Üç ay önce yazmıştık

Üç ay önce yazmıştık

4,5G teknolojisinin ardından genişbant internet stratejisi oluşturmak üzere BTK’nın Ulusal Genişbant Stratejisi Çalışma Grubu oluşturma ve sektörün tüm taraflarıyla ortak bir oluşum ortaya çıkarma planlarını Ekonomist olarak ilk kez 17-24 Nisan 2016 tarihli 16’ncı sayımızda haber yapmıştık.

Bu toplantılarda fiber yatırımların yapılması için içinde kamunun da bulunduğu ortak bir konsorsiyum oluşturulup kurulacak şirket üzerinden yatırım yapılması konuşulan çözümler arasındaydı. Geçen hafta bu konudaki gelişmelerin sonuç verdiği ve ortak bir şirket kurulduğu haberi duyuruldu. Buna göre, fiber yatırımlar için Turkcell, Türksat, Vodafone ve Serbest Telekomünikasyon İşletmecileri Derneği’nin (Telkoder) ortaklığında yeni bir şirket kuruluyor.

Fiber altyapısı en güçlü kuruluş olan Türk Telekom ise bu yapıya ortak olmadı. Sektörde ortak bir şirket kurulması yönünde pazar oyuncularının üst düzey yetkililerinden çağrılar olmuş ancak Türk Telekom’dan bu yönde olumlu bir mesaj gelmemişti. Ortak şirket kuracak olan kurumların yetkilileri, bu hafta 27 Temmuz’da yapılacak toplantı ile ayrıntıları açıklayacak.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap