Evde yardımcı olan teknolojiler artıyor

Son dönemde piyasaya çıkmış veya çıkmaya hazırlanan, ev işlerinde yardımcı olan robotların çeşitliği giderek artıyor. Bunlar arasında çamaşır yıkayan, asan, katlayan ve evi temizleyen robotlar dikkat çekiyor. İşte birbirinden farklı yedi yeni teknoloji ürünü.

GÖZDE YENİOVA
gyeniova@ekonomist.com.tr

1- EVİ TEMİZLEYEN YARDIMCI CİHAZ
İnsan gücü ile yapılan birçok iş robotların kontrolüne geçiyor. CleanseBot da bu robotlardan biri. Artık yatakların temizliği de robotlardan sorulacak. Yapay zeka ürünü olan robot, aslında normal bir zemin temizleme robotu gibi hareket ediyor.

18 sensörle donatılan robotun, bakteri, toz ve akarların yüzde 99,99’unu yok edebildiği iddia ediliyor. CleanseBot birkaç moda sahip. Bunlardan battaniye modu, battaniyenin altındaki bakterileri otomatik olarak temizleyebiliyor.

El modu ise mutfak yüzeyi ve koltuk gibi alanları dezenfekte edebiliyor. Valize de kolayca sığabilen robot, böylece seyahatlerinizde de size eşlik edebiliyor. Dört saatte şarj olan robot, tek şarjla üç saat boyunca çalışabiliyor. Ayrıca akıllı telefonları da şarj edebiliyor. CleanseBot için şu sıralarda Kickstarter üzerinden 99 dolara sipariş verilebiliyor.

2- SUYA VE SOĞUYA DAYANIKLI MAKİNE
Nikon’un yeni fotoğraf makinesi Coolpix W150, 10 metre su altında sorunsuz bir şekilde çalışabiliyor. -10 derece soğukta da çalışan Coolpix W150, 2 metrelik düşme mesafesinden sağ çıkabiliyor. Cihaz ayrıca toz geçirmiyor. Makine, 13 MP çözünürlük sunuyor.

SnapBridge özelliği sayesinde makineyle çekilen fotoğraflar iOS ve Android’li cihazlara hızlı bir şekilde aktarılabiliyor. Full HD videoları üç stereo sesle kaydetmeye olanak tanıyan Nikon Coolpix W150, çeşitli sahne modlarına da destek veriyor. Ayrıca çeşitli sahne modları ve efektleri, kullanıcıların çektikleri fotoğrafları ve filmleri sevdikleriyle paylaşmalarını sağlıyor.

Diğer özellikler arasında, görüntü kilidi, gülümseme zamanlayıcısı, fotoğraflara sesli mesaj eklemek için exchange mesajları ve görüntüleri ve videoları derecelendirmek için bir sınıflandırma var. Ürünün piyasaya çıkış tarihi ve fiyatı ise henüz belli değil.

3-EV HAVA TEMİZLEYİCİ
Dyson, evleri ve iç mekanlardaki havayı daha temiz tutmaya yarayan akıllı ev teknolojileri geliştiriyor. Şirket, hava, toz, alerjen, bakteri ve havadan gelen mikroplar gibi sağlığı etkileyen unsurlar üzerinde çalışıyor.

Bu çalışmalardan ortaya çıkan son cihaz ise Dyson Pure Hot+Cool hava temizleyici. Bu cihaz, iç mekandaki havayı temizleyerek evlerdeki havanın kalitesini artırdığı iddiasında.

Şirketin iddiasına göre, cihaz alerjen ve zararlı maddeleri tespit ediyor ve 0,1 mikron kadar küçük olan zararlı partiküllerin yüzde 99,95’lnl hapsediyor.

Dyson Pure Hot+Cool hava temizleyici, kış aylarında hızlı ve eşit sıcaklıkta ısıtma, yaz aylarındaysa özel soğutma sağlıyor.

Ürün, kışın uzun süreli ısı dağılımı ve yazın serin hava akışı için, Air Multiplier teknolojisi ve termostat ısı kontrolünü kullanarak otomatik olarak odayı hedef sıcaklıkta tutuyor. Temizlenen havanın yayılımı için de bir hava akışı yaratıyor.

4- AKILLI YEMEK PİŞİRİCİ
Thermomix, mutfağa özel akıllı robotlardan biri. Thermomix’in şimdi de TM6 modeli çıktı. Önümüzdeki aylarda Avrupa ülkelerinde satışa çıkacak olan TM6’da hem Wi-Fi hem de Bluetooth bağlantı özelliği bulunuyor. Yeni modeldeki tarif kütüphanesi sürekli olarak güncelleniyor. Mutfak robotunda 16 GB depolama alanı bulunuyor.

Bu alan tarif kütüphanesi ve yeni bilgiler için önemli. TM5 modelinde olan küçük ekran TM6’da büyümüş durumda. 6,8 inçlik büyük ekranda aynı zamanda dokunmatik özelliği de bulunuyor. TM5’teki pişirme fonksiyonlarına yeni nesil ile birlikte farklı fonksiyonlar da eklendi.

Yavaş pişirme ve fermantasyon bunlardan bazıları. Karıştırma, doğrama, öğütme, yoğurma, buharlama, pişirme, çırpma, hassas ısıtma ise standart yetenekler arasında mecut. Diğer akıllı cihazlarla da iletişim kurabilen Thermomix TM6’nın fiyatı ise yaklaşık bin 500 dolar.

5- TAŞINABİLİR PROJEKSYON CİHAZI
Taşınabilir projeksiyon cihazları giderek önem kazanmaya başladı. BenQ GV1 modeli de hem kablolu hem de kablosuz olarak bağlantı kurabiliyor. 30 bin saat LED lamba ömrü olan GV1 modelinin ayar menteşesi 15 dereceye kadar eğim aralığı verebiliyor.

200 ANSI lümen parlaklık ile karanlık ortamlarda da yansıtma sunabilen cihaz, 854×480 piksel çözünürlüğe sahip. WiFi ağları üzerinden içerik aktaran cihaz, bunun yanında hotspot haline gelerek doğrudan içerik aktarmanızı da sağlıyor.

USB Tip-C üzerinden DisplayPort bağlantısı ile kablolu aktarım da yapabiliyorsunuz. 5W hoparlör istendiği zaman bluetooth hoparlöre dönüşebiliyor. Tek şarj ile üç saate kadar kullanım ömrü sunabilen cihazda, YouTube, Netflix, Twitch gibi uygulamalar sayesinde çevrim içi de içerik izleyebiliyorsunuz. BenQ GV1 projeksiyon cihazı 350 Euro fiyat etiketiyle satışta.

6- ÇAMAŞIR KATLAYAN TEKNOLOJİ
Ev işlerine yardımcı olan cihazlar son yıllarda giderek çeşitleniyor. Burada pratik ve kullanımı kolaylaştıran teknolojiler öne çıkıyor. İnovatif ürün olarak tasarlanan FoldiMate de beyaz eşya sektörüne yeni bir ürün kazandırıyor. Makine, yıkanmış çamaşırlarınızı katlıyor. Ergonomik tasarlanmış katlama teknolojisiyle her bir parçanın kolay ve hızlı bir şekilde katlanmasını sağladığı iddiasında olan cihazın haznesine kıyafetleri yerleştirmeniz yeterli oluyor.

Sonrasında o sizin yerinize hepsini katlıyor. Akıllı robot teknolojisi katlama yöntemini tercihlere, öğe türüne ve boyutlarına göre otomatik olarak ayarlıyor. FoldiMate çamaşır katlama makinesi, 980 dolar ön sipariş fiyatıyla 2019’un sonunda piyasaya çıkacak.

7- KIYAFETLERİNİZİ YIKAYAN ROBOT
Gelişen teknolojilerle robotlar hayatımıza girip bazı işlerimizi yapmaya başladı. İnsanların hayatlarını kolaylaştıran robotlar, evlerdeki iş yükünü hafifletebiliyor. Japon start up şirketi Mira Robotics’in geliştirdiği çamaşır yıkayan robot Ugo, sahibi için çamaşırları makineye atıyor ve daha sonrasında da kurutmak için asıyor.

En son aşamada çamaşırları düzgün bir şekilde katlıyor. Şirket bu yeni robot ile evde temizliği farklı bir boyuta taşıyor. Günlük olarak kiralanacağı ifade edilen robotlar, gün içinde evin tüm işlerini tamamlayacak.

Ancak robotun bu seviyeye gelmesi için birçok aşamadan daha geçmesi gerekiyor. Üzerinde üç kamera ve bir mikrofon olan makine, aynı zamanda Wi-Fi ve LTE bağlantısı sağlayabiliyor. Aylık 200 dolar civarı bir fiyata kiralanacağı belirtiliyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap