Alarko Cumhuriyetinin son kurucusuna veda

Alarko Cumhuriyetinin son kurucusuna veda

Türkiye iş dünyası bir duayen temsilcisini daha kaybetti. Alarko Holding Onursal Başkanı İshak Alaton, 89 yaşında yaşama veda etti. İshak Alaton, kamuoyunun çok yakından tanıdığı bir isimdi. İsveç’te kaynak işçisi olarak adım attığı iş yaşamında, Üzeyir Garih ile birlikte sıfırdan kurdukları Alarko Topluluğu ile patronluk katında zirveye çıkmayı başarmıştı. Önce Üzeyir Garih’i kaybettik.

Hala sırrını koruyan bir cinayete kurban giden Garih’i 25 Ağustos 2001’de uğurladık. Geçen hafta yaşamını yitiren İshak Alaton’u da tıpkı Garih gibi binlerce seveni son yolculuğuna uğurladı. En son ikisiyle birlikte icrai görevlerini Ayhan Yavrucu’ya teslim ettikleri yıllarda Ocak 1998’de ikinci sayımız için görüşmüştük.

Kendilerini icradan çekip temsili tarafa yöneltmelerinin ardından yaptığımız görüşmede duayen işadamlarının açıklamalarından esinlenerek haberimize ‘Alarko Cumhuriyeti’nin iki hoparlörü’ başlığını koymuştuk.

Alaton, haberin ardından ilk arayan ve başlık için tebriklerini bildiren isim olmuştu. İshak Alaton, haberde yer verdiğimiz açıklamalarında, “İnsanlar bir zaman öleceklerini bilmeli. Şirketler ise ölümsüz olmalı. Yöneticinin ölüm günü geldiğinde o da ölmemeli. Bizim ardımızdan yetim kalmamalı” sözleriyle kurumsallaşma yönündeki adımlarının gerekçesini okurlarımıza aktarıyordu.

Alarko’da kuruluşun ardından uzun yıllar yönetim kurulu başkanlığı koltuğunda Alaton ve Garih oturdu. Bu göreve gelen üçüncü isim ise bayrağı geçen yıl Alaton’dan devralan Üzeyir Garih’in oğlu İzzet Garih oldu. İzzet Garih, Haber Müdürümüz Mustafa Kemal Çolak’ın taziye mesajına verdiği yanıtta, “Kaybettiğimiz kurucularımız Üzeyir Garih Bey ve İshak Alaton Bey’in yerleri doldurulamayacaktır.

Ancak bizler onlardan aldığımız bayrağı, azimle, şerefle ve her zaman onların da arzu ettiği gibi titizlikle ve özenle daha büyük başarılara taşımak için büyük gayret göstereceğiz. Ülkemizin iki büyük duayen işadamını yaşatmak için daha da öncü ve vizyoner yaklaşımlarla çalışarak ruhlarınİlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap