 yeni OSB ile yaklaşık 300 bin yeni iş yaratılacak.

Böylece OSB’lerdeki toplam istihdam 2 milyona ulaşacak.

ARAM EKİN DURAN                                      SİBEL ATİK
eduran@ekonomist.com.tr                          satik@ekonomist.com.tr

Yeni dönemin yıldızı ise İhtisas OSB’ler olacak. Uzay ve havacılıktan ayakkabıya, güneş enerjisinden besiciliğe kadar pek çok alanda açılacak ihtisas OSB’ler Anadolu geneline yayılacak.

İhtisas OSB’ler sayesinde, şu anda 43 milyar dolar olan OSB ihracatının ikiye katlanması hedefleniyor.

Tabloyu görmek için görsele tıklayın.
9035Türkiye ekonomisindeki yıllık ortalama büyüme son beş yılda yüzde 3,3 olarak gerçekleşti ve yüzde 5 dolayındaki potansiyelinin oldukça altında kaldı. Bu yıl ise büyüme oranı daha da aşağılara düşmüş gibi görünüyor.

Ekonominin çarklarını yeniden hızlandırmak isteyen hükümet, 2017’den itibaren Anadolu’da yeni OSB’ler kurmak için düğmeye bastı. Hükümet, 2023’e kadar 65 yeni OSB kurulacağını açıkladı. Biz de Ekonomist Dergisi olarak ilk etapta önümüzdeki üç yılda faaliyete geçecek OSB’leri belirledik.

Buna göre Şanlıurfa’dan Bursa’ya, Antalya’dan Malatya’ya, Manisa’dan Artvin’e kadar Anadolu’da üretim çarklarını döndürecek 20 yeni OSB ile yaklaşık 300 bin kişiye istihdam sağlanacak. Yeni kurulacak OSB’ler sektörel alanlara ayrılarak katma değerli üretimin önü açılacak.

9034İHTİSAS OSB RÜZGARI
Türkiye’de ilk OSB 1961 yılında Bursa’da faaliyete geçerken, aradan geçen 55 yılda toplam OSB sayısı 300’e yaklaşmış durumda.

OSB’lerde istihdam edilen nüfus ise 1,6 milyonu aştı. Bugün itibariyle OSB’lerde 49 binin üzerinde şirket üretim yapıyor.

Ülkemizde sanayi sektöründe istihdam edilenlerin yüzde 30’u, 70 ilden daha kalabalık bir nüfusu temsil eden OSB’lerde çalışıyor.

Türkiye’de şu anda 239’u Karma OSB, 12’si Tarıma Dayalı İhtisas OSB, 12’si Islah OSB, ikisi Özel OSB statüsünde toplam 306 OSB bulunuyor. Bu OSB’lerin 294’ü faal.

Son yıllarda üretimde öne çıkan İhtisas OSB’lerin sayısı ise 42. Önümüzdeki üç yılda açılacak yeni OSB’ler ile İhtisas OSB sayısının 55’e ulaşması hedefleniyor.

İhtisas OSB’ler uzay ve havacılıktan ayakkabıya, güneş enerjisinden besiciliğe kadar pek çok alanda Anadolu’daki sanayici için büyük avantajlar içeriyor.

Aynı alanda faaliyet gösteren şirketleri bir araya getiren İhtisas OSB’ler, kuruluş aşamasında aldıkları ÇED Raporu ile de sonraki yıllarda denetim ve genişleme sıkıntısı yaşamadan büyüyebiliyor.

Sayfa: 1 2 3 4İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap