Polat, Palandöken’de Marriot ile yollarını ayırdı

Polat, Palandöken’de Marriot ile yollarını ayırdı

Türkiye’nin önemli kayak merkezlerinden Palandöken’de faaliyet yürüten Renaissance Polat Erzurum, yeni yıla kritik bir kararı alarak girdi. Tesis, 2016’dan itibaren Polat Erzurum Resort Hotel olarak faaliyetlerini sürdürecek. İbrahim Polat Holding’e ait Polat Turizm bünyesindeki otel, 2016 yılından itibaren Marriott International ana markasından ayrılıp Polat Erzurum Resort Hotel adıyla işletilmeye devam edecek. Holdingin İstanbul’da iki oteli daha bulunuyor. 1993’te hizmete açılan Renaissance Polat İstanbul Hotel ile 2012’de hizmet vermeye başlayan Renaissance İstanbul Polat Bosphorus Hotel’de ise herhangi bir unvan değişikliği yok. Her iki otel de franchaise olarak Marriott International grubuna bağlı olarak İbrahim Polat Holding tarafından yönetiliyor. Palandöken’de yakın zamanda bir otelde daha unvan değişikliği olmuştu. Hazır giyim sanayisinin tanınmış ismi Can Dikmen’e ait olan Xanadu Snow White Otel, alınan bir karar ile adını Sway Hotel olarak değiştirmişti.

Tolga Yazıcı

Tolga Yazıcı

Balat’a Ayvansaray Üniversitesi geliyor
28 bölümve 4 bin öğrenci ile eğitimveren PlatoMeslek Yüksekokulu, özellikle sanat, tasarım, kreatif bölümleriyle bugüne kadar 2 bin 500mezun verdi. Plato Meslek YüksekokuluMütevelli Heyet Başkanı Dr. Tolga Yazıcı, bunun yanı sıra IT ve sağlık bölümlerini de açarak eğitim alanını genişlettiklerini söylüyor. Yazıcı, turizm, çocuk bakımı vemutfak sanatları akademisi bölümleriyle okula bugüne kadar 50milyon TL yatırımyapıldığını belirtiyor. Tolga Yazıcı, kısa bir süre sonra Ayvansaray Üniversitesi’ni de açacaklarını dile getiriyor. Yazıcı, gerekli izinleri aldıklarını, onayın TBMM’den geçmesini beklediklerini ifade ediyor. Üniversite için 98milyon TL yatırımyapılacağını vurgulayan Yazıcı, şu bilgileri veriyor: “Üniversitemiz İstanbul’un Balat bölgesinde yer alacak. Güzel sanatlarmezunu babamSedat Yazıcı, Balat’ta tarihi eser olan bir binayı alıp restore etti ve doğal taşlarmüzesi haline getirdi. Plato Meslek Yüksekokulu da burada yer alıyor. Üniversitemiz ile birlikte bölge sanatmerkezi haline gelecek. Üniversitede iktisadi ve sosyal bilimler,mühendislik, sanat, tasarımbölümleri yer alacak. Üniversitede sanat ve tasarımbölümleri ağırlıklı olacak. İki enstitü ve bir adet de uygulamalı bölümler yüksekokulu ile eğitimverilecek. Bin akademisyenle 10 bin öğrenciye eğitimverilmesini hedefliyoruz. Üniversite toplambin 500 kişiye istihdamsağlayacak.”

Kürşat Demircioğlu

Kürşat Demircioğlu

D&R TAV’la yurtdışına açılacak
Doğan Grubu’nun 1996 yılında temelini attığı D&R, bugün Türkiye’nin en büyük kültür perakende markalarından biri haline geldi. Kitap pazarındaki satışların yüzde 25’i D&R üzerinden yapılıyor. 27 ilde 152 mağazasıyla hizmet veren şirket, iç pazara odaklı büyüme stratejisini 2016’da değiştirmeye hazırlanıyor. Bu yıl yurtdışına açılmaya karar veren şirket, TAV Havalimanları Holding ile birlikte hareket edecek. D&R CEO’su Kürşat Demircioğlu, TAV’ın yurtdışında açtığı havalimanlarında mağazalaşmayı planladıklarını söylüyor. Demircioğlu, “Uzun zamandır yurtdışına açılma planımız vardı ama iç piyasadan fırsat bulamadık. Bu yıl TAV ile açılacak olan havalimanlarında yurtdışı açılımına başlıyoruz. İlk olarak Almanya’daki havalimanından başlayacağız” diyor. 2016’da cirosunu 800 milyon TL’yi çıkarmayı hedefleyen şirket, 10 mağaza açmayı ve 30 milyon TL yatırım yapmayı planlıyor. Kürşat Demircioğlu, sadece mağazalaşmaya değil IT konusunda altyapı yatırımlarına odaklanacaklarını belirtiyor. Önümüzdeki yıl cadde mağazalarına odaklanmayı planlayan D&R, tüketiciye daha fazla ulaşabilmek için 100-150 metrekarelik küçük mağazalar açacak. Kids ve Toys olmak üzere çocuklar için iki farklı konsept geliştiren şirket, önümüzdeki dönemde oyuncak işine ağırlık verecek. İlk D&R Toys mağazasını Trump AVM’de, bu yıl ikincisini ise Suadiye’de açan şirket, önümüzdeki birkaç yıl içinde 10 tane oyuncak mağazası açmayı hedefliyor. Sosyal sorumluluk projelerine de odaklanan D&R, kısa bir süre önce Bankalararası Kart Merkezi (BKM) ve Herkese Kitap Vakfı işbirliğiyle, ‘81 İlde 81 Kütüphane Projesi’ni başlattı. Proje kapsamında tüm D&R mağazalarından 1 Mart tarihine kadar ‘temassız ödeme’ ile alışveriş yapan herkes, Türkiye’nin 81 ilinde ihtiyacı olan okullara kütüphane yapılmasına katkı sağlayabilecek.

İlker Karataş

İlker Karataş

Osmanbey’den iki proje
Osmanbey Tekstilci İşadamları Derneği (OTİAD), Rusya ilişkilerinden daha fazla zarar görmemek için 2016’da iki projeye odaklanacak. Bunlardan biri Fashionist. Patika Fuar ve OTİAD işbirliği ile 14-16 Ocak tarihleri arasında gerçekleştirilecek olan Abiye, Gelinlik ve Damatlık Fuarı Fashionist’e üç kıtadan 700’ün üzerinde alım heyeti katılacak. Özellikle abiyede önemli markalardan biri haline gelen Osmanbey piyasası, fuarda ciddi bir iş hacmi bekliyor. Fuarın geçtiğimiz iki yılda 500 milyon dolarlık iş hacmine ulaştığını söyleyen Patika Tanıtım Genel Müdürü Didem Cılga, bu yılki hedeflerinin ise 350 milyon dolar olduğunu belirtiyor. OTİAD Yönetim Kurulu Başkanı İlker Karataş, Ortadoğu ve Balkan ülkeleri gibi klasik pazarları dışında fuar sayesinde İran ve Afrika pazarlarına da ulaşabileceklerini söylüyor. OTİAD’ın diğer projesi ise bir internet sitesi. Osmanbey’deki yaklaşık 4 bin şirketi bir araya getirecek bir internet sitesi üzerinde çalışan OTİAD, 2016’da bu projeyi hayata geçirmeyi planlıyor.

Emek Sineması Akbalık’a emanet!
Beyoğlu’nun sembolmekanlarından biri olan ve geçirdiği dönüşüm nedeniyle kamuoyunda tepkilere neden olanEmekSineması projesinde bayrak değişimi yaşandı.Sinemanın yıkılıp yeniden yapılması işini üstlenen Kamer İnşaat’ın ortaklarından Levent Eyüpoğlu,Emek projesinden çekildi. Son dönemde farklı iş alanlarına yoğunlaştığı için projeye vakit ayıramadığını dile getiren Eyüpoğlu’nun bıraktığı işi iseÖzak GlobalHoldingYönetimKurulu BaşkanıAhmetAkbalık üstlendi. Akbalık’ın devraldığı projeninMart 2016’da tamamlanması planlanıyor. KamuoyundaEmekSineması projesi olarak anılan kültürmerkezi projesinin adı daha sonra ‘GrandPera’ olarak değiştirilmişti.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap