Satın almalarla portföyü çeşitlendirecek

Satın almalarla portföyü çeşitlendirecek

Dünyanın önde gelen ağ (network) şirketlerinden Cisco, dijital dönüşüme ve bu sürecin güvenli şekilde gerçekleşmesi üzerine odaklanan çözüm ve ürünler sunuyor. Bu konuların 2022 Şubat tarihlerinde Almanya’nın Berlin şehrinde tartışıldığı Cisco Live! etkinliği, 12 bin şirket ve iş ortağına ev sahipliği yaptı. Biz de bu etkinliği Cis-co’nun davetiyle Türkiye’den tek yayın organı olarak takip ettik.

IDC araştırmasına göre, şu anda şirket organizasyonlarının yüzde 48’i ağlarını manuel şekilde yönetiyor. Yüzde 23’ü yarı otomatikleştirilmiş, yüzde 13’ü otomatikleştirilmiş, yüzde 1’i kendiliğinden çalışan sisteme ulaşmış durumda. Yüzde 15’i ise en iyi performansla çalışıyor. Şirketlerin yüzde 20’si de ağ stratejilerini dijital stratejiye dönüştürme planına sahip.

DİJİTAL DÖNÜŞÜM
IDC araştırmasında şirketlerin yüzde 45’inin iki yıl içinde dijital dönüşüme yatırım yapacağını tespit ederek burada dört kat büyüme öngörüyor. Dijital dönüşümdeki yatırımların artacağı yönünde beklentilerle Cisco da ağ ve güvenlik tarafındaki çözüm ve ürünlerini genişletiyor.

Cisco Büyüme Girişimlerinden Sorumlu Başkan Yardımcısı Ruba Borno, yaptığı açılış konuşmasında, dijital dönüşümü gerçekleştiren şirketlerin hep güvenliği sorduğunu ifade etti. Borno, “Çünkü günümüzde birçok şirket siber saldırıya uğruyor. Bunların kim olduğunu tam olarak bilemiyoruz.

Burası milyar dolarlık bir pazar ve giderek büyüyor. Örneğin geçtiğimiz günlerde bir demiryolu şirketi tek e-mail ile saldırıya uğradı ve tüm operasyonları durdu, 2 milyon dolar ciro kaybetti. Bu durum her şirketin başına gelebilir” diyor.

GÜVENLİK AÇIĞI SORUN
Güvenlik açığının müşteri ve ciro kaybı yarattığını bildiklerini ama şirketlerin bu endişeyle dijital dönüşümden vazgeçerek geride kalmak istemediklerine dikkat çeken Ruba Borno, bu nedenle güvenlik yatırımlarına önem verdiklerini söylüyor.

Borno, “Cisco olarak şirketleri ve müşterileri korumak için birçok ürün ve hizmet sunuyoruz. Güvenlik alanı bize avantaj sağlıyor. Bir yıl önce yapısal değişikliğe gidip güvenlik alanını birleştirdik ve veri merkezi güvenliğini de buna ekledik” diyor.

Cisco Avrupa, Ortadoğu, Afrika ve Rusya’dan (EMEAR) Sorumlu Kıdemli Başkan Yardımcısı Edwin Paalvast da ‘network as a platform’un (ağ olarak platform) kendileri için önemli bir trend olduğuna dikkat çekerek bu alnda yüzde 51 pazar pa-
yına ulaştıklarını söylüyor. Paalvast, bulut bazlı güvenlik sisteminin ağ olarak platform için önemli olduğuna da dikkat çekiyor.

“VERİ, YENİ PETROL”
Edwin Paalvast, konuşmasına şöyle devam ediyor: “Bu yıl da benzer şekilde bu alanlara önem vermeyi sürdüreceğiz. Hayatımızda büyük dönüşüm yaşanıyor. Veri, artık yeni petrol. Önemli olan onu nasıl kullanacağımız. Perakendede büyük veri kullanan şirketler operasyon marjlarını yüzde 60 artırıyor. Veri kullanımında ise güvenlik ön plana çıkıyor. Biz de bu alanda ürünler ve çözümler geliştirmeye odaklandık.”

ŞİRKET ALIMLARI SÜRECEK
CİSCO BÜYÜME GİRİŞİMLERİNDEN SORUMLU BAŞKAN YARDIMCISI RUBA BORNO
AR-GE’YE 6 MİLYAR DOLAR YATIRIYORUZ
Cisco iki yıldır güvenli makineleşmeye yatırım yapıyor. Daha fazla hız, verimlilik ve katma değer sunuyor. Bulut yatırımlarını çoğu şirket yapıyor. Bu sistemler güvenli, basit ve kolay çalışılabilir olmalı.

Çünkü şirketler yeni şeyler denemek ve inovasyon yapmak istiyor. İşte biz de Cisco olarak tüm bulut merkezlerini yönetiyoruz ve bunu güvenli şekilde yapıyoruz. İnovasyon için satın almalar yapıyoruz.

Portföyümüzü bu şekilde genişletmeye devam edeceğiz. Yapay zeka ve makine öğrenimi üzerine çalışıyoruz. AR-GE’ye 6 milyar dolar yatırım yapıyoruz. Bu alanda da birçok şirket satın alıyoruz. Partner ekosistemi ile ürünler geliştiriyoruz. 3 bin AR-GE çalışanımız var.

START UP’LARA YATIRIM YAPIYORUZ
Venture Capital şirketimiz var. 2 milyar dolarlık fon büyüklüğü ile Start up’lara yatırım yapıyoruz. Bu da portföyümüzü genişletiyor. Dünya çapında dokuz inovasyon merkezimiz var. Burada birçok ürün geliştiriliyor ve start up’lar çıkıyor. Venture Capital kolu, gelecek iki, beş, 10 yıl içinde neler olacağını görmemizi sağlıyor.

Bu alana yeni teknolojileri görmek için yatırım yapıyoruz. Gelecek teknolojileri pazara getiriyoruz. Blockchain alanında birkaç yatırımımız var. Bu alanda neler olduğunu görmek için yatırım yaptık. Blockchain ölçeklenebilir olduğundan önemli bir alan. Ayrıca Open DNS (açık alan adı) şirketine yatırım yaptık. Potansiyel şirket alımları ve yeni teknolojiler alanına yatırım yapmaya devam edeceğiz.

YENİ ÇÖZÜMLER VE ÜRÜNLER
Cisco Live! etkinliğinde fuar alanında oluşturulan World of Solutions bölümünde birçokyeni çözüm, ürün ve hizmet sergilendi. Bunlardan en dikkat çekici olanları şöyle:

MEDIBUS: Avrupa ‘nın en büyük demiryolu şirketlerinden Deutche Bann ile Medibus projesi gerçekleştiren Cisco, sağlık ekipmanları ile donattığı bu otobüs ile doktor olmayan her yere ulaşabilen bir sistem yarattı. Böylece sağlık hizmetleri mobil hale geldi. Otobüste bulunan tüm sistem ağı ve verileri de Cisco tarafından yönetiliyor. Bu sistem sayesinde en ücra köşedeki hastalar bile mobil sağlık hizmetlerine ulaşabiliyor.

CISCO SPARK BOARD: Cisco spark board, aynı anda ofiste olmayan ya da farklı ülkelerde olan çalışanların beyaz tahta üzerinde çalışmasını sağlıyor. Ama bu beyaz tahta dijital. Çalışırken doküman paylaşımının da güvenli bir şekilde yapılmasını sağlıyor. Çalışılan aynı doküman üzerinde birlikte değişiklik yapılabiliyor. Aynı zamanda video konferans ya da sesli arama ile bağlanabiliyorsunuz. Bunun için kablo gerekli değil. Sistem bulut üzerinde çalışıyor ve dokunmatik ekrana sahip. Mobil telefonlar ve tablet üzerinden de takibi yapılabiliyor.

FIREPOWER 2100: İnternet güvenliği için geliştirilen Cisco Firepower 2100 Serisi, Yeni Nesil Güvenlik Duvarı (NGFW) ile şirketlerin çalışma süresini kesintiye uğratmadan kritik iş fonksiyonlarını ve verilerini koruma ihtiyaçlarını desteklemek amacıyla tasarlandı. İşletmelerin internetten veri merkezine uzanan bir alanda kullanabileceği Firepower 2100 NGFW Serisi, şifreleme, güvenlik duvarı ve tehdit savunma işlevlerini hızlandıran çift çekirdekli işlemci komplekslerine sahip.

ENCS 5400 SERIES: Sanallaştırma çözümlerinde yeni olarak Cisco Enterprise Network Compute System ENCS 5400 Series tanıtıldı. Kurumsal ağlarda inovasyon yaratan çözümler sunmayı amaçlayan sanallaştırma platformu, şirketlere ağlarını yönetirken esneklik ve çeviklik kazandırdığı iddiasında. Bu platform, kurumsal ağ fonksiyonlarını sanallaştırmalarında şirketlere yardımcı oluyor. Şube ve bölümlerindeki ağ hizmetlerinin optimizasyonu, güvenliği ve dağıtımlarını tek bir yerden güvenli şekilde yönetmesine olanak veriyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap