Önümüzdeki beş yılda inşaata odaklanacağız

Önümüzdeki beş yılda inşaata odaklanacağız

2016’da cirosu 1,7 milyar TL’ye yaklaşan İbrahim Polat Holding, turizm, inşaat ve sanayide faaliyet gösteriyor. Holdingin 2017 büyüme hedefi yüzde 20. Gelirlerinde sanayinin ağırlıklı olduğu İbrahim Polat Holding’in CEO’su Baran Demir, gelecek beş yılda en hızlı büyümeyi inşaatta beklediklerini söylüyor.

SİBEL ATİK
satik@ekonomist.com.tr

Grubun en dikkat çeken işi ise 4 milyar TL ciro beklediği karma projesi Piyalepaşa. Turizm, inşaat ve sanayi sektörlerinde faaliyet gösteren İbrahim Polat Holding, önümüzdeki süreçte en hızlı büyümeyi inşaat alanındaki projeleriyle yakalamayı hedefliyor.

Yaklaşık 1,7 milyar TL cirolu grubun şu an devam eden en büyük inşaat projesi ise Piyalepaşa. Tamamının 2020 yılında bitmesi planlanan projede ciro beklentisi 4 milyar TL. Bu projenin yanı sıra İstanbul’da yeni projeler üstlenmek için de çalışmalar yürüttüklerini belirten İbrahim Polat Holding CEO’su Baran Demir, şu an inşaatın gelirlerde yüzde 30 paya sahip olduğunu söylüyor.

Demir, önümüzdeki beş yıllık süreçte ise en hızlı büyümeyi inşaat sektöründe yakalayacaklarını kaydediyor. Baran Demir, sorularımızı aşağıdaki gibi yanıtladı:

Holding olarak 2017 yılı bütçelerinizi nasıl planladınız, bu yılki büyüme hedefiniz nedir?
Son iki yılda grubumuz yüzde 38’e varan büyüme gösterdi. 1,2 milyar TL’den 1 milyar 650 milyon TL’yi aşan bir ciroya geldik. Geçen süre zarfında turizmde yaşanan kayıplar, bu rakamların daha da büyümesini engelledi. Fakat yatırımlarımıza, inşaatlarımıza hız kesmeden devam ettik. Hem yatırım yaptık hem de büyüdük. Aktif toplamımız yüzde 48 arttı. Bu yıl da grup olarak yüzde 20 civarında büyüme hedefliyoruz.

Turizm sektöründe yaşanan sıkıntı sizin bilançolarınıza nasıl yansıdı?
Sanayinin gelirlerimizdeki payı yüzde 55, inşaatın yıllara göre değişmekle birlikte yüzde 30, turizmin ise yüzde 15 civarında bir katkısı söz konusu. Tabii turizm sektöründe geçen yıl yaşanan sıkıntılı süreç bize de yansıdı.

İBRAHİM POLAT İCRANIN BAŞINDA
85 yaşında olan ve grupta hala etkin bir şekilde görev alan İbrahim Polat, her gün bilfiil çalışıyor. Grupta dededen toruna üç nesil görev yapıyor.

Ailede ayrılık gibi bir durumun söz konusu olmadığını kaydeden Baran Demir, Polat Holding adının Ticaret Sicili’nde boşa çıkınca alındığını ve enerji ve gayrimenkul geliştirme işlerini bu yapı içinde yaptıklarını belirtiyor.

Baran Demir, İbrahim Polat Holding’te çatı grup olarak ailenin bütün üyelerinin sorumlulukları olduğunu anlatıyor. Aile arasında iş bölümü şu şekilde:

İbrahim Polat: İbrahim Polat Holding ve sanayide icradan sorumlu.
Adnan Polat: Piyalepaşa Projesi, gayrimenkul geliştirme projeleri ve enerjiden sorumlu.
Songül Sel: Turizmden sorumlu.
Murat Polat: İnşaattan sorumlu.

Turizmin kârlılığa yansıması ne kadar oldu?
Toplam grup EBİTDA marjımız yüzde 20’lerin üzerindeyken, geçen yıl yüzde 15 olarak gerçekleşti. Turizmde grup olarak 30 yıla yakın zamandır sektörün içindeyiz ve otellerimizin hepsi 5 yıldızlı. Yeşilköy’deki Renaissance Polat İstanbul Otel yüzde 85’in üzerinde doluluğa sahipken, 2016’da yüzde 55’te kaldı. Biz de bu süreçte otelimizi elden geçirdik. Yaklaşık 150 milyon TL harcayarak oteli neredeyse yeniden inşa ettik. Dolayısıyla iş yokluğunda yatırım yaptık. Önümüzdeki süreçte turizmde eski kârlılıklar beklenmemeli. 2017’de eski yıllar kadar kâr olmayacak ama Ortadoğu, Hint, Latin Amerika gibi yeni pazarları devreye sokarak kâr edeceğiz.

Basın Ekspres’te bir otel girişiminiz olacaktı, sonrasında karma projeye karar vermiştiniz. Son durum nedir?
Basın Ekspres’teki otel projesinden vazgeçtik ve projeyi konut+ofise dönüştürdük. Güneşli’de 212 AVM hizasında yer alan 9,5 dönümlük arazimizde bu yıl içinde inşaat çalışmalarına başlayacağız. Bu projeden 300 milyon TL dolayında gelir beklentimiz var. Otel yatırımı konusunda temkinli olsak da Piyalepaşa projesi içinde 400 odalı bir otel yapmayı da planlıyoruz.

Piyalepaşa projesinde, gelir beklentiniz nedir?
Piyalepaşa projemiz özel sektör tarafından yapılan ilk ve en büyük kentsel dönüşüm projesi. Tarihe saygılı, mahalle kültürünü yaşatmayı amaçlayan bir prıje olacak. Silueti bozmayan yatay yapılaşma oluyor. Binaların hepsi 10 katlı, sadece bir blok 16 katlı. Konutlar, alışveriş sokağı, oteller, iş merkezleri, her şey bir arada. 15 bin kişinin yaşayacağı ve yılda 9,5 milyon insanın ziyaret edeceği güzel bir proje. İnşaat alanı 450 bin metrekare ve ciro beklentimiz 4 milyar TL. Konutlar için teslim tarihimiz 2018. Otel ve diğer alanlarla birlikte 2020 yılında tamamlamayı planlıyoruz.

Sanayide yeni bir yatırım gündemi var mı?
Ege Seramik’te son iki yılda 65 milyon TL’lik yatırımı devreye aldık. Vitrifiye’de kapasiteyi artırmaya dönük küçük bir yatırımımız söz konusu olacak. Feldspat, kil ve quartz madenlerini çıkarıp işleyen Polat Maden’de ise şu an yeni bir yatırım söz konusu değil. Dediğim gibi, grup gelirlerinde sanayinin payı yüzde 55’ler civarında. 2017’den umutluyuz. Kentsel dönüşüm projelerinin, yeni ticari ve konut projelerinin seramik ihtiyacını artıracağı kanaatindeyiz.

Sanayi grubunda geçen yıl EBITDA kârlılıkları yüzde 15-32 arasında gerçekleşti. İhracat gelirleri gayet iyi bir noktada. Ege Seramik’te üretimin yüzde 37’si, Ege Vitrifiye’de yüzde 55’i, Polat Maden’de yüzde 70’i ihraç ediliyor. Turquality konusunda hem Ege Seramik’te hem de Ege Vitrifiye’de son aşamaya gelindi. 2017 yılında Turquality firmaları içinde yerimizi alacağız. Dolayısıyla daha iyi bir performans gerçekleşecek.

Önümüzdeki beş yıllık süreçte grubun en hızlı büyüyeceği alan ne olur?
Önümüzdeki beş yıl içinde hedefimizde inşaata dönük yeni girişimler var. En çok bu sektörde büyümeyi hedefliyoruz. Polat İnşaat olarak 2017 yılında kısa zamanda tamamlanacak, yüksek gelir getirecek, şehir merkezinde butik projele gerçekleştirmeyi düşünüyoruz. Yurtdışı yatırımı ise Polat Holding şirketlerinde olacak.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap