Enerjide teknoloji üretir hale geldik

Enerjide teknoloji üretir hale geldik

Denizli merkezli Bereket Enerji, enerjinin pek çok alanında faaliyet gösteriyor. 2 bin 100 MW kurulu güce ulaşan şirket, son olarak güneş paneli üretimine girdi. Bereket Enerji Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ceyhan Saldanlı, bu alanda hücre üretimine de başlayacaklarını söylüyor. Saldanlı, “Enerjide üretim ve dağıtım alanlarında vardık. Şimdi de enerji teknolojisi geliştiriyoruz” diyor.

ÖZLEM BAY YILMAZ
obay@ekonomist.com.tr

Ceyhan Saldanlı ve Ali Yağlı, üniversite yıllarında, memleketleri Denizli’de iş yapmanın hayalini kuruyorlardı. ITÜ Elektrik Mühendisliği Fakültesi’ni bitirdikten sonra bu hayallerini gerçekleştirdiler. Önce emaye bobin üretimine, ardından da mermer işine soyundular. Enerji sektöründe gelecek görüp 1990’lı yıllarda bu alana giriş yapan ilk şirketlerden biri oldular. Bugün işlerinin ağırlığı enerjide bulunuyor.

Bereket Enerji çatısı altında yenilebilir enerji santralleri ve termik santralleri var. Kendi fizibilite raporlarını hazırlıyor ve kurdukları enerji santrallerinin tasarımını, inşaatını, montajını ve işletmesini yapıyorlar. Elektrik dağıtım işinde de varlar.

Kısa adı ADM ve GDZ olan elektrik dağıtım şirketleri aracılığıyla Ege Bölgesi’nde beş ilde 5 milyon kullanıcıya ulaşıyorlar. 2 bin 100 MW kurulu güce ulaşan Bereket Enerji Grubu, son olarak güneş paneli üretimine de girdi. Yıllık 150 MW’lık kapasiteye sahip olan güneş paneli tesisi yakında hücre de üretecek.

Bu yıl altı şirketiyle Capital 500 listesinde enerji sektörünün öncüleri arasında yer alan grubun 2016 cirosu 9 milyar liraya yaklaşmış durumda. Bereket Enerji Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Ceyhan Saldanlı ile enerji sektöründeki gelişmelerden yatırım planlarına kadar pek çok konuyu konuştuk.

Enerji sektörüne girişiniz nasıl oldu?
Her zaman elektrik sektörüyle ilgili bir şeyler yapmayı düşünüyorduk. Fakat elektrik üretimi özel sektöre kapalı bir
alandı. 1984’te Turgut Özal’ın başbakanlığı döneminde çıkarılan bir kanun ile özel sektöre de üretim hakkı tanındı. Ama altı yıl kimse güvenip de bu işe giremedi. Sonra ilk biz cesaret edip enerji işine girdik. Elektrik dağıtımıyla ilgili özelleştirmeye müracaat ettik. Bereket Enerji’yi kurduk. Bölgemizde doğalgaz olmadığı için hidroelektrik santrali yapmaya karar verdik. İlk olarak 1995 yılında Denizli’de Bereket 1 ve Bereket 2 diye iki küçük santral kurarak işe başladık. Alışık olunmadığından bu işi bankalara ve özel sektöre anlatmakta çok zorluk çektik. Ortak bulamadık, kredi bulamadık. “Siz devletin yapacağı işi yapacak kadar büyük müsünüz?” dediler. Ama biz ısrarla bu işi yapmaya çalıştık ve bunu başardık.

Bugün Bereket Enerji Grubu olarak enerjinin hangi alanlarında varsınız?
Türkiye’de enerji üretimi yapan, dağıtan ve satan entegre bir enerji grubuyuz. Sektörün her alanında aktif rol
oynayan bir şirketler topluluğuyuz. 32 tane yenilenebilir enerji santralimiz var. Ayrıca özelleştirmelerden iki tane yerli kömür santrali satın aldık. Biri Yatağan biri de Çatalağzı santrali. Toplam 1.000 MW güce sahipler. Bu santrallere bugüne kadar 200 milyon TL’lik teknoloji ve yenileme yatırım yaptık. Bundan sonraki dönemde bu kadar daha yatırım planlıyoruz.

Enerji dağıtımına ne zaman başladınız?
Elektrik dağıtımıyla ilgili şirketimiz AYDEM’i 1990 yılında kurduk. Bu alanda muallakta kalan konularla ilgili olarak mevcut sözleşmeyi değiştirmek için uğraştık. 1997 yılında ise Türkiye çapında bir ihaleye çıkıldı. Bu durumda bizim sözleşme görüşmelerimiz boşa çıktı. Yedi yıllık bir hukuk mücadelesi yaşadık. Sonrasında yargıda her şey olumlu gelmişken bu sefer de kanun değişti ve EPDK Kanunu çıktı. Baktık kanunda rekabet var. Sözleşmemizi tas-dik etmeyi kabul ettik ama bu yedi yıl sürdü. Dolayısıyla biz AYDEM’i devraldığımızda ilk müracaatımızın ve görevlendirilmemizin üzerinden 17 yıl geçmişti.

Şimdi gelinen noktada ne durumdasınız?
Elektrik dağıtımında bünyemizdeki ADM ve GDZ Elektrik aracılığıyla İzmir, Manisa, Denizli, Muğla ve Aydın olmak üzere beş ilde dağıtım yapıyoruz. Yaklaşık 5 milyon müşteriye hizmet veriyoruz. Yılda 7,5 milyar kWh enerji üretiyoruz. Elektriğin yüzde 40’ının okumasını uzaktan yapıyoruz. Bu sayede hata oranını çok düşürdük. Elektrik dağıtımı için yılda 500 milyon TL’lik yatırım yapıyoruz. 24 milyar kWh de enerji dağıtıyoruz. Kayıp kaçak oranı bölgemizde AB ortalamasının altında. AB’de yüzde 10’larda, bizde yüzde 7’ler civarında. İşe başladığımızda ise yüzde 13’lerdeydi. Bu alanda yatırımlarla ciddi bir mesafe almış durumdayız.

Devam eden projeleriniz neler?
İki tane RES ve bir tane de HES yatırımımız var. Üretimde 2 bin 100 MW’lık güce ulaşmış durumdayız. Enerji sektöründe hizmet veren 10 bin kişilik bir şirketiz. Santrallerimizin projelendirilmesini, inşaatlarını, fizibilitesini, işletmesini de kendimiz yapıyoruz. Gerektiği zaman danışmanlık alıyoruz ama kendimiz yapıyoruz. Bugün iş kollarımızın yüzde 90’lık kısmını enerji oluşturuyor. Elimizdeki santralleri bitirince 2 bin 500 MW’lık kurulu güce ulaşacağız.

Güneş paneli üretimine de soyundunuz. Ne kadarlık bir üretim söz konusu?
Denizli Organize Sanayi Bölgesi’nde yıllık 150 MW kapasiteli bir güneş paneli fabrikamız var. 1,5 yıl içinde hücre imalatına başlayacağız. Böylece katma değerli üretim yapmış olacağız. Bunun ihracatı da söz konusu olacak. Şu anda panel üretimini yetiş-tiremiyoruz. Son olarak İstanbul’da Büyükçekmece Gölü üzerindeki Türkiye’nin ilk yüzer santralinde ‘Parla’ markasıyla Bereket Enerji’nin panelleri kullanıldı. Yıllık 300 bin adetlik satış yapıyoruz. Üretim kapasitemizi zaman içinde 500 MW’a kadar çıkarmayı planlıyoruz.

BEREKET ENERJİ’NİN DİĞER İŞLERİ
ELSAN ELEKTRİK
Ortağım Al i Yağlı ile ilk yaptığımız iş, emaye bobin üretimi için 1980’de kurduğumuz Elsan Elektrik. Bu, elektrik motorlarında ve trafolarda kullanılan bir ara malı. Bu alana girdiğimizde Türkiye’de bu iş çok sınırlı yapılıyordu ve çok yüksek fiyatlarla ithal ediliyordu. Bugün bu alandaki üretimimizin yarısını, başta Avrupa ülkeleri olmak üzere 30 ülkeye ihraç ediyoruz. Elsan artık orta ölçekli bir Avrupa şirketi. Yıllık 40 bin tonluk üretimiyle de kapasite açısından Türkiye’nin de en büyüğü. Şirketimizin geçen yılki cirosu 288 milyon TL. Bu yıl da önemli bir ciro artışı bekliyoruz.

TÜMAŞ
Emaye tel çok sermaye gerektiren bir iş olduğu için farklı sektörlere de girelim dedik. Mermer üretimine girdik. Tümaş’ı kurduk. Bugün yedi ilde 29 ocağımız var. Üretimin yüzde 70’ini ihraç ediyoruz. Bu şirketimizin geçen yılki cirosu 81 milyon TL oldu.

“BAŞARI HİKAYESİ YAZILDI”
Bundan 13 yıl önce dünya elektrik üretim sıralamasında 30’uncu sırada yer alan Türkiye’nin bugün 13’üncü sırada bulunduğuna dikkat çeken Ceyhan Saldanlı, şunları anlatıyor: “29 bin MW kurulu güçten 80 bin MW’lara geldik. Dünyanın enerjide hızlı büyüyen ülkesiyiz. Ciddi yatırımlar yapıldı. Sadece dağıtım konusunda şirketlerin satın alırken devlete ödediği para 13 milyar doları geçti. Dağıtım yatırımları 5 milyar doları aştı. Aşağı yukarı 50 bin MW üretim yatırımı gerçekleşti. Yani 100 milyar dolarlık elektrik üretim yatırımı yapıldı. Bu açıdan bakıldığında, Türkiye’de enerjide bir başarı hikayesi yazılmıştır diyebiliriz.”

 İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap