Türk ihracatçıları Selanik yolcusu

Türk ihracatçıları Selanik yolcusu

Son yıllarda ekonomik kriz ile boğuşan Yunanistan ile Türkiye arasındaki ticari bağlar giderek güçleniyor. Bir süredir Ege Denizi’nin iki önemli ticaret merkezi İzmir ve Selanik arasında ticaret köprüsü kurulması için yürütülen çalışmalar meyvesini verdi.

Ege İhracatçı Birlikleri, bu yıl ilk kez olarak Selanik’te düzenlenecek fuarda, Türkiye Milli Katılım Organizasyonu tertip edecek. Ege bölgesi ihracatçılarının çeşitli etkinlikler de yapacağı Selanik Enternasyonal Fuarı, 10-18 Eylül tarihleri arasında düzenlenecek.

Yunanistan’a 80 sektörde ihracat yapmanın mümkün olduğunu belirten Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Sabri Ünlütürk, 2016 yılında Yunanistan ile Türkiye’nin ticari ilişkilerinin gelişmesi için yoğun bir çaba gösterdiklerini, Selanik Enternasyonal Fuarı ile bu süreci taçlandırmak istediklerini söylüyor.

Ünlütürk, “6 milyar dolar seviyesinde olan iki ülke arasındaki dış ticaret hacminin 10 milyar doları geçecek potansiyele sahip olduğuna inanıyoruz” diyor. Kuzey Yunanistan’ın en önemli fuarı olan Selanik Enternasyonal Fuarı’na katılacak olan Türk firmaları yüzde 50 devlet desteğinden yararlanma olanağına sahip olacak.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap