Yeni dönem hesapları

Yeni dönem hesapları

24 Haziran seçimleri tamamlandı ve piyasalar için önemli bir belirsizlik ortadan kalktı. Ancak piyasalar için sular henüz durulmuş değil. Yeni kabine ve ekonomi politikaları yakından izlenecek.

Global tarafta ticaret savaşları ve parasal genişlemeyi sonlandırıcı hamleler, gelişen piyasalar için risk unsuru. Bu koşullarda konuştuğumuz piyasa uzmanları, temkinli portföy önerisi yapıyor. Borsanın yüksek iskontosuna rağmen hisse ağırlığı azaltılırken, başta mevduat olmak üzere sabit getirili TL varlıkların portföydeki payı ise yükseliyor.

TALİP YILMAZ                                  CEREN ORAL
tyilmaz@ekonomist.com.tr          coral@ekonomist.com.tr

Piyasalar için önemli bir belirsizlik olan seçimler geride kaldı. 24 Haziran’da yapılan seçimlerin sonuçlarına göre Cumhur İttifakı’nın adayı Recep Tayyip Erdoğan ilk turda Cumhurbaşkanı seçildi. Cumhur ittifakı ise oyların yüzde 53,6’sını alarak 344 milletvekiliyle mecliste salt çoğunluk için gerekli sandalye sayısını kazandı.

Tabloları görmek için görsellere yıklayın.

 

 

 

 

 

Siyasi belirsizliğin ortadan kalkmasının piyasalar üzerindeki olumlu etkilerini geçen hafta içinde gözlemlemeye başladık. Türkiye varlıkları dünyadan pozitif ayrışma eğilimine girdi.

24 Haziran seçimleri sonrası TL yaklaşık yüzde 3 değer kazanarak gelişmekte olan ülke paralarını yüzde 3,5 oranında yendi. Hisse senedi ve tahvil piyasalarında da küçük de olsa pozitif eğilimler görüldü. Borsa 95.000’den 96.000’in üzerine çıktı. Ancak gösterge faizde önemli bir değişiklik yaşanmadı.

Peki, bundan sonra ne olacak? Önümüzdeki dönemde piyasalar hangi gündem maddelerini takip edecek? En azından yaz aylarında piyasalar nasıl hareket edecek?

Portföy önerileri seçim sonrasında nasıl şekillendi? Yeni hükümetten neler bekleniyor? Kapak haberimizde bu sorulara yanıt aradık. Bu amaçla piyasanın önde gelen isimleriyle konuştuk, beklentilerini ve yatırımcılara tavsiyeleri aldık.

24 Haziran seçimlerinden önce son olarak Ekonomist Dergisi’nde 27 Mayıs tarihli sayımızda yer verdiğimiz portföy dağılım tablosu ile bu hafta yaptığımız portföy dağılım tablosunu karşılaştırdık.

Piyasa uzmanları 24 Haziran seçimlerinin geride kalmasına ve belirsizlik ortadan kalkmasına rağmen, çok daha defansif, dağılımı dengeli bir portföy önerisi ile karşımıza çıkıyor. Bundan bir ay önceki portföylerde yüzde 31,3 ile hisse senedi öne çıkarken, yeni durumda hisse oranı yüzde 20,8’e kadar gerilemiş durumda. Portföylerde öne çıkan yatırım aracı ise Merkez Bankası’nın faiz artırım hamleleri sonrasında tezgah altında yüzde 18’lerin üzerine çıkan mevduat.

Döviz tarafına yüzde 25 pay ayrılıyor. Altın da korunma aracı olarak görülüyor ve bir ayda portföydeki önerisi yüzde 3,7’den yüzde 10,8’e çıkmış durumda. Seçimler geride kalmasına rağmen defansif-dengeli önerinin temelinde ise yurtdışında FED ve ECB politikaları ile düşük kur-bol likidite döneminin sonuna geliniyor olması önemli rol oynuyor. Ayrıca dünyada ticaret savaşlarının hangi noktaya gideceği de kestirilemiyor.

BELİRSİZLİK GERÇEKTEN BİTTİ Mİ?
Öncelikle şunu belirtelim: Seçim süreci atlatıldı ama piyasalardaki belirsizlik hala bitmedi. Yeni kabinede ekonomi yönetimi, reformlar, OHAL’in kaldırılması konusu iç tarafta önemle takip edilecek konular arasında yer alıyor. Piyasalar için asıl soru işareti ise dışarıda bulunuyor.

Şöyle ki dünya ticaret savaşları ezberleri bozuyor. Korumacı, kapalı ülkeler serbest ticaretten yana tavır alırken, ABD ek vergiler getirerek ticaret savaşlarını başlatıyor. Bu durumun da doğal olarak piyasalara yansıması oluyor.

ikinci konu ise ‘düşük faiz-bol likidite’ olarak adlandırılan dönemin sonuna geliniyor olması. Bu dönem, risk iştahının artmasıyla birlikte özellikle gelişmekte olan ülkelerin varlıklarında önemli getiriler elde edilmesini sağlamıştı.

Artık bu dönemin sonuna gelindi ve bizim gibi yurtdışı finansman ihtiyacı yüksek olan ülkelerde negatif fiyatlamalar daha sert oldu. Genel gidişata bakıldığında bu rüzgar gelişmekte olan piyasaların aleyhine esmeye devam edecek.

Sayfa: 1 2 3 4İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap