Yeni dönem hesapları

Yeni dönem hesapları

PİYASALAR YENİ HÜKÜMETTEN NELER BEKLİYOR?
1- 21 Temmuz 2016’da başlayan OHAL’in kaldırılması,

2- Büyümeye yönelik teşviklerin devamı,

3- Yapısal reformların güçlendirilmesi,

4- Mali disiplinde daha kararlı adımların atılması,

5- Cari açığı düşürecek kalıcı çözümlerin üretilmesi,

6- Enflasyonun tekrar tek haneye düşürülmesi,

7- İhracat artışını destekleyici, katma değeri yüksek ürünlere yönelik ARGE teşvikleri,

8- Enerjide maliyetleri ve cari açığı azaltıcı yapısal reformlara yoğunlaşılması, Teknoloji ve dijital dönüşüme

YAZ SAKİN GEÇEBİLİR
İşte böyle bir ortamda piyasa uzmanlarıyla yaptığımız anket çalışmasına göre, yaz ayları için borsa tarafında 100.000 üstü seviyelerdeki hareketlerin sınırlı olması bekleniyor.

Dolar/TL tarafında seçim sonrasında 4,60’ın altında hareketler gözlendi ama 4,50’nin altına hareketlerin sınırlı olması, 4,50-4,75 bandında denge bulması bekleniyor. Gösterge faiz tarafında yine yüzde 19-20 bandı öne çıkıyor. Altında da önemli bir yükseliş veya düşüş beklenmiyor.

Böyle bir ortamda da defansif-dengeli portföy önerileri öne çıkıyor. Ağırlıklı olarak mevduat başta olmak üzere sabit getirili TL varlıklar öneriliyor. Üç hafta önce yaptığımız haberde, TL mevduat tarafında paranızın miktarına göre tezgah altında yüzde 18 hatta daha yüksek oranda faiz alabileceğinizi belirtmiştik.

Nitekim 1 milyon TL ve üzerindeki mevduatlar için yüzde 19 faiz veriliyor. Bu da portföylerde TL mevduat oranının yüzde 30’lara yükseltilmesine yol açtı. Sonrasında döviz ve dikkatli bir analizle de hisse önerileri öne çıkıyor.

PORTFÖY NASIL OLUŞMALI?
Yatırım Finansman Genel Müdürü Ömer Eryılmaz, “Devam eden iç ve dış siyasi riskler, yatırımcıların büyük dış finansman ihtiyacı olan gelişmekte olan ülkelere (GOÜ) karşı mesafeli duruşu ve yılın geri kalanında Türkiye’de ekonomik aktivitenin yavaşlama potansiyeli, piyasalara temkinli yaklaşmayı gerektirir” diyor.

Eryılmaz, bu konjonktürde defansif bir portföy oluşturmayı tavsiye ediyor. Borsanın ise yüksek iskontosuna dikkat çekerek, hisse ağırlığını yüzde 30 ile en yüksek veren iki isimden biri oluyor.

Portföyde yüzde 30 hisse ağırlığı veren diğer isim olan Ahlatcı Yatırım Genel Müdürü Tuncay Karahan da ‘temkin ve sabır’ vurgusu yapıyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: “Özellikle, BİST-100 Endeksi, diğer gelişmekte olan birçok ülke borsasına göre uygun değerleme oranları ve iskon-toya sahip. Bu seviyelerden hisse pozisyonu yüzde 30’larda alınabilir.

Ancak hissede seçici olunmalı ve derinliği olan pay senetleri tercih edilmeli. Ayrıca, finansal beklentileri güçlü, hem yurtiçi hem de yurtdışı rakiplerine göre avantajlı, ihracat kapasitesi yüksek defansif hisseler öne çıkarılmalı.”

Global Menkul Değerler analistleri ise riskli varlıklardan para çıkışının devamı nedeniyle yeni bir katalizör oluşana kadar riskli varlıkların sepet içerisindeki ağırlığının düşürülerek sabit getirili ürünlerin ağırlığının artırılması tavsiyesinde bulunuyor.

Kurum analistleri, “Mevcut seviyeler uzun vadede güzel fırsatlar sunabileceği için dikkatle seçilmiş hisselerin belirli bir ağırlığı olmalı. Çünkü gelebilecek olumlu bir haber akışıyla birlikte TL varlıklarda diğer piyasalara göre pozitif ayrışmalar oluşabilecek” diyor.

Sayfa: 1 2 3 4İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap