Akıllı şehirler için ‘engelleri’ kaldırmak gerek

Akıllı şehirler için ‘engelleri’ kaldırmak gerek

Türk Telekom, 2014’te hayata geçirdiği kurumsal sosyal sorumluluk projesi Sesli Adımlar’ı, 9-10 Ekim’de Dubai’de gerçekleşen, Huavvei, Samsung, Cisco gibi önemli teknoloji şirketlerinin katıldığı Mobile 360 Series Konferansı’nda tanıttı.

Konferansın ‘Nesnelerin İnterneti ve Akıllı Şehirler’ oturumunda konuşan Türk Telekom Dijital Servisler Başkanı Ramazan Demir, Türk Telekom’un akıllı şehir teknolojileriyle yılda 3 milyar TL tasarruf sağlanabildiğini söyledi.

Kapalı alan navigasyon hizmeti sunan Sesli Adımlar’ı görme ve işitme engellilerin AVM, kampüs, havaalanı gibi karmaşık yapılarda yardıma ihtiyaç duymadan dolaşabilmeleri amacıyla geliştirdiklerini söyleyen Demir, “Hedefimiz Sesli Adımlar’ı önce Türkiye’de sonra dünyada akıllı şehirlerle entegre etmek” dedi.

Operatör bağımsız olarak, tüm görme ve işitme engellilerin yararlanabildiği ücretsiz bir uygulama olan Sesli Adımlar, üç yılda 30 binden fazla kişi tarafından indirildi ve 200 binin üzerinde kullanıcıya ulaştı. Kapsadığı alan ise 2 milyon metrekareyi geçti.

İTÜ ve Boğaziçi Üniversitesi de dahil farklı kamusal alanlarda ve AVM’lerde kullanıma açılan Sesli Adımlar, Türkiye’de 35’ten fazla mekanda kullanılıyor. Ayrıca San Francisco, Chicago, Dubai, Londra ve Sydney’de de engellilere yardımcı oluyor.

Talep doğrultusunda Sesli Adımlara şekil ve şemalar eklendiği bilgisini paylaşan Ramazan Demir, “Bu özellikle işitme engelli kullanıcı gitmek istediği alana uygulama üzerinde yer alan ikonlar, rakam, yönlendirme işaretleri yardımıyla ulaşabiliyor. Uygulamanın yurtdışında daha çok ülke ve şehirde yer alması için çalışmalar yürütüyoruz” dedi.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap