Yaşamı kolaylaştıran en yeni teknolojiler

Yaşamı kolaylaştıran en yeni teknolojiler

Farklı teknoloji üreticileri, 2017’de piyasaya çıkacak yeni cihazların duyurularını yapmaya başladı. Bu yeni ürünlerde günlük yaşamı kolaylaştıran teknolojiler dikkat çekiyor.

Deniz suyuyla çalışan lamba, kaybolan eşyalarınızı bulan cihaz, kampçılara özel portatif ocak gibi farklı ürünleri inceledik.

GÖZDE YENİOVA
gyeniova@ekonomist. com.tr

Piyasaya çıkması yakın sekiz farklı ürünü ve özelliklerini haberimizde okuyabilirsiniz.

1- YENİ NESİL SUNUM KUMANDASI
Logitech, sunum kontrolünde slaytlar arasında rahat gezinmeye olanak verdiği iddiasında olan Logitech Spotlight Sunum Kumandası’nı piyasaya sundu. Ekrandan 30 metre uzaklıkta dahi çalışan spotlight, ekrandaki içeriği büyütme olanağı sağlarken, videoları oynatmak ve bağlantıları açmak için de kullanılıyor. Cihaz, USB alıcısı veya bluetooth smart teknolojisiyle anında bağlanıyor. Ayrıca cihazın uygulamasından işaretleme modu, büyüteç veya vurgulama olarak değiştirilebiliyor, titreşimli alarm sistemi sayesinde zamanlama kurulabiliyor. Öte yandan, tanımlanan el hareketiyle ses açma ve kapatma gibi fonksiyonlar eklenebiliyor. Ürün, bir dakika şarj edildiğinde üç saat aralıksız kullanılabiliyor. Spotlight, 129,99 dolar satış fiyatıyla mart ayından itibaren Türkiye’de piyasaya sunulacak.

2- ARTIK EŞYALARINIZ KAYBOLMAYACAK!
Anahtarlık, çanta, ya da kulaklık gibi gün içinde sıkça kullandığımız eşyalarımızı bir yerlerde unutabiliyoruz. Ama teknoloji üreticilerinin geliştirdiği ürünlerle onları bulmak artık kolay hale geliyor. TrackR, sıklıkla kaybolan küçük cihazları bulmayı kolaylaştıran takip aksesuarlarıyla tanınıyor. Şirket bunun için bluetooth ve GPS teknolojisinden yararlanıyor. Şirketin yeni duyurduğu sadece 2 mm kalınlığındaki wallet 2.0 ürünü de, diğer ürünleriyle aynı özellikleri taşıyor. Pilleri kullanıcılar tarafından değiştirilebilen wallet 2.0, bluetooth yardımıyla bir nesneyi 30 metre mesafeye kadar takip edebiliyor. Cihaz ilkbaharda 29,99 dolardan satışa sunulacak.

3- KAMPÇILARA ÖZEL OCAK
Kamp yapanlar için ateş yakıp istediği yiyeceği ve suyu ısıtmak en büyük sorun. Bazı kamp yerlerinde ateş yakmaya izin verilmediği gibi özellikle karlı dağlarda ocak yakma olanağı da bulunmuyor. Ancak gerekli ekipmanlar artık üreticiler tarafından geliştiriliyor. Outdoor spor yapanlara özel geliştirilen ürünler, portatif kullanımlarıyla kolaylık sağlıyor. Buna bir örnek de portatif ocaklar. MSR şirketinin ürünü olan Pocket Rocket ocak, özellikle kamp yapanlar için ideal. Teneke bir ocaktan oluşan bu ürün, ön ısıtma gerektirmeksizin aç-kapa özelliğiyle kolay kullanıma sahip.
Fiyatı 39,95 dolar.

4-FUJİFİLM’DEN YENİ FOTOĞRAF MAKİNESİ
Fujifilm, X100F adını taşıyan fotoğraf makinesini tanıttı. Cihazda hibrit vizör yer alıyor. Bu teknoloji sayesinde makinede hem optik vizör hem de elektronik vizör kullanılabiliyor. Saniyede sekiz kare seri çekim vaat eden makine, H.264 formatında Full HD video kaydına olanak tanıyor. Makine tam dolu pille 390 kare çekebiliyor. Mobil cihazlarla kablosuz iletişim için wi-fi bağlantıya da destek veren XIOOF’in arka tarafında 1,04 milyon nokta 3 inç sabit ekran yer alıyor. Siyah ve gümüş renk seçenekleriyle bu ay pazara sunulması beklenen makinenin, Amerika’daki satış fiyatı ise yaklaşık 1.300 dolar.

5- DENİZ SUYUYLA ÇALIŞAN LAMBA
Deprem, sel ve benzeri acil durumlarda aydınlatma en büyük sorunlardan biri haline gelebiliyor. Yine kamp yapma faaliyetlerinde de aydınlatma gerekiyor. Deniz suyunu enerjiye çevirerek etrafını aydınlatan Mizusion isimli lamba, farklı enerjilerin etkin kullanımını açısından yeni bir seçenek sunuyor. Cihaz, çalışmak için pile ihtiyaç duymuyor. Çalıştırabilmek için sadece tuzlu su kullanmak yeterli oluyor. Bu karışım sayesinde 80 saat boyunca kesintisiz bir şekilde ışık sağlanması mümkün Lambanın fiyatı 57 dolar. Çalışabilmesi için gerekli olan magnezyum barı ise 9 dolara satın alınabiliyor.

6- CEPTEN FOTOĞRAFINIZI BASIN
LG, mobil cihazlarla uyumlu cep boyutundaki LG Pocket Photo adlı yazıcısını tanıttı. Yazıcı, mobil cihazlardan kolayca fotoğraf çıktısı almayı sağlıyor. Oldukça hafif ve kompakt bir gövdeye sahip olan yazıcı 177 gram ağırlığında. iOS ve android kullanan cihazlarla uyumlu şekilde çalışan yazıcı, bluetooth bağlantısıyla mobil cihazlarla iletişim kuruyor. Şarj edilebilir pili bünyesinde barındıran cihaz, tam dolu pille 20 sayfaya kadar fotoğraf basabilme iddiasında. 30 dakikada şarj edilebilen yazıcı, JPEG ve PNG görüntü formatlarına destek veriyor. Özel olarak tasarlanmış kağıtlardaki ZINK teknolojisi sayesinde yazıcıdan fotoğraf çıktısı alınabiliyor. Beyaz ve pembe renk seçenekli cihazın fiyatı 119 dolar.

7- PANASONİC’TEN ROBOT
Panasonic’in geliştirdiği robot HOSPI, özellikle kalabalık alanlarda insanlara yardımcı olmak için çalışıyor. Şimdilik sadece Japonya’daki Narita Havalimanı’nda kullanımına başlanan robotun birkaç farklı ana özelliği bulunuyor. Havaalanının restoranında içecek servisi yapabilen ve tabakları toplayabilen robot, gerektiği takdirde belirli bir yeri tarif edebiliyor. Panasonic’in HOSPI robotu havaalanlarından önce Japonya’daki bazı hastanelerde de kullanılmıştı. Tıbbi numuneleri istenen doktora veya odaya taşıyabilen robot, dosyaları da doktora ulaştırabiliyordu. Japonya’da şu an dört hastanede bu robotların kullanımda olduğu belirtiliyor.

8-YEMEKLERDEKİ GLÜTENİ TEST EDEN CİHAZ
Çölyak hastası olans ya da glütene alerjisi bulunan kişilerin ev dışında yemek yemeleri çok zor olabiliyor. 6SensorLabs, yiyeceklerin içerisinde glüten olup olmadığını hemen test edebilen Nima isimli bir cihaz üretti. Cihaz, içerisine yemek istediğiniz yiyecekten bir örnek koymanızla birlikte çalışıyor. Bu yiyeceği test eden cihaz, yiyeceğin içerisinde glüten olup olmadığını ön kısımda bulunan ekranda görülen üzgün veya mutlu yüz ifadesi ile bildiriyor. Nima, yiyecekleri test edebilmek için özel bir örnek tüpüne ihtiyaç duyuyor. Yiyeceklerin içerisine yerleştirildiği bu tüpler, her yiyeceğin tüpü kullanılamaz hale getirmesinden ötürü tek kullanımlık. Nima 250 dolar, tüplerin her biri ise 4 dolar fiyata sahip.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap