Yeni sponsorlar voleybolu seçti

Yeni sponsorlar voleybolu seçti

Son iki aydır şirketler birbiri ardına spor sponsorluklarıyla gündeme geliyor. Geçmişte çoğunlukla futbola sponsor olan şirketler, bugün Türkiye’de takım sporlarında açık ara en başarılı branş olan bayan voleyboluna desteği artırırken, basketbola verilen destek de dikkati çekiyor.

FATOŞ BOZKUŞ
fbozkus@ekonomist.com.tr

Vestel gibi spor sponsorluğuna geri dönen şirketlerin yanı sıra, bazı markaların ilk defa spora yatırım yaptığını görüyoruz. Geçtiğimiz eylül ayında spora yatırım yapan şirketleri içeren bir kapak haber hazırlamıştık.

50 şirketin yurtiçi ve yurtdışında yaptığı sponsorluklar ile gelecek hedeflerine yer verdiğimiz bu haberin ardından spora sponsor olan başka şirketler de oldu. İki ay içinde Vestel’den İstikbal’e, Permolit’e kadar pek çok şirket spora desteklerini açıkladılar.

20016

Lige sponsor olanların yanında forma sponsorluğu, giyim ve sağlık sponsorluğu yapanlar da oldu. En ilginç sponsorluk anlaşması ise hiç kuşkusuz, Gaziantep Taraftarlar Derneği’nin Gaziantepspor’a forma göğüs sponsoru olmasıydı. Yeni sponsorluk anlaşmalarına bakıldığında dikkat çeken bir başka gelişme ise futbolun dışında voleybol ve basketbolun öne çıkmasıydı.

20015BAŞARI TETİKLEDİ
Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de pazarlama bütçelerinde sponsorluk çalışmalarına ayrılan pay hızla artıyor. Özellikle spor sponsorluğu hedef kitleye doğrudan ulaşmayı mümkün kılması ve tüketiciyle duygusal bağ kurmada etkili olması nedeniyle şirketlerin yöneldiği bir pazarlama aracı.

Artık Türkiye’de pek çok şirket sporu mecra olarak kullanıyor. Geçmiş yıllarda futbol kulüplerine sponsor olan markalar özellikle yurtdışında başarılı sonuçlar alınmasının ardından voleybol ve basketbola da bu anlamda yatırım yapmaya başladı.

Geçmişte spora yatırım yapan ve uzun zamandır bu anlamda bir projenin içinde yer almayan Vestel de Türkiye’de takım sporlarındaki açık ara en başarılı branş olan bayan voleyboluna destekle spor sponsorluğuna geri döndü.

Vestel, önümüzdeki iki yıl boyunca Sultanlar Ligi’ne isim sponsoru oldu, milli takımların da ana sponsorluğunu üstlendi. Avrupa ve dünyanın en değerli voleybol ligi olan Sultanlar Ligi, artık ‘Vestel Venus Sultanlar Ligi’ olarak adlandırılıyor.

Moda e-ticaretinde faaliyet gösteren Trendyol ise Galatasaray Bayan Voleybol Takımı’na sponsor oldu. Artık Galatasaray Bayan Voleybol Takımı, göğsünde Trendyol’u taşıyarak maçlara çıkıyor.

BRN Yatak ve QNet de Türk voleyboluna destek veren şirketlerden. Bu alanda sponsorluk yapmayı tercih eden uluslararası bir şirket de oldu. Dünyanın lider makarna üreticilerinden Barilla, Fenerbahçe Voleybol Kadın Takımı’nın 2 yıllık forma sponsoru olduğunu duyurdu.

BASKETBOLA İLGİ YÜKSEK
Makarna markası Barilla, yaptığı anlaşmayla 3 yıllığına Fenerbahçe Erkek Basketbol Takımı’nın yeni sırt sponsoru da oldu. Üstelik iki aylık sürede basketbola sponsorluk desteği vereceğini tek açıklayan şirket Barilla değildi.

Odeabank Galatasaray Erkek Basketbol takımı forma reklamı için nesine.com ile 1 yıllığına anlaştı. Ne-sine.com ayrıca Eskişehir Basket’in de isim sponsorluğunu üstlendi.

Abdulkadir Özcan Şirketler Grubu’nun (AKO) amiral gemisi Petlas, İzmir Pınar Karşıyaka Basketbol Takımı ile bir yıllık sponsorluk anlaşması imzaladı. Anadolu Grubu’nun gayrimenkul sektöründeki markası AND Gayrimenkul, Anadolu Efes’in resmi partneri oldu kulübün formasına ismini taşıdı.

Boydak Holding bünyesinde bulunan Bellona markasıyla Bilyoner Kadınlar Basketbol Ligi takımlarından AGÜ spora sponsor oldu. Bu süreçte Sakarya Büyükşehir Belediyespor, Türk Traktör ile sponsorluk anlaşması imzalarken, Durmazlar A.Ş ise Bursaspor Basketbol takımına üç yıllığına sponsor oldu.

20017

SAĞLIK VE GİYİM
Şirketlerin futbola ilgiside bitmedi. Galatasaray Kulübü, futbol takımının forma kol reklamı için Akçalı Boya AŞ’nin markası Permolit Boya ile 1 milyon 50 bin dolar tutarında bir yıllık sponsorluk anlaşması imzalandı.

Boydak Holding İstikbal markasıyla Kayserispor’un forma sponsoru olurken Spor Toto 2. Lig Beyaz Grup’ta mücadele edecek olan Zonguldak Kö-mürspor, maçlara ‘Yurtbay Seramik’ göğüs reklamı ile çıkacağını açıkladı. Ayrıca, 3’inci Lig birinci grupta şampiyonluk mücadelesi veren Kocaelispor’a Nuh Çimento Fabrikası forma sponsoru oldu.
2016-2017 sezonunu kapsayan anlaşma karşılığında şirket kulübe 250 bin TL ödeyecek. Şirket daha önceki yıllarda da kulübe destek vermişti. Futbola giyim ve sağlık sponsoru olarak destek veren şirketler de oldu. Beşiktaş Kulübü’nün 2016-2017 ve 2017-2018 sezonları için resmi giyim sponsoru olan Brooks Brothers bu şirketlerden biri.

İmza, Spor Toto Süper Lig ekiplerinden Atiker Konyaspor’un giyim sponsoru oldu. Anlaşma kapsamında bir yıllık sponsorluk kapsamında profesyonel futbol takımın sporcuları, teknik heyet ve 21 yaş altı futbolcuları, müsabakalara giderken İmza markalı takım giyecek.

Hastaneler de sponsorluk anlaşmalarıyla dikkati çekti. Spor Toto Süper Lig takımlarından Akhisar Beledi-yespor, 2016-2017 sezonu için Akhisar Özel Doğuş Hastanesi ile yeniden sağlık sponsorluğu anlaşması yaparken Özel Adana Hastanesi ise Adana Demirspor’a bir yıllık sağlık sponsoru oldu.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap