20 bin mezundan bağış havuzu kuracak

20 bin mezundan bağış havuzu kuracak

207

Bünyesinde yedi okul, bir hastane ve bir yayınevi olan Sağlık Eğitim Vakfı (SEV), aralık sonu itibariyle yeni yönetim kurulunu seçti.

Carrefoursa’nın CEO’su Mehmet Nane, üç yıllık dönem için yönetim kurulu başkanlığına getirildi. Önceki dönemde de yönetimde yer alan Nane, yeni yönetim kurulunu tanıtmak  ve projelerini anlatmak için basın mensuplarıyla bir araya geldi.

Nane’nin gündeminin ilk sırasında, burslu öğrenci sayısını artırmak için mezunlarla daha yakın ilişki içinde olmak yer alıyor. Nane, “Tarsus Amerikan, Üsküdar Amerikan, İzmir Amerikandan mezun olmuş 20 bin kişi var. Bu mezunların bir bölümüyle yakın bir iletişim içindeyiz ve bazılarına da ‘mezun olamamış mezunlar’ diyoruz.

Diğerleriyle de yakın bir iletişim kurarak, bağışlarıyla bizi desteklemelerini isteyeceğiz” diyor.
Eski mezunların bağış desteğine ilişkin beklentilere gelince… Mehmet Nane, gelen bağış tutarının toplam gelirler içindeki payının şimdilik yüzde 1 düzeyinde bile olmadığını söylüyor. Vakfın 2015 sonu itibariyle 185 milyon liralık gelir elde ettiğini aktaran Nane, mezun bağışlarındaki pay için Harvard örneğini veriyor.

Harvard Üniversitesi’nin yıllık gelirlerinin yüzde 5-7 arasında bir bölümünü eski mezunların bağışlarından elde ettiğini anlatan Nane, “Bu oranı biz de hedefleyelim demiyorum ama mevcut oranı yükseltmek istiyoruz” diyor.

Eski mezunlardan ciddi oranda kişisel bağışlar da alındığını anımsatalım. Adının verilmesini istemeyen bir eski mezun, 1 milyon dolarlık bağışta bulunmuştu. Ancak, bir seferlik bağışlar kadar, eski mezunlardan düzenli bağış toplanarak, burslu öğrenci sayısının artırılması hedefleniyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap