İş insanları güne nasıl başlıyor?

İş insanları güne nasıl başlıyor?

Pek çok başarılı iş insanı, gün boyu enerjilerini, üretkenliklerini ve yaratıcılıklarını üst seviyede tutacak sabah ritüellerine sahip. Genellikle saat 6-7 arasında uyanan iş insanları, sabah sporu yanında gazete ve e-posta okumalarını da o saatlerde yapıyor.

FATOS BOZKUŞ
fbozkus@ekonomist.com.tr

Benjamin Franklin’in ünlü bir sözü vardır: “Erken yatıp erken kalkmak, bireyi sağlıklı, varlıklı ve akıllı yapar.” Fransız şair Paul Valer de, “Hayallerinizin gerçekleşmesini sağlamanın en iyi yolu, uyanmaktır” diyerek erken uyanmanın önemine vurgu yapmıştır.

13 iş insanının sabah ritüellerini görmek için görsellere tıklayın.

Zaten baktığımızda pek çok başarılı yatırımcının ve iş insanının da sabah ritüeli olarak erken kalkarak zamandan tasarruf ettiğini görüyoruz. Çünkü ister sabahları erken saatte dinç uyananlardan olun ister yataktan sürünerek çıkın, sabah ilk uyandığınızda ne yaptığınız günün geri kalanını da belirliyor. Bu nedenle pek çok lider, gün boyunca enerjilerini, üretkenliklerini ve yaratıcılıklarını maksimum düzeye çıkaracak sabah ritüellerine sahip.

ERKEN KALKAN YOL ALIR
Virgin Şirketler Grubu CEO’su Richard Branson, “Sabah erken uyanmam hem kendimi dinç hissetmemi sağlayacak egzersizler yapmama hem de ailemle vakit geçirmeme olanak tanıyor. Bu da işten önce motive olmamı ve daha dinamik bir ruh haline bürünmemi sağlıyor” diyor.

Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in her dakikadan maksimum verim almasının formülü de çoklu-görev prensibini benimsemek ve bunu günlük rutininin bir parçası haline getirmek. Bill Gates, her gün bir saatini koşu bandında egzersiz yaparak geçiriyor. Aynı zamanda öğretici videolar izlemeyi de ihmal etmiyor.

BİR SAAT ARABA KULLANIYOR
Erken uyanmanın dışında farklı sabah ritü-elleri olan iş insanları da var. Örneğin Spanx adlı İç giyim firmasının kurucusu Sara Blakely, İş konusundaki en parlak fikirlerini araba kullanırken geliştirdiğini söylüyor.

Blakely, “Evim işyerime arabayla sadece beş dakika uzaklıkta. Ancak bazı sabahlar işten önce kendime araba kullanmak için bir saat ayırıyorum. Bu bir saat kafamı toplamama, düşünmeme ve daha üretken olmama yardımcı oluyor” diye konuşuyor.

Ünlü televizyon yapımcısı Oprah Winfrey’in sabah ritüelini oluşturan en önemli aktivite ise meditasyon. Winfrey, her şeyden önce manevi tatmine önem veriyor ve uyanır uyanmaz medi-tasyon odasında kendisiyle baş başa geçirdiği birkaç dakikanın ruh sağlığına iyi geldiğine ve kendini güçlendirdiğine inanıyor.

Amazon.com’un kurucusu Jeff Bezos’un ise vazgeçemediği sabah ritüeli kahvaltı. Amerikalı girişimci için kahvaltı günün en önemli öğünü. Bu nedenle sabah erken saatlerde olan toplantılardan mümkün olduğunca kaçınmaya çalışıyor. Çünkü her sabah ailesiyle yaptığı kahvaltı onun için büyük önem taşıyor.

TÜRKİYE’DEKİ DURUM
Peki Türkiye’deki durum nedir? Ülkemizde de bazı iş insanlarının sabah ritüelleri var. Mesela bunlar içinde en ilginçlerinden biri Boru-san Holding CEO’su Agah Uğur’a ait. Uğur, her sabah saat 6’da uyandığını ve uyanır uyanmaz küçük not kağıtlarına aklında olan ve yapması gerekenlerden oluşan 12-13 başlık yazdığını söylüyor.

Esas Holding Garimenkul Şirketleri CEO’su Kazım Köseoğlu da her sabah kickboks yapıyor. Türkiye’deki 13 ünlü iş insanının sabah ritüellerini kaleme aldık.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap