Rusya krizi Yıldızlar’a yatırım erteletti

Rusya krizi Yıldızlar’a yatırım erteletti

1007Orman ürünleri, tutkal, gübre, kimya, enerji, sigorta, inşaat, liman işletmeciliği ve deniz taşımacılığı gibi farklı sektörlerde faaliyet gösteren Yıldızlar Yatırım Holding, girdiği sektörlerde fark yaratan şirketlerden biri.

Hatta holdinge bağlı Yıldız Entegre, Ekonomist Dergisi olarak her yıl düzenlediğimiz Anadolu 500 araştırmamızda geçen yıl dördüncü sırada yer aldı.

2014 yılında yüzde 10 büyüme ile 3,3 milyar TL olan cirosunu 2015 yılında yüzde 15 büyüten holding, aynı zamanda ihracat ve yurtdışı yatırımlarıyla da dikkat çekiyor. 50’ye aşkın ülkeye ihracat yapan holding, 2015 yılında 107 milyon TL’lik ihracat gerçekleştirdi.

Ancak Rusya ile Türkiye arasında Yıldızlar Yatırım Holding’i de olumsuz etkilemiş durumda. Holding, daha önce yurtdışında orman ürünleri sektöründe Romanya ve Rusya’ya yatırım kararları almış ve 2015-2016 yılları için toplam 600 milyon Euro’luk yatırım planlamıştı.

Fakat Rusya ile yaşanan kriz nedeniyle şimdi 200 milyon Euro’luk Rusya yatırımını 2017’ye sarkıtma planı yapıyor. Yıldızlar Holding Yönetim Kurulu Üyesi Hakkı Yıldız, 4-5 yıl önce Rusya’da araştırma yaparak yatırım yapabilecekleri bölgeleri belirlediklerini ifade ediyor.

Yıldız, şunları söylüyor: “Rusya’da 200 milyon Euro yatırımla bir MDF tesisi kurmayı planladık. Arsamız alındı, hatta makinelerimiz sipariş verildi. Fakat Türkiye ile Rusya’nın mevcut ilişkilerinden dolayı şu an bu yatırımımız bekleme aşamasında. Vazgeçmiş değiliz ama prosedür biraz daha yavaş gidecek.”İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap