Merial’de bayrak değişimi

Merial’de bayrak değişimi
Mustafa Kemal Çolak

Mustafa Kemal Çolak

Dünya Sağlık Örgütü’nün yaptığı bir araştırmaya göre, insanları etkileyen hastalıkların yaklaşık yüzde 75’i hayvanlardan ya da hayvansal ürünlerden kaynaklanıyor. Tek başına bu bilgi dahi hayvan sağlığının yalnızca hayvanları ilgilendirmediğinin en açık ifadelerinden olsa gerek. Global iş hacmi 16,6 milyar Euro olarak hesaplanan hayvan sağlığı alanında Sanofi Grubu’nun da bir şirketi var. 2009’da Sanofi tarafından satın alınan Merial, sektörünün en iddialı şirketlerinden biri. Türkiye’de de faaliyet yürütüyor. Pazar dinamiklerine güvendiği Türkiye’yi bölgesinin üssü haline getirmek için de çaba gösteriyor. Merial Türkiye yakın zamanda bir Türk genel müdüre emanet edildi.

MUSTAFA KEMAL ÇOLAK mcolak@ekonomist.com.tr / Twitter :@mk_colak

Kubilay Destegüloğlu

Kubilay Destegüloğlu

2012 yılından bu yana Merial Türkiye genel müdürlüğü görevini sürdüren Herbert Pohle, koltuğunu Kubilay Destegüloğlu’na bıraktı. Sakarya Üniversitesi Ekonomi Bölümü mezunu Kubilay Destegüloğlu, kariyerine perakende sektöründe başladı. 2005 yılında ilaç sektörüne geçiş yaptı. 2014 yılında iş mükemmelliği ve ticari operasyonlar direktörü olarak Sanofi Türkiye’ye katıldı. Destegüloğlu, yeni görevine önümüzdeki aydan itibaren başlayacak. Herbert Pohle ise Merial Birleşik Krallık/İrlanda genel müdürü olarak kariyerine devam edecek.

Sabriye Gözde Cullas

Sabriye Gözde Cullas

Türk Telekom’da atamalar hız kesmiyor
Siz de farkındasınızdır, Türk Telekom yönetiminde son dönemde baş döndürücü bir değişim yaşanıyor. Grupta süren yeniden yapılanma pek çok atamayı da beraberinde getiriyor. Türk Telekom’da en son TT yatırımcı ilişkileri direktörlüğüne Sabriye Gözde Çullas, self servis kanallar ve proje yönetimi direktörlüğüne de Özgür Ay getirildi. Sabriye Gözde Çullas, yeni görevinde şirketin mevcut ve potansiyel yatırımcılarıyla olan ilişkilerini ve beklentilerini yönetecek. Aynı zamanda Türk Telekom ve grup şirketlerinin ilgili sermaye piyasası mevzuatlarına ve kurumsal yönetim ilkelerine uyumunun güçlendirilmesini sağlamaktan da sorumlu olacak. ODTÜ Endüstri Mühendisliği mezunu olan Cullas, TT’a gelmeden önce en son Arçelik’te çalışıyordu. Özgür Ay ise müşteri memnuniyetinin üst seviyeye çıkması için ilgili kanallarda gerekli operasyon ve süreçlerin yürütülmesine liderlik edecek. Ay, son olarak n11.com’da görev yapıyordu.

İbrahim Öngün

İbrahim Öngün

Bimeks’e direktör oldu
Teknoloji perakendesinde Türkiye’nin iddialı yerli oyuncularından Bimeks, yakın zamanda yönetim organizasyonunda önemli değişimlere gitti. Yeniden yapılanmanın da etkisiyle yatırımlarına hız veren şirket, sektörün de ilk yurtdışı yatırımı olarak nitelendirilen KKTC-Lefkoşe mağazasını geçen ekim ayı sonunda faaliyete geçirdi. Halihazırda 138 mağazası bulunan şirketin yeni pazarlama direktörü İbrahim Öngün oldu. 23 yıldır reklam sektöründe kurucu ortak ve yönetici olarak çeşitli şirketlerde çalışan Öngün, kreatif yöneticilik, medya satın alma ve mecra yöneticiliği dahil birçok görevde bulundu.

Hakan Mısri

Hakan Mısri

Nijerya’ya Hayat verecek
Ekonomist’in iki hafta önceki kapağı, alternatif pazarlar arayan Türk ihracatçısını hedefliyordu. Tam da Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Afrika’yı hedef pazar olarak gösterdiği günlerde, arkadaşımız Aram Ekin Duran bu pazarı ele almış, kıtanın 10 gelişen ülkesini çeşitli yönleriyle masaya yatırmıştı. GSMH büyüklüğü açısından Afrika’nın en büyük ülkesi olan Nijerya da bu 10 ülke arasındaydı. Cazip fırsatlar sunan Nijerya’yı önceden keşfeden Türk şirketleri de bulunuyor. Hayat Kimya da bunlardan biri. Grup, Türkiye dışında Cezayir, Mısır, İran, Bosna Hersek ve Rusya ile birlikte Nijerya’da da boy gösteriyor ve bu ülkede bebek bezi üretimi yapıyor.

Hayat Kimya, potansiyeline çok güvendiği Nijerya’daki operasyonlarında genel müdürlük görevine Hakan Mısri’yi getirdi. Anadolu Üniversitesi İşletme Fakültesi’ni onur derecesiyle bitiren, İstanbul Üniversitesi’nde yönetim ve organizasyon üzerine MBA yapan Mısri, iş hayatına 1988 yılında Unilever’de başladı. Unilever’de eczane ve parfümeri kanalından sorumlu Türkiye satış müdürlüğü ve ticari pazarlama müdürlüğü görevini yürüttü. Mısri, Nestle’de sırasıyla Azerbaycan Ülke Müdürlüğü, Hazır ve Toz içecekler Genel Müdürlüğü, Kenya Ülke Müdürlüğü ve Türkiye Satış Direktörlüğü pozisyonlarında görev aldı. Mısri, operasyonel sorumluluğunun yanında Nestle SA’da yönetim kurulu üyeliği de yaptı.

Ahmet Yeşiltepe

Ahmet Yeşiltepe

Savaş muhabirliği de yaptı
Bu sayfada ağırlıklı olarak iş yaşamının değişik sektörlerindeki kariyer öykülerini okuyorsunuz. Kimi zaman ise pozitif ayrım yaparak, kendi alanımız medya dünyasından da haberlere yer veriyorum. Onlardan biri, NTV’deki bir görevlendirmeyle ilgili. Doğuş Yayın Grubu’nda yönetici, yapımcı, programcı, sunucu olarak uzun süredir görev yapan Ahmet Yeşiltepe, grubun dış ilişkiler ve haberler koordinatörlüğü görevine getirildi. Ahmet Yeşiltepe, 23 yıldır medya dünyasında. Anadolu Üniversitesi Sinema Televizyon bölümünden mezun olduktan sonra gazeteciliğe 1992’de TRT’de başladı.

Reuters, BBC ve Deutsche Welle gibi yayın kuruluşlarının meslek içi eğitim kurumlarında sertifika programlarına katıldı. ABD’de Columbia ve Rutgers üniversitelerinde televizyon gazeteciliği ve yapımcılığı eğitimi aldı, iş idaresi (medya pazarlama) alanında yüksek lisans yaptı. Kariyer basamaklarında TRT ve NTV’nin uzun yıllar yürüttüğü Washington ve New York temsilcilikleri bulunuyor. Bosna İç Savaşı ile NATO’nun Kosova’ya müdahalesinde, 11 Eylül Saldırıları, Irak ve Afganistan savaşları sırasında NTV adına önemli sorumluluklar aldığını da belirtmeliyim.

Dilara Oğur

Dilara Oğur

Turkcell’den pegasus’a
Pegasus Hava Yolları’nın insan kaynakları direktörlüğüne Dilara Oğur atandı. 15 yıl çalıştığı Turkcell’de en son insan kaynaklarından sorumlu genel müdür yardımcısı olarak görev yapan Oğur, Yıldız Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü’nden mezun. Oğur’un aynı zamanda Marmara Üniversitesi’nden aldığı Yönetim Bilişim Sistemleri (MIS) Sertifikası da bulunuyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap