Şirketler çalışanları ‘akademi’li yapıyor

Şirketler çalışanları ‘akademi’li yapıyor

Şirketler, stratejik planları doğrultusunda çalışanlarını eğitmek, örgütsel büyüme ve gelişmelerini teşvik etmek için akademiler kuruyor. Bu akademilerde kimi şirket sektöre yetişmiş insan gücü sağlıyor kimi ise orta ve üst kademe yönetici yetiştiriyor. Bugün THY’den Teknosa’ya kadar pek çok şirketin akademisi var.

FATOŞ BOZKUŞ
fbozkus@ekonomist.com.tr

Bu yıl Toros, ittifak, Kahve Dünyası ve Orge de kendi akademilerini kurdular. İnsan kaynağı, şirketlerin en büyük gücü olduğu gibi zayıf tarafı da olabiliyor. Özellikle genç yeteneklerin aldıkları eğitimi yeterli bulmayan şirketler, bu açığı kapatacak adımlar atıyor.

Akademiler, bunun bir yolu. Nitekim, Türkiye’de şirketlerin kurduğu kurumsal akademilerin sayısı her geçen gün artıyor. Bazı şirketler akademileri çalışanlara eğitim veren bir birim olarak kuruyor.

Bu akademiler, orta ve üst kademe yöneticilerin yetiştirildiği bir yapı ya da sektörün yetişmiş insan gücü ihtiyacını karşılamak için de kurulabiliyor. Markalaşma ve fark yaratmak için etkin bir araç olarak da görülen şirket akademilerinin, şirketlerin en büyük problemlerinden biri olan çalışan devir oranını da azalttığı ifade ediliyor.

Tabii başarılı bir akademi yönetimi için yöneticilerin bu işi sahiplenmesi, stratejik plan ve uygulama, şirket amaç ve hedeflerine uygun olan bir yapılanma gibi olmazsa olmaz kriterler olduğu da unutulmamalı.

EN ESKİ ŞİRKET AKADEMİSİ
ABD’de 1980’li yıllarda kurulmaya başlayan şirket akademileri, Türkiye’de 2000’li yıllardan sonra artmaya başladı. Şirket akademileri içinde en eskisi THY Havacılık Akademisi. Türk Hava Yolları Havacılık Akademisi, 30 yılı aşkın bir süredir eğitim hizmetine devam ediyor.

Akademi, geliştirmiş olduğu eğitim sistemi ve güncel eğitim metodolojisiyle hava yolu firmalarının yanı sıra kargo firmaları, seyahat acenteleri, üniversiteler, havalimanı işletmeleri gibi kuruluşlara da farklı alanlarda sınıf içi ve uzaktan eğitim (ya da dijital ders) imkanları sunuyor.

Akademide günde eş zamanlı olarak 471 kişiye eğitim hizmeti verilebiliyor. Uçuş personeli için de güvenlik ve dil eğitimi gibi çeşitli eğitim imkanları sunan akademide, Türk Hava Yolları personelinin katılım gösterdiği eğitimler dışında diğer tüm eğitimler ücretli.

1997’de kurulan Cisco Academy’nin çalışmaları, 2000 yılından bu yana Türkiye’de Milli Eğitim Bakanlığı işbirliğinde teknik liseler, üniversiteler ve farklı sivil toplum kuruluşlarıyla devam ediyor. Cisco Academy’nin amacı hem eğitim ile insanların ekonomik fırsatlarını geliştirmelerine olanak tanımak hem de hızla ilerleyen teknolojik gelişmelere hakim uzman kadroların oluşmasına destek olmak. 2000 yılından bu yana Türkiye’de 45 binden fazla katılımcı Cisco Academy kurslarına katıldı.

İSTEYEN HERKESE AÇIK
Microsoft, 2012 yılının ocak ayında girişimci yetiştirme hedefiyle kurumsal sosyal sorumluluk projesi olarak Açık Akademi’yi hayata geçirdi. Açık Akademi, Türkiye’nin ilk ve tek herkese açık çevrimiçi, ücretsiz ve Türkçe uygulama geliştirme okulu oldu. Üç farklı eğitim seviyesinin bulunduğu Açık Akademi’den hem uygulama ve yazılım geliştirmeye başlamak isteyenler hem de profesyonel anlamda uygulama geliştirenler faydalanabiliyor.

Açık Akademi’de eğitim alanlar Microsoft’un milyonlara hitap eden Windows ve Windows Phone platformlarına yönelik uygulama ve yazılım geliştire-biliyor. Seviyeleri başarıyla tamamlayan öğrenciler katılım belgesi almaya hak kazanıyor.

Gayrimenkul danışmanlığı konusunda en kritik konu yetişmiş işgücü. ERA Gayrimenkul’ün tecrübeli uzmanlar tarafından mesleki eğitimler verdiği ERA Gayrimenkul Akademisi ve Uygulama Ofisi, sektöre eğitimli gayrimenkul danışmanı kazandırılmasını hedefliyor. ERA üyelerine ve isteyen herkese açık olan eğitim ve seminerlere beş yılda bin 500 kişi katıldı.

İŞ GARANTİLİ EĞİTİM
Orka Holding ailesine yeni katılan ve halihazırda çalışanların yetkinliklerini arttırarak görevlerini yüksek performansla yerine getirebilmesini amaçlayan şirket içi eğitim çalışmaları, 2009 yılında kurulan Orka Akademi bünyesinde yapılıyor.

Bu eğitime katılan ve bünyelerinde çalışmayan herkesin işe alındığını söyleyen Orka Holding Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Orakçıoğlu, 2009 yılından bu yana mevcut çalışan ve yeni katılan kişiler dahil olmak üzere 3 bin 720 genç yeteneğin akademide eğitim aldığını anlatıyor.

Süleyman Orakçıoğlu, bu konuda şöyle konuşuyor: “Eğitim programlarına katılan kişiler öncesinde genel merkezimize davet edilerek mülakat ve yetkinlik test süreçlerini tamamlıyor.

Pozisyonun yetkinliklerini sağlayan ve aynı zamanda kurum kültürümüze uygun, belirli eğitim ve yaş kriterlerini taşıyan kişiler için programımız iş garantisi sağlıyor. Ayrıca tüm çalışanlarımızın dahil olduğu kariyer planı uygulamamız bulunuyor. Performansın, yetkinliğin, teknik becerinin, sözel ve sayısal algının ölçüldüğü kariyer planındaki tüm göstergeler sayısal olup bu kriterlerde başarı göstermiş her çalışan bir üst pozisyona hazırdır.”

SEKTÖRE ELEMAN YETİŞTİRİYOR
Teknosa Akademi, Sabancı Üniversitesi ve Friedman International işbirliğiyle geliştirilen özel bir programın sonucunda 2005 yılında kuruldu. Elektronik perakendeciliğinde ilk ve tek MEB onaylı sertifika veren Teknosa Akademi ile şimdiye kadar 5 milyon 100 bin saat eğitim verildi ve 15 bin 500 kişi eğitim aldı. Teknosa İnsan Kaynakları Müdürü Ebru Anıldı, aday eğitim programlarına katılanların yüzde 85’inin işe girişlerinin yapıldığını söylüyor.

Hızlı büyüyen bir eğitim kurumu olan Mektebim Okulları, yetişmiş insan kaynağı ihtiyacını karşılamak için Mektebim Akademi’yi kurdu. Mektebim Akademi Koordinatörü Murat Türetken, akademinin kurulduğu günden bugüne kadar geçen kısa sürede 2 binin üzerindeki personele eğitim verildiğini belirtiyor.

MEB ve IHK SERTİFİKASI
Doors Akademi, sektörün ihtiyacı olan uzmanlığı, uluslararası standartlarda eğitim ve yeniliklerle sağlamak amacıyla 2012 yılında kuruldu. Profesyonel eğitim programlan ise ilgi alanlarına göre farklılık gösteriyor. Aşçılık, Ülker Eksper Pasta ve Ekmekçilik ve Yiyecek İçecek işletmeciliği programlarının yanı sıra meslekte en az beş yılını doldurmuş olduğunu belgelendirebilen adayların başvurabileceği İleri Aşçılık ve Ülker Eksper İleri Pasta ve Ekmekçilik eğitimleri de bulunuyor.

Eğitim programını ve sonrasında ilgili sınavları başarıyla tamamlayan öğrenciler Milli Eğitim Bakanlığı onaylı başarı sertifikası ve uluslararası geçerliliğe sahip IHK sertifikası almaya hak kazanıyor.

YENİ KURULANLAR
Bu yıl kurulan şirket akademileri de var. İşte bunlardan bazıları:

► İTTİFAK LİDERLİK VE GELİŞİM AKADEMİSİ: 2017 yılı ile birlikte “İdeal İttifak” a ulaşmak için bir yolculuğa başladıklarını söyleyen İttifak Holding İnsan Kaynakları Direktörü Gürhan Özden, İttifak Liderlik ve Gelişim Akademisi’nin bu iklimi oluşturacak yöneticileri yetiştirmek amacıyla oluşturulduğunu anlatıyor. Bu eğitim programıyla İttifak Holding’in önündeki 30, 40 hatta 50 yılını planlayacak yöneticiler yetiştirmek hedefleniyor.

► TOROS AKADEMİ: Tekfen Holding Tarımsal Sanayi Grubu, nitelikli insan gücünün gelişimine destek olmak adına, bünyesindeki tüm şirketlerin eğitim ve gelişim çalışmalarını “Toros Akademi” adıyla tek çatı altında birleştirdi. Toros Akademi bünyesindeki ilk eğitim “Liderlik Okulu” oldu.

► KAHVE DÜNYASI AKADEMİSİ: Kahve Dünyası, şirket içinde bir akademi kurmak için adım attı. Şirket, Kahve Dünyası Akademi’de verilen eğitimlerle sektöre eleman yetiştirmeyi hedefliyor. Akademi, Veliefendi Kahve Dünyası’nda olacak.

► ORGE ENSTİTÜSÜ: Orge Elektrik Taahhüt, Orge Enstitü isminde bir şirket akademisi kurdu. Şirketin hedefi bir işte çalışmak isteyen vasıfsız elemanları alıp elektrik konusunda yetiştirmek. Eğitimleri ücretsiz olan bu enstitüde çıraklık, kalfalık ve ustabaşılık eğitimi var. Ekim ayında ilk eğitimlerini vermeye başladıklarını söyleyen Orge Elektrik Taahüt Genel Müdürü Nevhan Gündüz, “Eğitime katılanlar, vereceğimiz sertifika ile yurtdışında da iş bulabilecekler” diyor.İlgili Haberler
0 Yorum

Henüz yorum yapılmamış

İlk yorumu yazmak ister misiniz?

Yorum yap