Ciroyu beş yılda ikiye katlayacağız

Ciroyu beş yılda ikiye katlayacağız

3752003’ten bu yana beş kız kardeşin yönetim kurulu başkanlığını üstlendiği inci Holding’de koltuğa yeni bir isim oturdu. Geçen ay Perihan İnci’den boşalan göreve ilk defa üçüncü kuşaktan bir isim geçti.

SİBEL ATİK
satik@ekonomist.com.tr

En büyük abla Emel Onay Özkaya’nın kızı Neşe Gök, İnci Holding’in yeni başkanı oldu. Beş yılda grubun cirosunu ikiye katlamayı planlayan Gök, “Bu süreçte 400 milyon TL’lik yatırım yapacağız” diyor.

inci Holding’in başkanlık koltuğu 2003 yılından bu yana kadın yöneticilere emanet ediliyor. 2003 yılında beş kız kardeşin dönüşümlü olarak başkanlık koltuğuna oturduğu inci Holding’de sıra üçüncü kuşağa geçti.

Sırasıyla Emel Önal Özkaya, Ümit Elbirlik, Şerife Eren, Meral Zaim ve Perihan inci kardeşlerin üç yıl arayla yönetim kurulu başkanlığını üstlendiği inci Holding’de geçen ay Emel inci’nin kızı Neşe Gök koltuğa oturdu. 24 kişiden oluşan aile meclisinin kararıyla görevi devralan Neşe Gök, beş yıl boyunca gruba başkanlık edecek.

43 yaşındaki Neşe Gök, başkanlık koltuğuna oturduktan sonra ilk röportajını Ekonomist’e verdi. Geçen yıl 1,5 milyar TL ciroya ulaşan grubu iki kat büyütmek istediğini ifade eden Gök, kurdukları yabancı ortaklıklarla jant, akü ve atık şirketlerinde beş yılda 400 milyon TL tutarında bir dizi yatırıma hazırlandıklarını da kaydediyor. izmir Gaziemir’deki holding merkezinde bir araya geldiğimiz Neşe Gök, sorularımızı yanıtladı:

Öncelikle kariyer yolculuğunuz nasıl başladı? Başkanlıktan önce holdingde hangi görevleri üstlendiniz?
1995’te holding şirketlerinden Cidaş’ta dış ticaret sorumlusu olarak iş hayatına başladım. Ardından Jantaş ve Hayes Lemmerz Türkiye’de iK alanında görev yaptım. 2007-2009 yılları arasında inci Ailesi’nin meclis başkanlığını yaptım. 2007 yılından bu yana inci Holding yönetim kurulu üyesiyim.

Başkanlığa nasıl hazırlandınız?
Bu devri bir yıl öncesinden zaten planlamıştık. Hazırlık aşamasında da tüm ailenin desteğini arkamda hissettim. Grubumuzda özellikle üçüncü kuşak, iş hayatının içine doğduk. Önümüzde çok önemli rol modellerimiz vardı. Ben, dedem Cevdet inci ile çalışma şansı yakaladım. Daha sonra başkanlığı devralan teyzelerim sayesinde iş hayatında çok sıkı bir eğitimden geçtim. Her kademede görev aldım. Yönetim kurulu üyeliğimde geçen sekiz yıl, başkanlığa hazırlanma eğitimimdi.

Yönetim anlayışında nasıl bir fark yaratacaksınız? Gruptaki hedefiniz nedir?
inci Holding bir aile şirketi. Holdingde 63 yılın birikimiyle oluşan, ihtiyaç oldukça kendini yenileyen bir sistem var. Aile anayasası bizde çok ciddi konumlandırılan ve üzerine titrediğimiz bir müessese.

Grubun son bir yıllık süreçte önemli yabancı ortaklıklara imza attığını gördük. Önümüzdeki dönemde bu devam eder mi?
İnci Holding’in 2015’te üç önemli ortaklığı oldu. Tabii bu dönemde önceliğimiz, yeni ortaklıklarımızla büyümek. iş dünyasında kendisini kanıtlamış güçlü yönümüzü önümüzdeki dönemde yeni ortaklıklar kurmak ve yeni üretim sahalarına yatırım yapmak için kullanmayı hedefliyoruz.

Ortaklıkların temelinde ne vardı?
Biz üretim ve istihdamımızı büyütmek istiyoruz. Bütün ortaklarımızla da yatırımı konuşuyoruz. Şu an beş şirkette dört yabancı ortağımız var. Bu ortaklıklarla güçlü yatırımları hayata geçirmek istiyoruz.

Grubun yatırım portföyünde neler var? Hangi iş alanlarına yatırım yapacaksınız?
Biz sanayici kası gelişmiş bir grubuz. Yatırımlarımız da yine üretime yönelik olacak. Dediğim gibi şu an tüm ortaklarla yatırım masada. Jantta yeni bir fabrika daha kuracağız. Manisa OSB’de beşinci jant fabrikamızı kur-
muş olacağız. iştiraklerimizden inci GS Yuasa’da ortaklık sonrasında yatırım planlarımıza ağırlık verdik.

Bu işbirliği ile ne planlanıyor?
inci GS Yuasa’da toplamda 200 milyon TL yatırım gerçekleştirme hedefimiz bulunuyor. Bu yatırım hedefimizin öncelikli kısmını da mevcut fabrikalarımızdaki kapasite artırma çalışmaları oluşturuyor. Kapasite artırma çalışmaları doğrultusunda inci GS Yuasa firmamızda istihdamı beş yıl içinde iki katına çıkaracağız. Geri dönüşüm alanındaki şirketimizde de atıktan enerji üretimine geçeceğiz.

İnci Holding, ciro, istihdam ve ihracat gibi veriler göz önüne alındığında şu an hangi noktada?
2014 sonunda lojistik alanında güçlü bir firma olan Japon Yusen ile ortaklığa giden holdingin atık yönetimi alanında hizmet veren iştiraki Aten, geçtiğimiz nisan ayında Avusturyalı Brantner ile anlaşma imzaladı.

Dünyada akü sektörünün öncü kuruluşlarından Japon GS Yuasa ile ortaklık ve hisse devir sözleşmelerinde başlayan süreç ekim ayında tamamlandı. inci Akü, dünya akü devi Japon GS Yuasa ile ortaklığa imza attı. Son 10 yılda ortalama büyüme rakamımız yüzde 15. Türkiye ortalamasının üzerinde sürdürülebilir bir büyümeyi yakaladık. Doğru modellerle doğru yoldayız.

Sizden 2016 yılında beklenen nedir? Bu yılki büyüme hedefiniz ne?
inci Holding olarak şu an bünyemizde dokuz şirketimiz bulunuyor. Bu şirketlerimizde 2 bin 400 kişiyi istihdam ediyoruz. Başkanlık yapacağım beş yıllık dönemde planladığımız yatırımlarla istihdam sayımızı 3 binin üzerine çıkarmayı hedefliyoruz. 2015’te kur dalgalanmaları ve seçim telaşının olumsuz etkilerini yaşadık. Buna rağmen holding olarak hedeflediğimiz ciroya ulaşmayı başardık. Geçen yılı 1,5 milyar TL ciroyla kapattık. 2016 yılında da yüzde 15 büyümek istiyoruz. Sürdürülebilir, emin adımlarla büyümek istiyoruz.

Ukrayna pazarında bir fabrikanız vardı ve yaşanan süreçle kapattınız. Önünüzde yurtdışına veya ihracat pazarlarına yönelik nasıl bir süreç var?
Kiev’deki olaylar nedeniyle üretimi durdurduk. Baktık olmayacak, kapatmak durumunda kaldık. Biz yaptığımız ortaklıklarla yatırımlarımızı Türkiye’de gerçekleştirmek istiyoruz. Şu anda dört ortağımızla beş şirketimizde başarıyla büyümeye devam ediyoruz. TiM’in araştırma sonuçlarına göre üç şirketimiz ihracatta ilk 500’de yer alıyor. Üretiminin yüzde 67’sini, satışlarının ise yüzde 63’ünü 80’den fazla ülkeye ihraç eden inci Holding olarak, her yıl bu rakamları arttırarak ülke ekonomisine daha fazla katkı sağlamayı hedefliyoruz.

Beş yıllık süreçte grubu nereye taşımak istiyorsunuz?
2016’da Türkiye ekonomisinin yüzde 2,9 büyüyeceği öngörülüyor. Küresel beklentilere baktığımızda ise bu rakamın yüzde 3,5’lara çıktığını görüyoruz. Otomotiv sektöründe 2015’teki büyümenin devam edeceğini düşünüyoruz. Şirketimiz her yıl yüzde 15 büyüme hedefini bu yıl da gerçekleştirmeyi öngörüyor. Beş yıllık planda ise iki kat büyümeyi hedefliyoruz. Ayrıca beş yıllık planımızda 400 milyon TL’den fazla bir yatırımdan da söz edebiliriz.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap