Gayrimenkule yatırım yapmaya devam edeceğiz

Gayrimenkule yatırım yapmaya devam edeceğiz

Gençoğlu Grubu, İlker Grubu ile Boyner Grubu’na ait Star City Outlet’i 240 milyon TL’ye satın alarak öne çıktı. Grup, bu alışveriş merkezini 10-15 milyon TL’lik bir yatırımla yenilemeye hazırlanıyor. Şirket, gayrimenkul sektörüne yönelik yatırımlara da devam edeceğinin sinyalini veriyor. Gençoğlu Grubu Eş Başkanı Naim Gençoğlu, yatırım iştahı açık bir şirket olduklarını söylüyor.

AYŞEGÜL SAKARYA PEHLİVAN
asakarya@ekonomist.com. tr

Gençoğlu Ailesi, kuyumculuk sektörünün önemli oyuncuları arasında yer alıyor. Kapalıçarşı’da kurdukları kuyumcu dükkanını bugün 350 milyon TL cirolu bir şirket haline getiren Naim ve îlyas Gençoğlu kardeşler, son olarak Ülker Grubu ile Boyner Grubu’na ait Star City Outlet’i satın alarak dikkatleri çekmeyi başardı. Star City Outlet’i 240 milyon TL’ye satın alan şirket, AVM’yi yenilemeye hazırlanıyor.

Önümüzdeki dönemde gayrimenkule yönelik yatırımlarının devam edeceğini söyleyen Gençoğlu Grubu Eş Başkanı Naim Gençoğlu, “Yatırım iştahı olan bir grubuz. Gayrimenkul tarafında veya farklı iş alanlarında fırsatları her zaman izleyeceğiz. Hesabı tutturabildiğimiz iş kollarına yatırımdan imtina etmeyeceğiz” diyor.

Naim Gençoğlu, sorularımızı aşağıdaki gibi yanıtladı:

Kısa bir süre önce Star City Outlet’i satın aldınız. Bu süreç nasıl gelişti?
Star City Outlet yaklaşık 7-8 ay evvel bize gelmişti. Bir süre Türkiye’deki gidişatı izleyelim diye düşündük. Sonrasında yatırımın cazip olduğunu gördük ve almaya karar verdik. Satın alma görüşmelerini hızlanırdık. Yaklaşık 240 milyon TL’ye satın aldık.

AVM’yi yenileyecek misiniz? Ne gibi değişiklikler düşünüyorsunuz?
AVM beş yıllık, çok eski değil. Bu nedenle köklü bir değişiklik yapmayacağız. Bir renovasyon ve makyaj yapacağız. Hem iç hem dış mekanlarda düzenleme yapacağız. Profesyonel bir yönetim şirketi olan JLL ile anlaşmak üzereyiz. Şu an projeler üzerinde çalışıyoruz ama yaklaşık 10-15 milyon lira yenileme yatırımı yaparız diye düşünüyorum. 6 milyon ziyaretçi sayısı var. Önümüzdeki beş yılda bu sayıyı 8 milyona çıkarmayı hedefliyoruz.

Galataport’un karşısında arsalarınız vardı. Bunlarla ilgili planlarınız netleşti mi?
Karaköy’de Galataport’un karşısında beş parsel arsa satın aldık. Oranın izinlerini çıkartmaya çalışıyoruz. Otel mi başka bir proje mi yapacağımız net değil. Otel olursa 180-200 oda civarında bir otel potansiyeline sahip. Şehir merkezinde bu tipte otel bulmak kolay değil. O arsanın 60 milyon dolar piyasa değeri var. Yaptığımız yatırımla toplam değeri 100 milyon doları bulacaktır. Yıl sonuna doğru bu projeyle ilgili durumu netleştirmeyi hedefliyoruz.

İstanbul’da başka arsalarınız var mı?
Güneşli’de bir arsamız var. Onu projelendirmeye çalışıyoruz. Star City’ye 500 metre mesafede bir yerde. 20-25 bin metrekarelik satılabilir, kiralanabilir alanı var. Onunla ilgili ne yapabileceğimize bakıyoruz. Beykoz’da 2B ile ilgili aldığımız araziler vardı. Onların izinlerinin çıkmasını bekliyoruz.

Beş yılda beş otel açma hedefiniz vardı. Turizm sektöründeki gelişmeler yatırım planlarınıza olumsuz yansıdı mı?
Turizm sektöründeki yatırım planlarımızı birkaç yıl önceden revize etmiştik. Otelcilik sektörüne girdiğimizde beş yılda 500 odalı birkaç otel yapma hedefiyle yola çıktık. Oturup bunları incelediğimizde, olayın içine girdiğimizde, İstanbul’da arz artışıyla bağlantılı olarak gelen turist sayısının aynı oranda artmadığını gördük.

Dolayısıyla bu işe çok iştahlı olmamak gerektiğini fark ettik. Tabii ki böyle bir krizi veya turist azalmasını öngörmemiştik. Bu olmasaydı bile fiyatların artmayacağı ve doluluğun azalacağı bir süreci yaşayacaktık. O nedenle farklı alanlara yatırım fırsatlarına bakmaya başlamıştık. Biz sadece gayrimenkul sektörüyle sınırlı kalmıyoruz. Birtakım fonlara da yatırım yapıyoruz. Yatırım iştahı olan bir grubuz. Her sektörü detaylı inceleyip, o sektörde büyüme potansiyeli var mı diye bakıyoruz.

Önümüzdeki dönemde hangi alanlara yatırım planlıyorsunuz?
Gayrimenkul de sanayi de olabilir. Gelen teklifleri değerlendireceğiz. Diğer taraftan kurulmuş olan birtakım fonlara yatırım yapıyoruz. Fonlar için 1-2 milyon dolarlık yatırım bütçemiz var. Fonlar bizim yerimize en mantıklı projelere yatırım yapıyor.

Kuyumculuk sektöründeki ağırlığınızı azaltmayı planlıyor musunuz?
Kuyumculuktan vazgeçmeyeceğiz. Bizi bugünlere getiren ve hala ciromuzun çoğunu kapsayan iş kuyumculuk. 2015 yılını yüzde 10 büyüme ve 350 milyon TL ciroyla kapattık. Bu yıl da yüzde 10 büyüme hedefliyoruz. Üretimimizin yüzde 85-90’ını ihraç ediyoruz. Her işin bir optimum noktası var. Onu kaçırınca verimli bir işi de verimsiz hale getirebilirsiniz. Şu an o noktalardayız. Küçük büyümelerle yolumuza devam edeceğiz.

Altın fiyatları çok merak edilen bir konu. Artış devam edecek mi?
Bu yıl fiyatların artmasının nedeni FED’in faiz artırmaması oldu. Bu yıl dört faiz artışı beklenirken bir tane yapıldı. Bir tane daha yaparlarsa fiyatlar buralarda kalır. Yapılmazsa altın fiyatları biraz daha yükselir. Çok önemli bir gelişme olmadığı takdirde bu yıl fiyatların 115 TL ile 130 TL arasında gideceğini düşünüyorum.

KUYUMCU DÜKKANINDAN ÇIKTI
İş hayatına Kapalıçarşı’da dayılarının kuyumcu dükkanında çıraklıkyaparak adım atan İlyas ve Naim Gençoğlu, 1974 yılında kendi dükkanlarını açtı.1983 yılında ise üretim macerası başladı. O dönemde kuyumculuk sektöründe çok talep gören zincirin ithal edildiğini fark eden Gençoğlu kardeşler, makine ithal ederek üretime geçti. İtalya’dan ithal edilen zinciri Türkiye’de üreten iki kardeş, üretim işi hızlı büyüyünce bu alana odaklanmaya karar verdi.

2006 yılında da artık sektördeki markalaşmanın önemini fark eden Naim ve İlyas Gençoğlu, Jival markasını yarattı. Diğer taraftan 1990’lı yılların başında birikimlerini değerlendirmek için yeni yatırım alanları araştırmaya başladılar. Tahincioğlu Grubu ile birlikte 1998’de bugün Palladium AVM’nin bulunduğu arsayı satın alarak gayrimenkul işine adım atan kardeşler, ardından turizme de yatırım yaptı. İki kardeş, Kapalıçarşı’da kurdukları kuyumcu dükkanını bugün 350 milyon TL cirolu bir şirket haline getirmeyi başardı.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap