Yeni dönem hesapları

Yeni dönem hesapları

FAİZLER DÜŞER Mİ?
Yılbaşından bugüne gösterge faizde görülen artış da piyasaların radarında olan önemli konuların başında geliyor. 2018’e yüzde 13,36’dan başlayan gösterge faiz, 20 Haziran’da yüzde 19,43’e yükselerek rekor kırdı. Böylece ilgili tarihler arasında yüzde 45,43 oranında yükseldi.

Seçim belirsizliğinin geride kalmasının ardından geçen hafta gösterge faizde yüzde 19,07’ye kadar geri çekilme görüldü. Peki, bundan sonraki üç aylık dönemde gösterge faiz nasıl hareket eder?

Piyasa oyuncularının genel beklentisi gösterge faizde yüzde 19-20 bandındaki hareketin devam edeceği yönünde. Gösterge faizde hafif gevşemeyle yüzde 18-19 bandı da dillendiriliyor. Bunlara ek olarak az da olsa yüzde 17-18 ile yüzde 20 ve üstü de tahminler arasında yer alıyor.

Ahlatcı Yatırım’dan Tuncay Karahan, tahminini yüzde 19-20 bandı olarak belirten isimlerden. Karahan, 2018’in üçüncü çeyreğine doğru yurtiçinde makro verilerde iyileşme beklentisi olasılığının TL üzerinde baskı oluşturmaya devam edeceğini öngörüyor.

Tuncay Karahan, “Yurtdışında FED’in faiz artışlarına ve bilanço normalleşme sürecine devam etmesi dolar kanadında güçlenmeleri ve dolar borçlanma maliyetlerinde artışları beraberinde getirecek” diyor. Bu nedenlerden dolayı da kısa ve orta vadede gösterge tahvil getirisinde geri çekilmelerin sınırlı kalmasını bekliyor.

DÜŞÜŞ İÇİN NE GEREKİYOR?
Garanti Yatırım Genel Müdürü Zeki Şen’in öngörüsü ise önümüzdeki üç ayda gösterge faizin yüzde 18-19’da seyredeceği yönünde. Şen, faizlerde TL’ye bağlı olarak bir miktar düşüş olabileceğini söylüyor.

Ancak yüksek enflasyon ve bütçe disiplini konusunda atılacak adımlar netleşene kadar iki yıllık tahvil faizindeki düşüşün 50-75 baz puanla sınırlı kalabileceği uyarısında da bulunuyor.

Mali disiplin konusunda önemli kararlar alınırsa 10 yıllık tahvil faizinde daha belirgin düşüş olabileceğini de belirten Şen, “Bu konular sürüncemede kalırsa faizlerde yükselişin sürdüğünü dahi görebiliriz” diye ekliyor.

GCM Menkul Genel Müdürü Alper Ner-giz’in tahmini ise yüzde 17-18 bandı. Nergiz, bu beklentisini yeni dönemde ekonomi yönetiminin reformlara ağırlık vereceği öngörüsüne dayandırıyor. Böylece hem risk priminde hem de faizlerde düşüş olabileceğini tahmin ediyor.

KIYMETLİ MADENİN YÖNÜ
Piyasada son zamanlardaki yükselişiyle dikkat çeken ve merak uyandıran bir diğer yatırım aracı ise gram altın. Peki, bu yükseliş sürer mi? Önümüzdeki üç aylık süreçte gram altına yönelik tahminlerde 180-190 TL ile 190-200 TL aralığı öne çıkıyor.

Yapı Kredi Yatırım Genel Müdürü Gülse-vin Çipli, bu dönemde gram altın fiyatlarının teknik olarak 180-190 TL bandında hareket etmesini bekliyor. Çipli, bunun nedeni olarak ons altın tarafındaki aşağı baskıya ve dolar/ TL’de yaşanacak dengelenme çabasına işaret ediyor.

A1 Capital uzmanlarının gram altın için beklentisi ise 190-200 TL bandı. Kurum uzmanları, gram altının dolar/TL’nin yükselişi önderliğinde yukarı gittiğine, son dönemde ise ons altındaki düşüşün ve dip hareketinin gram altının yükselişini sınırladığına değiniyor. A1 Capital, “Kurda ve ons altında yeni geri çekilme beklentimiz yok ancak ons altının desteklerine ulaştığını düşünüyoruz” diyor.

Ahlatcı Yatırım’dan Tuncay Karahan ise 200-210 TL’nin görülebileceğinin altını çiziyor. Karahan, bu tahmininin arkasında yatan nedenleri şöyle sıralıyor: “Enflasyonda yaşanabilecek yüksek ve katı seyir ile yurtiçinde hane halkının dövize olan talebi TL’yi baskılıyor. Küresel piyasalarda da dolar üzerinde yaşanabilecek pozitif gelişmeler, gram altında da yüksek seyrin korunmasına yardımcı olabilir.”

Sayfa: 1 2 3 4İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap