Yeni yatırımlarla ciromuz 5,5 milyar TL’ye çıkacak

Yeni yatırımlarla ciromuz 5,5 milyar TL’ye çıkacak

Astaş Holding, Beşiktaş ve Etiler’de planladığı 3,5 milyar TL’lik yatırımın yanı sıra Tersane İstanbul’da da otel ve rezidans yapacak. Astaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Aşçı, yeni projelerle üç yılda 5,5 milyar TL ciro hedeflediklerini söylüyor.

SİBEL ATİK
satik@ekonomist.com.tr

Tekstil makineleri, turizm ve son yıllarda gayrimenkul alanında yaptığı yatırımlarla önce çıkan Astaş Holding, Beşiktaş ve Etiler’de planladığı 3,5 milyar TL’lik yatırımların yanı sıra Tersane İstanbul projesine de ortak oldu.

Fettah Tamince’ye ait Sembol İnşaat’ın liderlik ettiği ortak girişimin ihalesini kazandığı Haliç Port olarak bilinen Tersane İstanbul’da otel ve rezidans yapmak üzere işbirliğine giden grup, burada 1,2 milyar TL’lik yatırım planlıyor.

Astaş Holding Yönetim Kurulu Başkanı Vedat Aşçı, gayrimenkul ağırlıklı yatırımlara devam edeceklerini söylüyor. Bu dönemin yatırım için fırsat olduğunu belirten Aşçı, yeni yatırımlarla ciroyu üç yılda 5,5 milyar TL’ye taşıyacaklarını ifade ediyor.

Astaş Holding olarak yatırım gündeminizden söz eder misiniz?
1,2 milyar TL ciroya sahip grubumuzu yeni yatırımlarla büyütmeye devam edeceğiz. Bu yıl Beşiktaş’ta inşaatına başlamayı planladığımız iki önemli proje var. Etiler ve Barbaros Bulvarı’nda kentsel dönüşüm yapacağız. Planladığımız yeni yatırımların değeri 3,5 milyar TL civarında olacak.

Hangi sitelerde kentsel dönüşüm olacak?
Etiler için isim veremem, henüz imzalar atılmadı. Ama Akmerkez’in 100 metre yakınında olacağını söyleyebilirim. Barbaros Bulvarı’nda ise Güzel Konutlar 1-2’de projemiz olacak ve toplamda 62 bin metrekarelik bir alanda dönüşüm yapacağız. Kuruçeşme arazisine yapacağınız Kuruçeşme’de otel projemizin inşaatına başladık. Dünya çapında iddialı bir projeyi hayata geçirmek üzere çalışmalarımız tüm hızıyla devam ediyor. 2,1 milyar TL’lik bu yatırımla inşa edeceğimiz butik otelimizi 2019 sonunda bitirip açacağız.

Buradan beklentiniz nedir?
Mandarin Oriental Bodrum otelimiz 2017 yılında beklentilerimizin de üzerinde çok iyi bir performans gösterdi. Kuruçeşme’de ise yapımı süren Mandarin Oriental Bosphorus otelimiz, dünya elitlerine hizmet vermek üzere gelecek yıl açılacak. Bodrum’da lüksü yeniden nasıl tanımladıysak, boğazda da lüks otel tarzını yeniden belirleyeceğiz. İstanbul’a harcama gücü yüksek misafirlerin gelmesine vesile olacağız.

Oda fiyatları ne olacak?
Bodrum’da 40 bin Euro’ya kadar süit odalarımız var. İstanbul Boğazı’nda da 50 bin Euro’ya kadar gidecek kral daireleri olacak. Tabii İstanbul’a yatırımlarımız bununla sınırlı kalmayacak.

Yatırım programında başka ne var?
İstanbul’a ikinci bir Mandarin Otel daha yapmayı planlıyoruz. Şu an net bir şey söylemek güç ama lüks bir site içinde olacak. Bunun için yine Etiler’de görüşmelerimiz devam ediyor. Site ile birlikte olacağı için 2,3 milyar TL’lik bir yatırım olacak. Öte yandan Fettah Tamince’nin Haliç’te hayata geçireceği Tersane İstanbul’da da projelerimiz var. Haliç Port olarak ihale edilen ve Tersane İstanbul olarak ismi güncellenen bu projede biz de yer alacağız.

Burada nasıl bir işbirliği söz konusu?
Tersane İstanbul’da otel ve rezidansı biz yapacağız, müzecilikte Koç ile ilerleyecekler, eğlence alanlarının yapımı ve işletmesini ise farklı bir marka üstlenecek. Bizim burada öngördüğümüz yatırım bütçesi yaklaşık 1,2 milyar TL. Buraya yeni bir otel markası getireceğiz. Mandarin ayarında bir dünya markasıyla görüşüyoruz. Adını veremem ama görüşmelerini yaptığımız marka Avrupa kökenli olmasına rağmen sahibi Uzakdoğulu.

Sözünü ettiğiniz bu yatırımlarla ciro hangi noktaya taşınacak?
Grubumuzun gelirleri, yüzde 50 gayrimenkul, yüzde 30 tekstil, hazır giyim ve konfeksiyon makineleri ve yüzde 20 de turizm alanında dağılım gösteriyor. Tekstil makineleri alanında yüzde 40 ihracat ve yüzde 60 iç pazar odaklı çalışıyoruz. Önümüzdeki üç yıl içindeki ciro hedefimiz ise yeni yatırımların da katkısıyla 5,5 milyar TL’ye ulaşmak. Ayrıca yeni sektörlerde de yatırım fırsatlarını değerlendiriyoruz. Yeni fikirler, yeni yatırımlar
peşindeyiz. Özellikle teknolojide fırsatlar kolluyoruz. Yatırım için her aşamada bir şirket olabilir.

Birçok şirket yatırımda temkinli fakat sizin gayrimenkul ağırlıklı devam ediyor. Sizi bu dönemde iyimser kılan nedir?
Biz Türkiye’nin geleceğine inanıyoruz. Seçim sonrası ekonomiye dair beklentilerimiz de iyimser. Özellikle üst düzey müşteriye hitap eden projeler yapmamız ve yabancılara satışlarımızın yüksek düzeyde olması nedeniyle projelerimize talep her zaman var. Mesela Maçka Residences Interior Design by Armani/Casa projemizin yüzde 35’i ve Mandarin Oriental Bodrum projemizin ise yüzde 42si yabancı ev sahiplerinden oluşuyor. Bundan sonra da projelerimizde yüzde 40 yabancılara satış hedefliyoruz. Biz adet olarak az ama nitelikli işler yapıyoruz.

Önümüzdeki beş yıllık süreçte grubu nerede görüyorsunuz?
Şu an 7 milyar TL civarında bir öz kaynağımız var. Önümüz beş yılda hayata geçireceğimiz projelerle grubumuzun öz varlıklarını ve yatırımlarını üç kat arttırmayı planlıyoruz.

Kredi bulmada bir dizi zorluğun yaşandığı bugünlerde finansman konusunda siz nasıl ilerliyorsunuz?
Biz bu dönemin yatırım için fırsat dönemi olduğunu düşünüyoruz. Gayrimenkule ilk girdiğimizde 2001 krizinin hemen ertesiydi. Dolayısıyla büyük işler yaptık. Bu dönemde de yatırımlara devam edeceğiz. Bunu da öz kaynaklarımızla yapacağız. Yüzde 40 civarında öz kaynak kullanıyor, yüzde 40’ını ise satış gelirleriyle yapıyoruz. Genelde yüzde 20 krediyle ilerliyoruz.

“ÜÇ YIL İÇİNDE HALKA AÇILACAĞIZ”
“Önümüzdeki üç yıl içinde yeni yatırımlarla kira gelirlerimizi daha da yükselterek grubumuzu halka açmayı planlıyoruz. Otellerimiz ve iş merkezlerimizin kira gelirleri belirli bir noktaya geldiğinde bu girişimde bulunacağız. Şu an halka açılmak için uygun bir zaman değil. Fakat hazırlıklarımız sürüyor ve önümüzdeki üç yılda bu işi tamamlamak istiyoruz.”İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap