Facebook yolculuğuna yeni katıldı

Facebook yolculuğuna yeni katıldı
Mustafa Kemal Koçak

Mustafa Kemal Koçak

Türkiye’de en çok kullanılan sosyal ağlara bakıldığında Facebook açık ara birinci sırada yer alıyor. Yaşamımıza sonradan giren WhatsApp ile birlikte Facebook Messenger ilk üçü oluşturuyor.Yaygın kullanım alanına karşın şirket yönetimi Facebook’ta daha gidilecek çok yolun olduğu görüşünde. Açıklamalarında sık sık, “Facebook olarak yolculuğun henüz sadece yüzde 1’ini tamamladık” diyen bu en popüler ağın yönetimi, çok önem verdikleri Türkiye pazarına ilişkin kritik bir atama gerçekleştirdi.

Facebook, Derya Özkaya Matraş’ın yeni Türkiye ülke direktörü olarak atandığını duyurdu. Şirketin Londra ofisinde görev yapacak olan Matraş, Facebook bünyesindeki Türkiye’de faaliyet gösteren marka ve ajansların Facebook, Instagram ve diğer ilgili şirket ürünlerini en iyi şekilde kullanmalarına yardımcı olmak amacıyla çalışan ekibe liderlik edecek.

Derya Özkaya Matraş

Derya Özkaya Matraş

“Facebook’un yolculuğuna daha yeni başladım” diyen Matraş, “Türkiye’deki mevcut ve potansiyel müşterilerimizin etkili dijital stratejiler geliştirmesine destek olmayı ve müşterilerimizin Facebook deneyimlerini en iyi noktaya taşımak için onlarla çalışmayı sabırsızlıkla bekliyorum” şeklinde konuşuyor.

Lisans eğitimini Boğaziçi Üniversitesi Elektrik – Elektronik Mühendisliği Bölümü’nde alan Matraş, Columbia Business School’da MBA derecesini tamamladı. Daha önce Oliver Whyman, McKinsey & Company gibi uluslararası şirketlerde görev aldı. Matraş, Facebook’a katılmadan önce Doğan Holding bünyesinde Perakende, Eğlence ve Eğitim Grubu’ndan sorumlu başkan yardımcısı olarak görev yapmaktaydı.

facebook-yolculuguna-yeni-katildi-3

Setur’u yeni dalyalara taşıyacaklar
Turizmalanında Koç bayrağını taşıyan Setur, bu yıl 50’inci yaşını kutluyor. Geniş bir hizmet ağı var yarımasırlık şirketin. Türkiye’nin sessiz ve derinden özellikle doğu Akdeniz çanağında çok yol aldığımarina işletmeciliğinden, tur operatörlüğüne, duty free’ye, özel havacılığa kadar çok geniş bir sahada sürdürüyor faaliyetlerini. Koç’un bu güçlü ve değer yaratan şirketinde iki önemli atama gerçekleşti geçtiğimiz günlerde. Ahmet Sönmez Duty Free’den sorumlu genelmüdür yardımcısı,Murat Tomruk ise turizmden sorumlu genelmüdür yardımcısı olarak atandı. İstanbul Teknik Üniversitesi İşletme Mühendisliği Bölümü mezunu olan Ahmet Sönmez, işletme yüksek lisansını Koç Üniversitesi’nde tamamladı.

facebook-yolculuguna-yeni-katildi-4

7 yıl Koç Holding’de denetimbölümünde çalıştı. 5 yıl da Koçtaş YapıMarketleri’nde üst düzey görevlerde bulundu. Galatasaray Lisesi mezunu Murat Tomruk, Bilgisayar Mühendisliği eğitimini University ofMassachusetts’de aldıktan sonra University of Penssylvania’da aynı dalda yüksek lisans eğitimini tamamladı. Koç Holding bünyesine, 1988 yılında satış temsilcisi olarak girdiği Koç Sistemile katıldı.

Turgay Dağ

Turgay Dağ

Satış kanallarını yakından tanıyor
Ariston Thermo ısıtma ve su ısıtma alanında dünyanın önemli gruplarından biri olarak sürdürüyor faaliyetlerini. Yıllık 1.34 milyar Euro cirosu olan grup, 150 ülkede yılda toplam 7.4 milyon ürün satışı gerçekleştiriyor. Türkiye, İtalyan devin dünyada en çok gelişme gösteren ikinci pazarı. Ülkemizde özellikle kentsel gelişim projelerini yakından takip ediyorlar. Bir de Türk yöneticilerin performanslarını titizlikle izliyorlar.

Ariston Thermo kurmayları, zaman zaman performanslarına güvendikleri Türk yöneticileri en üst noktalara taşımaktan da kaçınmıyorlar. İşte bu ‘inandıkları’ yöneticilerden biri oldu Turgay Dağ. Kendisini bundan böyle, Ariston Thermo Group Türkiye, Orta Asya ve Romanya genel müdürü olarak izleyeceğiz. 1969 İzmir doğumlu Turgay Dağ, Dokuz Eylül Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü’nden mezun oldu. 1999 yılında Indesit Company’de göreve başlayan Dağ, 2012 yılında Indesit Company Türkiye Ülke Müdürü oldu. Üç yıl boyunca sürdürdüğü bu görevinde performansı ile öne çıktı. Hotpoint ve Indesit markalarında farklı bir yönetim anlayışı izleyerek mevcut kanal yapısını değiştirdi, 500’den fazla yeni satış noktasıyla markaların pazar paylarını artırmasında önemli rol oynadı.

facebook-yolculuguna-yeni-katildi-6

Pronet’in finansal güvencesi olacak
Güvenlik Türkiye’nin en hızlı büyüyen sektörleri arasında yer alıyor. Yaşamımızın her alanında sık sık karşımıza çıkan herhangi bir hizmet veya ürününden rahatlıkla bu izlenimi edinebiliyoruz. Sektör oyuncularının gittikçe daha fazla kurumsallaşma ve profesyonelleşme ihtiyacını da beraberinde getiriyor bu büyüme. Pronet de alanının öncü şirketlerinden. Önemli bir başarı hikayesi yazdığını düşündüğüm şirkette, CFO koltuğuna bir atama gerçekleşti. Şirketin yeni CFO’su Fikret Cömert oldu. ODTÜ İşletme Bölümü mezunu Fikret Cömert, lisans eğitiminin ardından Marmara Üniversitesi İngilizce Muhasebe ve Finansman bölümünde yüksek lisans yaptı. Certified Management Accountant (CMA) lisansı sahibi olan Cömert, Sabancı Topluluğunu’ndaki 20 yıllık kariyeri boyunca çeşitli kademelerde üst düzey yöneticilik görevlerinde bulundu. Cömert, en son Eti Gıda Grubu Finans Grup Başkanı olarak çalışıyordu.

facebook-yolculuguna-yeni-katildi-7

Yurt dışı adımlarını hızlandıracak
Alışan Lojistik’te önemli bir atama gerçekleşti. Şirketin yeni ticari koordinatörü Cem Kumuk oldu. Ortaokul ve liseyi Ankara Yükseliş Koleji’nde tamamlayan, İstanbul Üniversitesi İngiliz Filolojisi mezunu Kumuk, 7 yıl Unok – Unatsan’da hissedar yönetim kurulu üyeliği yaptı. 1996 – 1998 yılları arasında Balnak’ta genel müdürlük; 1998-2009 yılları arasında Ekol Lojistik’te genel müdürlük; sonrasında da Horoz Lojistik’te Uluslararası Hizmetler Grup Başkanlığı görevlerinde bulunan Kumuk’un hedefleri arasında Alışan’ı yurt dışına daha fazla taşımak da yer alıyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap