Yabancı yatırımcıya teşvik çıkacak mı?

Yabancı yatırımcıya teşvik çıkacak mı?

Yaşanan darbe girişiminin ardından telekonferans üzerinden 500’ün üzerinde yatırımcıya mesajlarını ileten Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, geçen hafta ortasında OHAL durumuna dair de piyasaları rahatlatacak açıklama yaptı.

Mehmet Şimşek’in yaptığı konuşmanın ardından bir araya geldiğimiz YASED Başkanı Ahmet Erdem, yaşanan gelişmeleri Ekonomist için değerlendirdi. “Kısa vadeli gelişmeler yabancı sermayenin kararlarını çok fazla etkilemeyecektir.

Önemli olan uzun vadeli durumdur” diyen Erdem, bankacılık sisteminin ve piyasaların çalıştığını, o nedenle istikrar ve hukukun üstünlüğünün önemli olduğunu kaydetti. Darbe girişiminin ardından demokrasinin güçlenerek çıkacak olmasının uluslararası doğrudan yatırımlar için artı bir cazibe olarak görüleceğini anlatan Erdem, yatırım kararlarından vazgeçmekten ziyade yalnızca bir süre ‘bakalım izleyelim’ denebileceğini iletiyor.

Bu süreçte de hükümetin ve ilgili kurumların çabalarının devam ettiğini aktaran Ahmet Erdem, hükümetin üzerinde çalıştığı yatırım ortamının iyileştirilmesi ve cazibeyi artıracak bir paketin yürürlüğe girmesi ve uygulanmasının yatırımlara desteği olacağını söylüyor. Dernek olarak hükümet kurumlarıyla yakın çalışmaları olduğunu belirten Erdem, şöyle konuşuyor: “Teşvik sistemiyle ilgili görüşlerimizi de iletiyoruz.

Farklı açılardan teşvikleri ele almak lazım. Bizim bildiğiniz gibi bölgesel teşvik sistemimiz var. Bir de UDY çekebilmek ve ülkemizin bölgesel yatırım merkezi olabilmesi için başka ülkelerle rekabet edebilecek bir teşvik paketinin olması gerekiyor. Bu yönde de çalışmaların devam ettiğini biliyoruz.”İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap