Yeni yol haritası

Yeni yol haritası

Bugün itibariyle Rusya’ya giden ihracat gemileri ve ürünlerinin geri çevrildiğini, işadamlarına vize verilmediğini anlatan Çelik İhracatçıları Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Namık Ekinci, “Yaşanan sorunun karşılıklı saygı ve anlayış içinde diplomasiyle çözülmesi en büyük arzumuzdur.

Ancak uzun vadede çözülmez ise çelik sektörü olarak bu pazarda uğradığımız kaybı alternatif pazarlarla telafi etmeye odaklanacağız” diyor. 2016’da çelik ihracatının yüzde 2 artışla 16,5 milyon tona ulaşmasını hedeflediklerini ifade eden Ekinci, şöyle devam ediyor: “30 hedef pazar belirledik. Bu amaçla İran, Kuveyt ve Birleşik Arap Emirlikleri’ne giderek yeni yatırım ve işbirliği görüşmeleri yaptık.

2016 yılında da bu belirlediğimiz hedef ülkelerle organizasyonlarımız devam edecek. Ayrıca yıl içerisinde hedef pazarımız olan ülkelerden o ülkenin ithalatçılarını Türkiye’ye getirerek firmalarımızı ve tesislerimizi daha iyi tanımaları için imkan sağlayacağız ve ilişkilerimizi güçlendireceğiz.”

MÜCEVHERCİ DEFTERİ KAPATTI
Rusya birkaç yıl öncesine kadar Türkiye’nin mücevher ihracatındaki en önemli pazarlarından biriydi. Ancak 2013 yılından itibaren Rus Rublesi’nde yaşanan değer kaybı ve ülkenin içine girdiği durgunluk mücevher ihracatçılarına yüzde 90’lara varan ciddi bir pazar kaybı yaşattı.

Mücevher ihracatçıları Birliği Başkanı Ayhan Güner, Türkiye’nin toplam mücevher ihracatı içinde Rusya’nın payının yüzde 9,4 ile 2008 yılında zirve yaptığını, ancak 2015 yılında bu oranın yüzde 1’in altına düştüğünü söylüyor. Rusya ile uçak krizi yaşanmadan önce bu pazarı zaten büyük oranda kaybettiklerini anlatan Güner, “Yaptırımlardan etkilenecek çapta bir ticaretimizin kalmadığını söylemek zorundayız.

Biz Rusya pazarını şimdilik kapattık. Ancak Rusya’daki iş ortaklarımızla iletişimi her platformda sürdürüyoruz. Gelecekte iş yapmayı umuyoruz” diyor. Rusya ile birlikte Irak, Mısır ve Libya pazarlarında da darbe yiyen mücevhercilerin yeni rotası ise Singapur ve Malezya.

KLİMACILAR KÖRFEZ’E BAKIYOR
iklimlendirme, Soğutma, Klima imalatçıları Derneği (İSKİD) Başkanı Cem Savcı, 2014’te en büyük üçüncü ihracat pazarları olan Rusya’nın beşinciliğe gerilediğini ifade ediyor.

Savcı, Rusya’ya ihracatın uçak krizi öncesinde gerilemeye başladığını hatırlatarak, “Bugün ise Rusya, Türkiye’den yapılacak sevkiyatları veya dünyanın her hangi bir noktasından sevk edilecek Türkiye menşeili ürünleri şu veya bu şekilde kabul etmiyor. Rusya ile krizin başlamasının ertesi gününden itibaren Rusya’ya ihracat yapılamamaktadır” diye konuşuyor.

Cem Savcı, henüz Rusya yerine ikame edilecek potansiyel bir pazarları bulunmadığını dile getiriyor. Savcı, “Son üç ay içinde İran, Endonezya ve Suudi Arabistan’da fuarlara katıldık ve ikili ticari görüşmeler yapma fırsatı bulduk. Önümüzdeki dönemde de bu çalışmalarımız devam edecek” diyor.

MADENDE UMUT FUARLAR
Rusya’nın tavrı tüm sektörleri olduğu gibi madencilik sektörünü de olumsuz etkiledi. ihracat 2015’te yüzde 28’e yakın düşerken, bu gerilemenin 2016’da artarak devam edeceği öngörülüyor.

İstanbul Maden ihracatçıları Birliği Başkanı Ali Kahyaoğlu, “2015 yılı ocak ayının ilk yarısında 2 milyon dolar olan bu ülkeye yapılan doğal taş ve maden ihracatı, bu yıl aynı dönemde 500 bin dolar seviyesine geriledi” diyor.

Rusya’da alıcılara baskı yapılarak Türk ürünleri almalarının engellendiğini dile getiren Kahyaoğlu, “ihracatta yaşanan bu azalma politik krizden daha çok ekonomik nedenlere dayanıyor. Rusya’da ekonomik durumun düzelmesi ile sektörün durumu düzelebilir. Rusya’dan son gelen haberler de bazı sektörlerdeki engellemelerin esneyeceği veya kalkacağı yolunda. Umarım gerçekleşir” diye konuşuyor.

Sayfa: 1 2 3 4 5 6İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap