IBM’den yeni işbirliği adımı

IBM’den yeni işbirliği adımı

IBM, bilgisayar işinden çıktıktan sonra genelde kurumsal çözümler alanına odaklandı. Son dönemde yeni teknolojiler üzerine yoğunlaşan IBM, veri analizi, bulut, siber güvenlik ve mobili büyüme alanları olarak belirledi.

Nisan ayında göreve gelen IBM Türk Ülke Genel Müdürü olan Defne Tozan, Türkiye’de IBM’in üç yıldır en fazla veri analiz ve siber alanında büyüdüğünü söyleyerek kognitif denilen bilişsel teknolojiler konusunda yatırımları olacağını söylüyor. Burada geliştirilen yapay zeka Watson üzerinde odaklanılıyor.

İnsan beyni gibi çalışan, dili anlayan ve öğrenen bir sistem olan Watson, birçok konuda karmaşık olan verilerin analizini gerçekleştirmede kullanılıyor. Sağlık, finans, perakende alanlarında kullanılan bu sistemin Türkiye’de de yatırımlarının olduğunu söyleyen Defne Tozan, “Şu anda iş ortaklıkları ve işbirlikleri dönemindeyiz.

Türkiye’deki dört büyük banka ile ve sigorta şirketleriyle bu sistemin kullanılması için görüşüyoruz. Bankacılıkta kredilendirme ve regülasyonlar konusunda kullanılabiliyor. Şu an pilot uygulaması var ancak bu yılın sonuna kadar tamamlamayı planlıyoruz” diyor. Sağlık Bakanlığı ve üniversite hastaneleriyle de görüştüklerini ifade eden Defne Tozan, böylece sistemin sağlık sektöründe de kullanılacağını ifade ediyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap