Güneş enerjisinde teşvik oranı düşecek mi?

Güneş enerjisinde teşvik oranı düşecek mi?

117Son yıllarda güneş enerjisine yönelik yatırımlar, yenilenebilir enerjiye yönelik teşviklerin de etkisiyle yatırımcının gözdesi haline geldi.

Enerjisa’dan Akfen’e, Çalık’tan Zorlu Holding’e kadar Türkiye’nin önde gelen gruplarının lisans başvuruları olan güneş enerjisinde kurulu güç 250 MW’a yükseldi.

Lisans başvuruları dikkate alındığında ise kapasite 6 bin 400 MW’ı buluyor. Güneş enerjisine yapılan yatırımların hızlandığı bugünlerde gözler sektör için hazırlanan yeni yasa taslağı ve teşvik oranlarında.

Genç Yönetici ve İş Adamları Derneği’nin (GYÎAD) düzenlediği ve güneş enerjisi yatırımlarının girişimciler, yatırımcılar ve bankalar perspektifinden değerlendirildiği panelin konuşmacılarından olan Solarbaba Platform Başkanı Ateş Uğurel, güneş enerjisine yönelik hazırlanan yasa taslağında iki noktaya işaret ediyor.

Birincisi, aynı bağlantı bölgesinde gerçek veya tüzel kişilere 1 MW için başvuru hakkı. İkincisi ise lisansta hisse devrinin önünün kapatılması. Tasarı ile güneşte proje geliştiricilerle çantacılar ayırılmak isteniyor.

Bunun yanı sıra sektörü ilgilendiren bir diğer gündem konusu ise güneş enerjisine yönelik verilen 13,5 sentlik teşvik tutarının düşürülmesi. Enerji Bakanlığı’nda bu teşvik oranının tartışıldığı ve düşürülebileceği aktarılıyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap