Yeni dönemin cihazları geliyor

Yeni dönemin cihazları geliyor

Yaz mevsimiyle birlikte şirketler tarafından gelecek dönemin yeni cihazlarının neler olacağı yönünde tanıtımlar yapılmaya başladı. Biz de bu yeni cihazlar arasından sekiz tanesini sizler için derledik.

GÖZDE YENİOVA
gyeniova@ekonomist.com.tr

Seçtiğimiz yeni cihazlar arasında sesle satın alma yapabildiğiniz sanal asistandan robot temizlikçiye, oyuncular için sanal gözlükten akıllı yüzüğe kadar birçok yeni teknoloji bulunuyor.

1-TELEFONUNUZU MASA LAMBASINA DÖNÜŞTÜRÜN
İsrail merkezli Peleg Tasarım Stüdyosu ve Holon Teknoloji Enstitüsü’nün birlikte tasarladıkları ürün, minik bir masa lambası. Gücünü ise akıllı telefonun flaş kısmından alıyor. Bir mandal ve abajura benzetilmiş bir silikondan oluşan yapı, kullanım kolaylığı açısından oldukça basit. Telefonunuzun arka ya da ön kısmında bulunan flaşı fener olarak kullanabilen tüm modellerde Luma kullanabilirsiniz. Akrilikten yapılmış minicik transparan abajurların mandal kısımlarının mavi, kırmızı, gri gibi çeşitli renkleri de bulunuyor.

2- AKILLI YÜZÜK
Giyilebilir teknolojiler her zaman küçük bilgisayarlara benzemek zorunda değil. Böyle şık ürünler de çıkabiliyor. Ringly markasının kuruluş amacı, telefonunuzu her an elinizin altında tutmak zorunda kalmadan, size gelen önemli bir haber, arama, mesajdan haberdar olmanızı sağlamak. Bunun için Ringly’den beğendiğiniz yüzüğü satın alıp aplikasyonunu akıllı telefonunuza indirmeniz yeterli. Siz telefonunuzdan ayrılıp arkadaşlarınızla sohbet ederken, mühim bir haber geldiğinde Ringly yüzüğünüz titreyip minik bir ışık yayarak size bildirimde bulunuyor. Cep telefonunuza çağrı, mesaj, e-posta gelince sizi titreşerek uyarıyor. Her yüzük, safir, zümrüt gibi değerli bir taşla süslü. Bu ürünün fiyatı 275 dolar.

3- OYUNCULAR İÇİN SANAL GÖZLÜK
Sanal gerçeklik (VR) teknolojisi oyun dünyasını değiştirecek. Sony de Ekim 2016’da Playstation için PS VR adıyla bir sanal gerçeklik gözlüğü ve beraberinde 50’den fazla oyunu piyasaya sürecek. VR gözlüklerle kuşların uçuşunu, maymunların daldan dala zıplayışını, onların gözleriyle ve hareketleriyle, sanki o bedendeymiş gibi yaşayabileceksiniz. Playstation dört konsol ile çalışıyor. Gözlük, önünde, yanlarında ve arkasında bulunan led’ler yardımı ile 3D uzayda bulunduğunuz konum algılanıyor. Ledlerin takibi için ayrıca Playstation kamera da almanız gerekiyor. Böylece gözlüğünüzü kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Bu ürünün fiyatının 400 dolar olması bekleniyor.

4-AKILLI Wİ-Fİ ROUTER
Starry Station adı verilen akıllı wi-fi router (yönlendirici) tanıtıldı. Tasarım açısından piyasadaki routerlardan farklı bir görünüme sahip olan Starry Station, kullanıcılara daha basit wi-fi deneyimi sunuyor. 3,8 inçlik dokunmatik ekran üzerinden internetle ilgili sağlık raporu çıkarabiliyor. Örneğin sabah saatlerinde internetiniz yavaşsa router bu konuda bilgilendirmede bulunabiliyor. İnternetle ilgili detaylı araştırma yapabilen router, ekran üzerinden internet hızını ve hangi cihazların çevrimiçi olarak kullanıldığını gösterebiliyor. Router’ın satış fiyatı ise 350 dolar.

5-SANAL ASİSTANI SESİZNİZLE SATIN ALIN
Dijital asistan trendine son uyan şirket Amazon oldu. Echo Dot modelinin özelliği, sadece Amazon Prime üyelerine yönelik olması ve sesli komutlarla satın alınabilmesi. Bunun haricinde, sayfa üzerinde tıklama gibi hareketlerle satın almak mümkün değil. Mobil cihazlara bağımlı olmadığından cihazla etkileşim ses üzerinden oluyor. Verdiğiniz komutları algılayan cihaz, wi-fi üzerinden internete bağlantı kurarak araştırma yapıyor ve istediğiniz bilgileri sesli olarak size iletiyor. Spotify gibi kaynaklardan müzik transferi yapabiliyor, aynı zamanda Uber’den taksi çağırabiliyorsunuz. Uyumlu uygulaması ile alarm kurma ya da bambaşka fonksiyonlar atamak da mümkün.
Fiyatı ise 90 dolar.

6-HOPARLÖRÜ HER YERDE BIRAKIN
Ses sistemleri son dönemde yüksek performanslarıyla evde ya da dışarıda hep yanımızda bulunabiliyor. Wireless özelliğiyle de istediğimiz şekilde müzik dinlememize yardımcı oluyor. Peki hoparlörü bahçede yaptığınız partiden sonra dışarıda bırakamaz mısınız? Artık bunun için endişelenmenize gerek yok. Om Sound hoparlör, su geçirmez ve güneş enerjisiyle çalışan bir sisteme sahip. Böylece her yerde bırakma olanağınız var. Ayrıca üç LED ışığı da mevcut ve böylece etrafı aydınlatabiliyor.
Fiyatı ise bin 595 dolar.

7-HAVADA VE KARADA KAYIT YAPAN DRONE
Lily Camera adını taşıyan drone, kolunuza saat gibi takacağınız takip cihazını izleyerek o cihazın bulunduğu yönde kayıt işlemi yapıyor. Verdiğiniz komutlara göre arkanızdan, yanınızdan sizi takip edebilen Lily Camera, isterseniz önünüze geçerek de görüntü kaydedebiliyor. 12 MP çözünürlüğünde fotoğraf çekimi yapabilen Lily Camera, su geçirmez özelliğiyle suya attığınızda dahi pervanelerini çalıştırarak yükselmeyi başarıyor. 20 dakika boyunca uçabilen, iki saatlik bataryaya sahip olan Lily Camera, 4 GB hafızası ve Micro SD kart desteği sayesinde çektiğiniz videoyu anında kaydediyor. 499 dolar ön satış fiyatı olan cihaz, satışa çıktıktan sonra 999 dolar fiyata sahip olacak.

8-JET ROBOT TEMİZLİKÇİ
Roomba adlı robot elektrikli süpürgeleriyle bilinen İRobot şirketi, yüzey temizleyicileri arasına daha ucuz ve basit bir model ekledi. Yeni Braava Jet Mopping Robot, yüzey temizleme işleri için üç farklı mod ile çalışıyor. Bunlar kuru süpürme, nemli süpürme ve ıslak paspaslama. Bu küçük robot 17 x 17,78 x 8,38 cm’lik boyutlara sahip. İleri ve geri giderek süpürme gibi sistematik temizleme yönteminin yanı sıra V şekilli temizleme rotaları da izleyebiliyor. Bunlara kullanılan moda göre karar veriliyor. Yaklaşık 1,2 kg ağırlığındaki bu temizleme robotunun tankı yaklaşık 150 ml’liksuyu tutuyor. Braava Jet Mopping Robot, 199 dolarlık fiyat etiketine sahip.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap