Şimdi ‘en akıllılar’ piyasaya geliyor

Şimdi ‘en akıllılar’ piyasaya geliyor

Yeni geliştirilen teknolojik cihazlarda akıllı olma özelliği giderek öne çıkıyor. Birçok alanda internet bağlantısıyla ‘akıllı’ hale gelen cihazlar, yeni uygulamaları da beraberinde getiriyor.

GÖZDE YENİOVA
gyeniova@ekonomist.com.tr

Bunlar arasında Pokemon Go yakalayan drone’dan giyilebilir küçük kameraya, akıllı valizden katlanabilir sensöre kadar çeşitli cihazlar var. Bu hafta, piyasaya çıkmaya hazırlanan sekiz cihazı derledik.

a11- Pokemon Go yakalayan drone
Yayınlandığı günden itibaren hızla yayılan Pokemon Go oyunu, şu sıralarda herkesin gündeminde. Bu durumun farkında olan üreticiler oyun için geliştirdikleri cihazları piyasaya çıkarıyor.

Bu üreticilerden birisi de HollandalI şirket TRNDlabs oldu. Şirket, kullanıcıların daha kolay Pokemon avlayabilmelerine olanak sağlayan drone’u piyasaya sundu. Pokedrone adı verilen mini drone, telefonla wi-fi sayesinde iletişim kuruyor.

Pokemon Go uygulaması ise Pokedrone’daki GPS ve kamera ile birlikte telefondaki GPS ve kamerayı kullanıyor. Uzaktaki Pokemon’ları yakalamak için yürüme zahmetinden kurtaran bu drone’un ne zaman ve hangi fiyattan satışa sunulacağı henüz bilinmiyor.

a22- Canon’dan su geçirmez kamera
Canon’un kompakt dijital fotoğraf makinesi PovverShot D30, 25 metre derinliğe kadar su altında çekim yapmayı sağlayan su geçirmezlik performansı sunuyor.

Zorlu koşullara uygun yapıdaki PowerShot D30 ayrıca iki metreye kadar yüksekten düşmelerde darbelere karşı dayanıklı. -10°C’ye kadar düşük sıcaklıklarda kullanılabilmesi için donmaya karşı dayanıklı olan D30, ayrıca toz geçirmez.

GPS özelliği, fotoğraf ve videoların konumunu etiketlerken kaydedici işlevi, yolculuğun kaydını tutuyor. Geniş 460.000 nokta LCD ekranı kullanırken, ister parlak güneş ışığında ister su altında olun, iyi bir görünürlük yakalamak mümkün.

a33-Wi-fi bağlantılı termometre
Withings, bu yılın ocak ayında duyurduğu akıllı termometresini yurtdışında satışa sundu. Withings Thermo adını taşıyan termometre, bünyesinde barındırdığı 16 adet kızılötesi sensörle hızlı ve tutarlı ölçüm yapabiliyor.

Withings’in HotSpot sensör teknolojisini kullanan cihaz, iki saniye içinde dört bin ölçüm yapabiliyor ve elde ettiği sonucu LED ekran üzerinden kullanıcılara gösteriyor. Ağız veya kulaktan ateş ölçümü yapabilen Thermo, wi-fi ve bluetooth bağlantılara da destek veriyor.

Geliştirilen uygulama sayesinde tüm ailenin bilgilerini kaydetmek de mümkün, iki adet AAA pilden güç alan Withings Thermo, tam dolu pille iki yıl çalışabiliyor. Amerika’da Apple mağazalarında piyasaya sürülen Withings Thermo’nun satış fiyatı ise yaklaşık 100 dolar.

a44- Akıllı valiz
Olive adlı otonom valiz, akıllı özellikleriyle seyahatleri kolaylaştırıyor. Segway gibi üzerine binilebilen bir platforma sahip olan Olive, böylece taşınmaya ihtiyaç duymadığı gibi kullananın yorulmasına da izin vermiyor.

Üzerinde iskelet sistemini tanıyabilen bir kameranın yer aldığı valiz, böylece sahibini diğer insanlardan kolaylıkla ayırıyor ve yanından ayrılmıyor. Uçağa geç kalma ihtimali olduğunda uyarı veren Olive, aynı zamanda içindeki eşyayı tartarak valiz ücreti verip vermeyeceğinizi de önceden öğrenmenizi sağlıyor.

Akıllı telefondaki uygulamayla bağlantılı olarak çalışan Olive, biri valizi kurcalamak istediğinde alarm verebiliyor. Ayrıca kullanıcı uzaktan bluetooth aracılığıyla valizin kilidini açıp kapatabiliyor. Çıkış tarihi ve fiyatı hakkında henüz bir bilgi bulunmuyor.

a55- Kablosuz kulak içi kulaklık
Bang & Olufsen, BeoPlay ailesine kablosuz kulak içi kulaklığını ekledi. BeoPlay H5 adını taşıyan kulaklık sadece 18 gram ağırlığında. Siyah ve pembe renk seçenekleriyle üretilen kulaklık, bluetooth 4,2 bağlantıya sahip ve iki adet şarj edilebilir lityum iyon pili bünyesinde barındırıyor.

Kulaklık pili tam şarj edildiğinde beş saate varan kullanım olanağı sunuyor. Bang & Olufsen, kulaklığın tekrardan şarj olma süresinin ise iki saat olduğunu belirtiyor. Sahip olduğu mikrofon sayesinde telefon konuşmaları da yapabilmeye olanak sağlayan kulaklık, küp şeklinde bir şarj istasyonuyla birlikte geliyor.

Su sıçramalarına, toza ve tere karşı da dayanıklı olan BeoPlay H5, BeoPlay uygulamasıyla da uyumlu şekilde çalışıyor. iOS ve Android için geliştirilen BeoPlay uygulaması ses ayarlarını değiştirmeye olanak tanıyor. BeoPlay H5’in satış fiyatı 249 Euro.

a66- 3D baskı kalemi
3D baskı, farklı uygulamalarla popülerliğini korumaya devam ediyor. Bu konuda bir de kalem geliştirildi. Renegade’in geliştiricileri, eldeki basit plastik atıkları geri dönüştürerek 3D baskı için kullanılabilmesini sağlıyor.

Kickstarter’da fon toplamakta olan Renegade 3D baskı kaleminin geliştiricileri, genel kullanımın aksine hem çevreye yararlı olacak hem de kullanıcıları masraftan kurtaracak bir yönteme başvuruyor.

Herhangi bir plastik şişe veya poşeti Renegade’nin üretim malzemesi olarak kullanabilir ve 3D baskı tasarımlara dönüştürebilirsiniz. Eğer proje başarıya ulaşırsa, Renegade 3D baskı kaleminin teslimatlarına Ocak 2017’de başlanması bekleniyor.

a77- En küçük giyilebilir akıllı kamera
Özellikle Snapchat, YouTube, Instagram ve Periscope gibi video ile fotoğraf üzerine kurulu sosyal medya kullanıcıları için artık saniyelerin bile önemi büyük. ‘Anında paylaşım’ için geliştirilen giyilebilir akıllı kamera Perfect Memory, yalnızca 2 inçlik (5,08 cm) boyutuyla kişisel aksiyon kamerası gibi.

HD video ve 12 MP çözünürlüğünde fotoğraf çekebildiği gibi video özelliği de mevcut. 128 GB dahili hafızayla gelen kameranın pil kapasitesi ise 1.000 mAh. Video kaydetmek için yapmanız gereken tek şey, kameranın üzerine iki kere vurmak.

Kamera böylece o ana kadar çektiği görüntülerin son beş dakikasını kaydetmiş oluyor. Ayrıca iOS ve Android uyumlu uygulaması yoluyla kaydedilen görüntüleri sosyal medya hesaplarınızdan anında paylaşabilirsiniz. Perfect Memory kameranın erken satış fiyatı 119 dolar.

a88- LG’den katlanabilir sensör
LG, hem basınca duyarlı hem de katlanabilir sensörünü tanıttı. Kumaştan yapılan bu sensörün her yeri basınca duyarlı şekilde geliştirilmiş durumda.

Ayrıca katlansa ve bükülse bile deforme olmuyor ve ana yapısını koruyabiliyor. LG’nin belirttiğine göre, bu teknolojinin özellikle üç alanda etkin bir şekilde kullanılması bekleniyor. Bunlardan ilki sağlık. Sağlık odaklı olarak bu sensörle geliştirilen halıların vücut dengesini ölçümleyebileceği ifade ediliyor.

Yine bu sensörle spor eldivenleri yapılabileceği ve bu eldivenlerin kullanıcının kavramasını algılayabileceği belirtiliyor. Son olarak otomobil koltuklarında kullanılabilecek olan sensörün yolcuların duruşunu ve vücut tipini algılayarak koltuğu uygun konuma getirebileceği dile getiriliyor. Prototip aşamasında olan teknolojinin ne zaman nihai sürüme ulaşacağı hakkında henüz bir bilgi bulunmuyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap