300 milyon dolarlık yatırım planlıyoruz

300 milyon dolarlık yatırım planlıyoruz

Geçen yılı 7 milyar TL ciro ile kapatan Sanko Holding, önümüzdeki iki yılda 300 milyon dolarlık yatırım planlıyor. Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Konukoğlu, son beş yılda enerji ağırlıklı 1,2 milyar dolarlık yatırımı devreye aldıklarını söylüyor.

SİBEL ATİK
satik@ekonomist.com.tr

Konukoğlu, yeni yatırım bütçesiyle mevcut işlerde kapasite artışı yapmanın yanı sıra yeni bir sektöre de gireceklerini belirtiyor. Tekstil, çimento, enerji, ambalaj, iş ve tarım makineleri ve bilişim sektörlerinde faaliyet gösteren Sanko Holding, geçen beş yıllık süreçte önemli bir kısmı enerji sektörüne olmak üzere 1,2 milyar dolarlık yatırımı devreye aldı.

Gelecek iki yılda kapasite artışı ve yeni yatırımlar için 300 milyon dolarlık bir bütçe ayıran, yeni bir sektöre girmek üzere de ciddi çalışmalar yürütüyor. Sanko Holding Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Konukoğlu, iki yıl sonra koltuğu kardeşi Adil Konukoğlu’na devretmeden önce grubu yeni bir işe taşımayı planlıyor.

Tekstilin amiral gemisi olduğu grubun yeni sektörleri incelediğini ve iki yıl içinde yeni bir iş koluna girmek istediklerini belirten Zeki Konukoğlu, şu an net bir kararlarının olmadığını söylüyor.

7 milyar TL cirolu grubun bu yıl yüzde 12 büyüme planladığını belirten Zeki Konukoğlu, sorularımızı aşağıdaki gibi yanıtladı.

Ekonomik anlamda zorlu bir süreçten geçilirken, istihdam seferberliği çerçevesinde onursal başkan Abdülkadir Konukoğlu ek istihdam sözü vermişti. Bu sözü tutabildiniz mi?
Sanko olarak bizim için öncelikli kriterlerden birisi sağladığımız istihdam ve bunu artırarak devam ettirme arzusudur. Bu konuda çok hassasız. Biz böyle bir süreçte istihdam seferberliği kapsamında istihdamımızda yüzde 5’i aşan bir artış sağladık. Bundan sonra da istihdam bizler için en önemli kriterlerden biri olarak devam edecek.

Kaç kişilik işe alım oldu?
Grubumuzun 14 bin çalışanı var. İstihdam seferberliği ile 900 kadar ek istihdam oldu. Tabii ülkede iş azlığı var. Ama zorluklardan ne kadar bahsetsek de çalışmak isteyene de iş var.

Bu istihdamı yeni yatırımlarla mı sağladınız?
Biz bunu görev olarak kabul ettik ve İnegöl fabrikamızda kapasite artışı, çimentoda ek istihdamla ilerledik. Devrede olmayan birkaç fabrikamız vardı, onları devreye aldık. Sonuçta elini taşın altına koymayınca olmuyor. Siyasette insanlar bugün var, yarın yok. Ancak bu ülke hepimizin. Biz grup olarak her birimde alım kararı verdik. Neticede bunu değişik sektörlere yaydık. İhtiyaçtan değildi fakat yeni istihdam iyi de oldu. Hepimiz iyi düşünmek ve moralleri yüksek tutmak zorundayız. Bu da böyle bir alım oldu.

Sanko Holding açısından 2017 yılının ilk yarı değerlendirmesini yapar mısınız?
2016 yılı gerçekten ülkemiz için zor bir yıldı ama gerek ülke olarak gerekse de sanayici ve girişimciler olarak bu sınavdan oldukça başarılı çıktık. Sanko özelinde önceki yıla göre yüzde 12 büyüme gerçekleştirdik. 2017 yılının ilk yarısına baktığınızda da bu büyümenin artarak devam ettiğini görüyoruz. 2017 yılını da geçen yıla göre yüzde 12 büyümeyle kapatacağımızı öngörüyoruz. Tabii önümüzdeki süreçte her yıl hedefimiz yüzde 5-10 arası büyümek. Neticede 7 milyar TL büyüklükte bir gruptan söz ediyoruz. Ve belli bir ölçeğe geldikten sonra hızlı büyüme ancak güzel bir rüzgarla mümkün olur. Normal seyreden bir ekonomide bu çok mümkün olmaz.

2017 büyüme, kârlılık ve yatırım planları nedir?
Sanko Holding olarak faaliyet gösterdiğimiz alanların hepsinde bir iddiamız var, o da faaliyet gösterdiğimiz sektörlerde önemli rol oyuncu olmak. Bu kapsamda bunu global ve lokal anlamda başaran firmalarımız var. Örneğin İsko bir dünya devi olarak, dünyadaki denim kumaşı sektörünün lideri. Bu hedeflerimizi gerçekleştirmek için biz sürekli yatırım yapan bir grubuz. Sadece son beş yıla baktığımızda yaptığımız toplam yatırım 1,2 milyar doları buluyor. Bundan sonraki dönemde de mevcut sektörlerimiz enerji, çimento, tekstil ve ambalajda yatırım ve büyüme hedeflerimiz devam edecek.

Yeni devreye girecek yatırımlar var mı? Burada nasıl bir gündemle ilerliyorsunuz?
Biz yatırımlarımızı beş yıllık planlarla yapıyoruz. Her yıl aklımıza geleni yapmak gibi bir durumumuz yok. Bir yol haritasıyla ilerliyoruz. Dediğim gibi geçen beş yıllık süreçte 1,2 milyar dolarlık yatırım yaptık. Hiç yatırım yapmıyoruz dediğimiz yıl 100 milyon dolar üzeri yatırım yaparız. Yenilemesi, geliştirmesi var bu işin. Sanayicilik böyle bir şey. Hedefimizde bu dönemde yeni bir sektöre girmek var. Bunun için de çalışmalar yürütüyoruz. Şu an bir yönetim kararı olmadığı için ne yatırımı olacağını ifade etmem mümkün değil. Fakat iki yıl içinde 300 milyon dolarlık yatırım yapacağımızı söyleyebilirim. Bu rakama yenileme yatırımlarının yanı sıra farklı bir sektöre girme planımızı da ekleyebilirim.

Satın alma gündemi olacak mı?
Biz her zaman çıkan fırsatlar ve stratejik gördüğümüz alternatiflerle ilgileniyoruz.

Holdingin gelirlerinde sektörel dağılım nasıl? Bu dağılımda önümüzdeki süreçte bir değişim bekleniyor mu?
Holdingin lokomotif sektörleri, büyüklüğüne göre sıralarsak, tekstil, enerji, çimento, ambalaj, iş makineleri ve traktör. Bu sektörlerimizde büyümeye devam edeceğiz. Zaman içinde trendler sektörel dağılımı etkileyebilir ama radikal bir değişime neden olmaz. Ancak bu kadar değişken dünya piyasalarında gelecek ne getirecek hep beraber göreceğiz.

Yurtdışında en son Fildişi Sahili’ne açıldınız. Yurtdışına yönelik yeni girişimleriniz olacak mı?
İlk yurtdışı yatırımıza, üretim, satış ve pazarlama entegre olmak üzere iki yıl önce Fildişi Sahili’nde başladık. Geçen yıl burada kurduğumuz beton santrali ve agrega ocaklarımız devreye girdi ve üretime başladı. Öncelikle bu yatırımımızı birkaç yıl takip edip kapasite kullanımını yüzde 100’e taşıyacağız. Daha sonra onun verdiği güvenle yakın coğrafyadaki benzeri yeni yatırımları da değerlendireceğiz.

Yeni iş fikirleri ve girişim sermayesi gibi konuların öne çıktığı bugünlerde holdingin bu işe bakışı nedir?
Yeni iş fikirlerini bünyemizde kurduğumuz ve ailenin genç üyesi Turgut Konukoğlu’nun yönettiği Sankonline aracılığıyla değerlendiriyoruz. Şu ana kadar dört farklı sektörde 7 girişime destek verdik. Özellikle bilişim, telekomünikasyon, enerji ve grubun faal olduğu iş alanlarıyla entegre olabilecek fikirleri, yatırımları destekliyoruz. Girişim sermayesi olarak iştirak ettiğimiz işlerde azınlık olmak öncelikli tercihimiz değil ama işin yapısına göre esnek davranabiliyoruz. Önceliğimiz genelde başlangıç aşamasında olan yatırımları desteklemek. Şu ana kadar yaptığımız yatırımlar öngörülen hızlı büyümelerin gerisinde kalmış olsa da yeni iş fikirlerine kaynak ayırmaya devam edeceğiz.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap