Taşınabilir cihazların hakimiyeti artıyor!

Taşınabilir cihazların hakimiyeti artıyor!

Yeni yıla girilmesiyle birlikte şirketlerin geliştirdiği farklı teknolojilere sahip cihazlar da piyasaya sunulmaya başlandı.

GÖZDE YENİOVA
gyeniova@ekonomist.com.tr

Bazı cihazlar ise piyasaya sürülmek için gün sayıyor. Sizler için bu hafta incelediğimiz cihazlar içinde taşınabilir ve fonksiyonel olanlar öne çıkıyor.

1- AKILLI HOPARLÖR
Akıllı hoparlör pazarına Xiaomi’den yeni bir ürün katıldı. Xiaomi’nin yeni modeli Yeelight, dijital asistan Alexa’yı kullanıyor ve dual AI (yapay zeka) sistemiyle şirketin diğer akıllı ev ürünlerini yönetebiliyor. Dört çekirdekli bir Cortex-A53 işlemcisi ve 256 MB RAM belleği bulunan cihaz, 256 MB dahili depolama alanına sahip olduğu altı mikrofon ile 5 metrelik mesafeden 360 derecelik bir iletişim olanağı sunuyor. Bildirimlerini mavi LED ışığından veren Xiaomi Yeelight, üzerindeki fiziksel butonlar ile kontrol edilebiliyor. Wi-fi ve bluetooth desteğine de sahip olan ve 31 Ocak’tan itibaren satışa sunulacak cihazın yurtdışı satış fiyatı yaklaşık 30 dolar.

2- EVLERE ROBOT KEDİ
Japon şirket Yukai Engineering, evde kedi beslemek isteyen fakat kedi tüyüne alerjisi olan ya da fazla sorumluluk almak istemeyenlere özel robotik yastık kedi üretti. Qoobo adındaki yumuşak, yuvarlak ve başsız bir kediyi andıran yastığın bir kuyruğu bulunuyor. Kullanıcı yastığı okşadığında tıpkı bir kedi gibi tepki veren yastık, kuyruğunu

sallamaya başlıyor. Terapi amaçlı geliştirilen robot yastık, kedilerin kelimelere ihtiyaç duymayan kuyruk hareketi dilini kullanıyor. Kuyruktaki hareketler, yastığın içine yerleştirilen ivmeölçer sayesinde yastığı okşama yoğunluğuna göre hızlanıp yavaşlıyor. Haziran 2018’de satışa çıkacak olan Qoobo’nun kahverengi ve gri olmak üzere iki farklı rengi bulunuyor.

3- IOT TABANLI AKILLI ÇAY OTOMATI
IoT (nesnelerin interneti) tabanlı olarak tasarlanan SwarTea IoT Akıllı Çay Otomatı, internete bağlanabiliyor, uzaktan yönetilebiliyor, şirketlerin bulut sistemlerine, finans, muhasebe ve ERP sistemlerine entegre edilebiliyor. Sistem, doğrudan makineden, kredi kartı, yemek kartları, bozuk para sistemi, QR kod ve sanal POS, IBECON teknolojisi ve NFC ile çalışıyor. İsterseniz oturduğunuz yerden IP telefon ya da IOS ve android tabanlı cep telefonları üzerinden çay siparişi vermeniz mümkün. Dokunmatik ekran üzerinden dem ayarını ve bardak seçimini yapabildiğiniz sistemde, çay demleme saatinizi de önceden ayarlamanız mümkün.

4- BİRDEN FAZLA CİHAZI BAĞLIYOR
Evlerde wi-fi’a bağlanan cihaz sayısı artınca, her noktadan wi-fi’a erişim ve aynı anda birden fazla cihazın wi-fi’a bağlanması ihtiyacı ortaya çıktı. Bu ihtiyaca çözüm sağlamak amacıyla geliştirilen, güvenliği de içinde barındıran bütünleşik bir wi-fi çözümü olan TP-Link Deco M5, istendiğinde yeni birimler eklenerek gelişebiliyor. Geniş ve katlı evler için ideal wi-fi çözümü olarak sunulan cihaz, kesintisiz kablosuz internet sağlarken güvenliği de içinde barındırıyor. Evlerdeki wi-fi kapsama alanını genişleten Deco M5 Mesh Ev wi-fi sistemi yakında Türkiye’de de satışa sunulacak. Deco M5’in tavsiye edilen satış fiyatı tekli paket için 549 TL, üçlü paket için ise 1.599 TL.

5- KÜÇÜK VE HAFİF PROJEKTÖR
Canon’un yeni cihazı, lens dahil sadece 26 kg ağırlığında olan XEED 4K600Z, dünyanın en küçük ve hafif projektörü olma iddiasında. 6000 lümen kapasitesi bulunan cihaz, tasarım, eğitim, sunum gibi profesyonel ortamlar için yeni bir görüntüleme seçeneği olacak. 4096×2400 kapasiteli doğal 4K çözünürlüğüne sahip Canon optikleri sayesinde XEED 4K600Z’nin detayları net gösterdiği ifade ediliyor. Kurulumu kısa sürede yapılan cihaz, çok sayıda programlanabilir ayarıyla gece, gündüz kesintisiz çalışabiliyor, bağlantısı iOS cihazlar üzerinden wi-fi ile yapılabiliyor ve dikey modda kullanılabiliyor.

6- TAŞINABİLİR KAHVE MAKİNESİ
Kahve tutkunlarının her an içmesi için 1 taşınabilir mini espresso makine seçenekleri pazara sunulmaya başlandı. İster seyahatte isterse outdoor spor yaparken kampta kullanılabilecek bu taşınabilir kahve makineleri, üzerinde barındırdığı özellikleriyle oldukça pratik. Honana’nın geliştirdiği taşınabilir mini kahve makinesi de bunlardan biri. Termosa benzer bu makine ile kahvenizi yapabildiğiniz gibi üzerindeki bardağıyla da içebiliyorsunuz. 80 ml sıcak su ve 7 gram kahve tozu ile çalışan makine, her yerde kahve içmenize olanak tanıyor. İçindeki basınç çubuğuyla kahve ve espressoyu istediğiniz koyulukta hazırlayabiliyorsunuz. Pil ve elektrik gücü olmadan çalışan cihazın fiyatı ise 45 dolar.

7- 10 YILLIK UZUN ÖMÜRLÜ BATARYA
Taşınabilir bataryalar son yıllarda oldukça popüler ve artık her çeşidini bulmak mümkün. Ecoxgear, geliştirdiği toz ve su geçirmez EcoBoost taşınabilir bataryanın ömrünü 10 yıl olarak biçiyor. Genelde taşınabilir bataryaların ömrünün kısa olduğuna dikkat çeken şirket, kendi ürününün uzun ömürlü olmasına vurgu yapıyor. Mikro USB, USB ve yıldırım bağlantısı gibi üç versiyonu bulunan cihaz, 1500 mAh kapasiteye sahip. Android ve IOS ile uyumlu çalışan cihazın dört saatlik konuşma gücü bulunuyor. Arabada, seyahatte veya herhangi bir yere giderken bulundurabileceğiniz cihazın fiyatı versiyonlarına göre 15-30 dolar arasında değişiyor.

8- 25 EL ALETİNE SAHİP SAAT
Leatherman şirketi daha önce Tread adında bir bileklik geliştirmişti. Yeni cihazı Tread Tempo ise bu modelin aynı özellikleri korunarak saat kordonuna çevrilmiş hali. Saati bir el aletine çeviren Tread Tempo, tamir için gerekli birçok fonksiyona sahip. Çeşitli ebatlarda ve şekillerde el alet ve alyen uçları ile somun anahtarı boşluklarından oluşan kordon, toplamda 25 farklı işleve sahip aleti bünyesinde barındırıyor. Paslanmaz çelik kordonu bulunan saat, su geçirmez özelliğe sahip. Akıllı teknolojiye sahip olmayan cihaz, bu nedenle beş yıl pil ömrü sunabiliyor. Saatin fiyatı ise 450 dolar.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap